Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Mezinárodní klasifikace: Americký Knicks Go před triem Evropanů

Mezinárodní klasifikace: Americký Knicks Go před triem Evropanů
Knicks Go s Joelem Rosariem králi BC Classic – foto Carolyn Simancik-breederscup.com

Na čele Longines World's Best Racehorse Rankings, tedy takzvané mezinárodní klasifikace, po čtyřech letech figuruje americký zástupce.

Do mezinárodní klasifikace jsou zařazeni koně, kteří v daném roce vyběhli formu o hodnotě aspoň 115 liber. To se od roku 2003, kdy mezinárodní klasifikace poprvé vyšla v současné podobě, povedlo čtveřici českých koní. Posledním z nich byl Nagano Gold, který se mezi světovou elitu dostal v letech 2019 i 2020. Tentokrát Česko žádného zástupce v mezinárodní klasifikaci nemá, když její české obdobě kraluje Partenit se známkou 107 liber.

Jejímu aktuálnímu vydání vévodí svěřenec Brada Coxe Knicks Go, který obdržel rating 129 liber. Před rokem byl Knicks Go hodnocen o 10 liber níže, když top formu vyběhl při start-cíl vítězství v Breeders' Cup Dirt Mile. Loni znovu předvedl nejlepší výkon na neoficiálním dostihovém mistrovství světa. Svou tradiční ofenzivní taktikou totiž zvládnul i dvoukilometrový Breeders' Cup Classic. Kraluje tedy kategorii středotraťařů a zásluhou vítězství ve Whitney Stakes se dělí také o pozici nejlépe hodnoceného mílaře.

Protože se dostihová terminologie řídí místem tréninku, Knicks Go platí za Američkana, ovšem reprezentoval stáj Korea Racing Authority. Už letos odstartuje kariéru plemeníka, když jeho připouštěcí poplatk činí 30.000 dolarů, ale ještě předtím ho čeká obhajoba vítězství v Pegasus World Cupu. Dodejme, že za posledních dvacet let se teprve potřetí stalo, že mezinárodní klasifikaci vévodí kůň s ratingem pod 130 liber. Tím prvním byl v roce 2006 se známkou 129 liber Invasor a před dvěma lety získala shodný rating 128 liber trojice Crystal Ocean, Enable a Waldgeist.

O druhé místo se s ratingem 127 liber dělí trojice koní, a to Adayar, Mishriff a St Mark's Basilica. Shodně jim tedy patří také pozice nejlepších koní na travnatém povrchu.

Reprezentant stáje Godolphin Adayar zazářil vítězstvím v anglickém Derby, ale ještě lepší formu vyběhl při triumfu v King George VI And Queen Elizabeth Stakes, kde za ním druhý Mishriff zaostal o bezmála 2 délky. Zásluhou tohoto výkonu vévodí kategorii vytrvalců.

Optimum Mishriffa přeci jen leží trochu níže, což potvrdil o necelý měsíc později. V Juddmonte International Stakes totiž triumfoval se suverénní převahou 6 délek. Podal tedy ještě lepší výkon než při jarních úspěších v Saudi Cupu a Dubai Sheema Classic.

St Mark's Basilica loni absolvoval všechny čtyři starty v nejvyšší kategorii Gr.1 a v žádném neprohrál. Top formu vyběhl při premiéře proti starším soupeřům v Eclipse Stakes, kde na něj třetí Mishriff ztrácel takřka 4 délky. Společně s Adayarem je tedy nejlépe hodnoceným tříletkem a v Coolmoru startuje kariéru plemeníka s připouštěcím poplatkem 65.000 euro.

Krátce zmiňme také lídry dosud neuvedených distančních kategorií. Sprinterů se známkou 124 liber společně kralují americký Flightline, který na sklonku roku upoutal suverénním triumfem v Malibu Stakes, a australský šampión Nature Strip, jehož top forma pochází z T. J. Smith Stakes.

Ještě více lídrů má kategorie mílařů. Kromě víše zmíněného Knicks Go totiž na míli formu o hodnotě 125 liber vyběhla ještě trojice koní. Jedním z nich je neporažený Baaeed, který v Queen Elizabeth II Stakes rozdílem krku porazil Palace Piera. Pro toho to byla jediná loňská porážka, když nejlepší formu podal v Lockinge Stakes. Stejně je hodnocena také hongkongská hvězda Golden Sixty, který v prosinci podruhé ovládl Hong Kong Mile.

Zbývá ještě kategorie supervytrvalců, jíž s ratingem 123 liber vévodí lehký vítěz ascotského Gold Cupu Subjectivist a hrdinka Melbourne Cupu Verry Elleegant. Ta je vůbec nejlépe hodnocenou klisnou a stojí za zmínku, že loni získala Gr.1 vítězství na distancích 1600 i 3200 metrů.

Longines World's Best Racehorse Rankings 2021 - TABULKA

Kromě mezinárodní klasifikace bylo zveřejněno také hodnocení nejlepších světových Gr.1 dostihů, které je stanoveno na základě průměrných ratingů prvních čtyř koní. Tomuto žebříčku po roční pauze znovu vévodí francouzská Prix de l’Arc de Triomphe, jíž sice posledně patřila jedenáctá příčka, ale nejlepším dostihem světa byla už v roce 2015, kdy tento žebříček vyšel poprvé, a také v letech 2017 až 2019. Stálicí mezi vrcholy světového kalendáře je rovněž Breeders‘ Cup Classic, který byl na čele řebříčku v roce 2016 a aktuálně mu patří druhá příčka. Pomyslné stupně vítězů doplňuje King George VI and Queen Elizabeth Stakes.

Dle početního zastoupení mezi stovkou nejlépe hodnocených Gr.1 dostihů světa ovšem kraluje stejně jako loni Austrálie, která má v žebříčku stejně jako před rokem 25 dostihů. Na druhou příčku se vyhouply Spojené státy americké s 19 dostihy (loni 13 dostihů) a následuje Velká Británie se 17 dostihy (loni 18 dostihů). Zajímavé je, že ač australské dostihy tvoří přesně čtvrtinu ze světové Top 100, tamní nejlepší dostih se nachází až na patnácté příčce. Hned v šesti zemích se tak odběhly dostihy s vyšším hodnocením.

Nejlepší Gr.1 dostihy světa 2021 – TABULKA

(Jaroslav Fabris)