Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Melling Chase - rozbor dostihu

Melling Chase - rozbor dostihu
Protektorat po výhře v Ryanair Chase - foto Jaroslav Fabris

Ondřej Blahník rozebírá Melling Chase, která je vrcholem Dámského dne na Grand National Festivalu v Aintree.

Rozbor Ondřeje Blahníka

16:30 - My Pension Expert Melling Chase (4000 m)

Jonbon měl změřit síly s El Fabiolem v Queen Mother Chamoion Chase, ale Nicky Henderson ho z dostihu stáhl stejně jako některé další svěřence z festivalu. V posledním startu v Clarence House Chase v Cheltenhamu sice prohrál, ale bylo spíš obdivuhodné, že po výrazné chybě na jednom ze skoků stačil být ještě druhý. Jinak si v sezóně vedl skvěle a pozdějšího vítěze Champion Chase Captain Guinesse na podzim v Tingle Creek Chase v Sandownu lehce porazil. Odpočinek mu proti koním, kteří startovali na Chletenham Festivalu může hrát do karet, ale bude to jeho první dostih na takhle dlouhé distanci. Jeho bratr Douvan, který byl neporazitelný až do zranění pánve, které utrpěl v Queen Mother Champion Chase, běžel na 4000 metrů až poslední životní start, ale vyhrál ho. V listině vítězů se to také hemží koňmi, kteří neměli problém Melling Chase vyhrát, přestože před tím běhali 2 míle. Jsou mezi nimi hvězdy Viking Flagship, Direct Route, Moscow Flyer, Voy Por Ustedes, Finians Rainbow, Spriner Sacre nebo Fox Norton. Nebylo výjimkou, že vyhráli po úspěchu v Queen Mother Champion Chase. Všichni se ale v Aintree dočkali rychlejšího povrchu s označením „good“. Přestože to na mě včera v přenosu takový dojem nedělalo, půda na okruhu Mildmay je stále označována jako „soft, heavy in places“. Jonbon s měkkou půdou nemá problém, ale může prověřit jeho vytrvalost. Možná nám všem vytře zrak, ale je to otazník, který v kurzu 2,6:1 nechci riskovat. V Aintree však má 100 % bilanci. Na proutěnkách zde zdolal El Fabiola, loni v Novices‘ Chase utekl ostatním o 43 délek.

Obhájcem prvenství je Pic D’Orhy, který si vedl velmi dobře i tuto sezónu. Na podzim v Ascotu bez neodstartovavšího Shishkina neměl soupeře, v Kemptonu prohrál Banbridgem s vyšší váhou a nakonec přidal jisté prvenství v Ascot Chase. Tam jsem ho preferoval, protože jeho soupeři měli delší distanční optimum. Přestože loni vyhrál na „softu“, letos to zřejmě bude ještě měkčí a pro mě je to ofenzivní typ, jemuž by víc svědčil rychlejší povrch.

To Protektorat by s ním problém mít neměl. Před dvěma lety vyhrál v Aintree Many Clouds Chase na 5100 metrů na měkku a stejně to platilo i o jeho výhře v Betfair Chase minulou sezónu. Naopak mě překvapilo, jak perfektně zvládl zkrácení distance při výhře v Ryanair Chase, kde v závěru odešel na 4 délky. Obhájce ENVOI ALLEN za ním skončil druhý, ale úplně se mi nelíbila jeho dlouhá pauza od listopadových Champion Chase v Down Royal, kde o nos prohrál s Gerri Colombem. Kdysi velmi nadějný nováček není moc spolehlivým koněm, ale mohl by na tom teď být líp a kurz má vyšší.

V Down Royal byl za Envoi Allenem třetí Conflated. Ten už sice není v takové formě, jako když vyhrál Savills Chase a Irish Gold Cup, ale letos mu v těžkých dostizích v Leopardstownu vystavila stopku poslední překážka a třetí místo v Ryanair 3 délky za Envoi Allenem nebylo špatné. Já bych ho ale spíš viděl ve včerejší Bowl Chase. V ní byl sice loni v závěru zadržen, ale bylo to po náročném třetím místě v Cheltenham Gold Cupu a rok předtím v ní prohnal Clan Des Obeauxe.

Easy Game se od začátku kariéry soustředí na letní sezónu. Distance sedí a vyhrál víc jak polovinu ze svých startů ve steeplechase. Připsal si také skalpy výborných koní jako Allaho, Kemboy nebo Melon. Na jeho straně ale také často byla lepší forma. Willie Mullins si myslí, že mu nebude vyhovovat půda, ale v září porazil na „heavy“ Gentlemasgame a Envoi Allena. Outsider Minella Drama byl v loňském ročníku třetí a v Aintree se mu daří, ale letos je skutečně nabité.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Ladies Day v Aintree – foto Ondřej Blahník