Melbourne Cup přilákal i stříbrného z Epsom Derby, tříletého Hoo Ya Mal
Míša Moricová rozebírá šance účastníků nejslavnějšího australského dostihu Melblourne Cupu, který se odběhne v úterý.
Rozbor Míši Moricové
Úterý - 5:00 – Flemington (Austrálie)
Lexus Melbourne Cup (Gr. 1, handicap, 3200 m))
První úterý v listopadu už tradiční patří nejpopulárnějšímu australskému dostihu – 3200 metrů dlouhému Melbourne Cupu na dráze ve Flemingtonu. Tento Gr.1 handicap uvítá na startu 24 tříletých a starších koní, přičemž uznávám jistou mrzutost ze své strany, neboť jsem do pátku preferovala dříve v Německu běhajícího Lofta, ten byl však pro zranění škrtnut. Pole je ale pořád hodně zajímavé, navíc by se na výsledku měla podepsat také očekávaná měkká půda. Start Melbourne Cupu je naplánován na pět hodin ráno středoevropského času a v banku je 8 milionů australských dolarů.
Už nějakou dobu platí za favorita letošního ročníku tříletý Deauville Legend (McEvoy). Jednak se v Melbourne Cupu tříletým koním v poslední době daří, jednak bude mít v sedle domácí hvězdu Kerrina McEvoye. Valach přicestoval z Velké Británie, kde jej připravuje James Ferguson, pro něhož hnědák triumfoval v Gr.3 Bahrain Trophy během července. Porazil tehdy slušné koně na distanci 2600 metrů, načež zaostal jen za šikovným New London v Gr.3 Gordon Stakes. Naposled se na dráze ukázal v srpnu, kdy lehce ovládl Gr.2 Great Voltigeur Stakes, jež jsou vnímány jako trial na St Legeru. Do toho ale valach nezamířil, a místo toho jej tým poslal právě do Austrálie. Kromě toho, že Deaville Legend ještě nešel 3200 metrů, otázkou je také, jak se poprvé v kariéře vypořádá s měkčí půdou. Podobnou cestou před pár lety šel Cross Counter, který ovšem při svém vítězství v Melbourne Cupu nosil nižší zátěž. Přesto je Deauville Legend oprávněným favoritem.
Z Velké Británie dorazí také jiný velmi šancový kůň, a sice pětiletý Without A Fight (Buick) v péči Simona a Eda Crisfordových. Ten ponese ještě o trošku víc než Deauville Legend, leč divit se tomu moc nedá. Valach má totiž v kariéře minimum bídných výsledků. Vloni se začal ukazovat dobře na Listed scéně a letos se dokonce umístil na druhé příčce v Gr.2 na dráze Meydan. V červenci si pak připsal první Gr.3 vítězství a posledně obsadil druhé místo v Listed. Váha pro něj zřejmě problémem bude v cestě za triumfem, na umístění by ale stačit měl.
Vůbec nejvyšší zátěž, 57,5kg, ponese stejně starý Gold Trip (Zahra), který ještě vloni sbíral umístění ve Francii. V Austrálii si vede velmi slušně a má na kontě pěkná umístění v grupové společnosti, a přestože posledně zklamal v Cox Plateu, plácnout by se mohl, pokud dráha zůstane alespoň měkká. Menší důvěře se těší podobně zatížená dvojice Duais (Bowman) – Knights Order (Clark), což jsou oba kvalitní domácí koně, jež jsem několikrát našla v tipech zahraničních sázejících, mně ale ani jeden nezaujal.
Mnohem více se mi líbí sedmiletá klisna Lunar Flare (Dee) z lotu Grahamea Begga, jež ponese 51,5kg. Měkká půda jí nevadí, vytrvalá by měla být dost a ve formě se zdá být také. Mé sympatie má také tříletý Hoo Ya Mal (Williams), který se na počátku ostrovní rovinové sezóny jevil jako užitečný koník do budoucna, jenže v červnu pak překvapil vynikajícím druhým místem v Epsom Derby za Desert Crownem. Poté změnil trenéra, skončil třetí za New London a Deauville Legend v Gr.3 Gordon Stakes, načež se prosadil v Gr.3 na 2800 metrů. Díky tomu patřil mezi šancové koně pro St Leger, kde ale vložené naděje neproměnil a skončil předposlední. Těžko říct, co se tehdy stalo, že Hoo Ya Mal nic neukázal, teoreticky ale mohl být už unavený, tudíž sedmý start sezóny v podobě Melbourne Cupu nevypadá, že by měl hnědák ocenit. Navíc by asi preferoval pevnější podklad. Respekt si zaslouží, leč v průběhu roku šel několik těžších dostihů, dvakrát změnil trenéra, a ještě se přesunul ze severní na jižní polokouli, což jej určitě mohlo stát cenné síly.
Na závěr bych zmínila ještě dvě jména, z nichž prvním je Vow And Declare (Shinn). Ryzák v roce 2019 Melbourne Cup po skvělém finiši u bariéry vyhrál, v dalších dvou sezónách toho ale moc neukázal, což platí i pro Melbourne Cup 2020, který dokončil jako osmnáctý. Letos je to z jeho strany přeci jen o něco lepší, a pokud už nebude dále pršet, mohl by Vow And Declare bojovat alespoň o tabuli. Na prvenství to pod vyšší váhou, než s níž vyhrál, to ale asi nebude. Poslední zmínku si vysloužil pětiletý Serpentine (Allen) ovšem jen kvůli tomu, že v roce 2020 šokoval vítězstvím v Epsom Derby. Podobný výsledek už nikdy nezopakoval, od letoška je chystán v Austrálii jako valach, a byť v posledním startu obsadil druhou příčku v Gr.3 handicapu, v Melbourne Cupu poběží pouze po třech dnech, s čímž se v nedávné obě se ctí vypořádal jen jedinečný Prince of Arran.
VERDIKT: Co se týče kvality, letošní ročník Melbourne Cupu zůstal trochu za očekáváním, takže navzdory vyšší váze by mohl triumfovat DEAUVILLE LEGEND. Třídu má, vytrvalý by měl být dostatečně, a jelikož v sedle bude mít místního žokeje, vypadají jeho šance hodně dobře. Umístění čekám od spolehlivého Without A Fight a z málo zatížených koní se mi líbí klisna Lunar Flare.