Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Mezinárodní klasifikace: Flightline vyrovnal Frankela

Mezinárodní klasifikace: Flightline vyrovnal Frankela
Flightline vyhrává BC Classic - foto Jessica Morgan

Aktuální vydání Longines World's Best Racehorse Rankings, tedy takzvané mezinárodní klasifikace, přineslo vyrovnání historického maxima.

Do mezinárodní klasifikace jsou zařazeni koně, kteří v daném roce vyběhli formu o hodnotě aspoň 115 liber. To se od roku 2003, kdy mezinárodní klasifikace poprvé vyšla v současné podobě, povedlo čtveřici českých koní. Konkrétně Darsalamovi, Shamalganovi, Dux Scholarovi a Nagano Goldovi, který se mezi světovou elitu dostal v letech 2019 i 2020.

Tentokrát Česko žádného zástupce v mezinárodní klasifikaci nemá, když její české obdobě kraluje Ponntos se známkou 109 liber. To odpovídá i jeho hodnocení od mezinárodního panelu handicaperů, nicméně zajímavý je netradičně velký rozdíl od Racing Post ratingu. Od prestižního britského média totiž původně obdržel Ponntos rating 120 liber, který byl posléze ponížen na 116 liber.

O tom, že lídrem mezinárodní klasifikace bude Flightline, nepanovali žádné pochybnosti. Jedinou otázkou bylo, jak dopadne jeho srovnání s historicky nejvýše hodnoceným Frankelem. Ten v roce 2012 obdržel rating 140 liber, přičemž Flightline byl postaven na jeho úroveň. Tato remíza vyvolala i v odborných kruzích diskuse. Především britské komentáře se kloní na stranu Frankela, jehož Racing Post hodnotí o 3 libry výše, Timeform dokonce o 4 libry.

Zaznívá přitom, že Frankel při svých top výkonech porazil soupeře, kteří se nacházeli v lepší formě, a že k výrazným náskokům Flightlina přispělo i pojetí amerických dostihů na písku. Ty se totiž většinou odehrávají v ostrém tempu a koně, kteří se snaží držet krok s lepšími soupeři, se v závěru zastaví, což vede k výraznějším rozdílům. Jako příklad opačného pojetí lze zmínit Francii, kde se dostihy odehrávají v pomalejším tempu s rychlým závěrem, kvůli čemuž se netvoří výrazné rozdíly ani mezi koňmi s odlišnou výkonností.

Dodejme, že Flightlina s Frankelem pojí i skutečnost, že během kariéry nepoznal porážku. Svěřenec John Sadler absolvoval pouhých šest startů, přičemž v cíli měl vždy převahu minimálně 6 délek. Vůbec nejlepší výkon podal začátkem září Pacific Classic Stakes (Gr.1, 2000 m). V něm se svým soupeřům začal vzdalovat už na protilehlé rovině a v cíli měl náskok 19 a ¼ délky na vítěze březnového Dubai World Cupu Country Grammera.

Následně ještě ovládl Breeders‘ Cup Classic a ve čtyřech letech ukončil dostihovou kariéru. Kariéru plemeníka startuje s připouštěcím poplatkem 200.000 dolarů. Dodejme, že i když nejlepší výkon podal na střední distanci, rovněž se s Baaeedem dělí o pozici nejlepšího mílaře.

Druhým nejvýše hodnoceným koněm, a zároveň i nejvýše hodnoceným koněm na trávě, je výše zmíněný Baaeed. Svěřenec Williama Haggase obdržel rating 135 liber za suverénní vítězství v Juddmonte International Stakes (Gr.1, 2100 m), v němž se poprvé představil na delší než mílové distanci. Následně zakončil kariéru v Champion Stakes, v němž přišel o neporazitelnost, když skončil čtvrtý. Připouštět bude za 80.000 liber. Od zmíněného roku 2012 by jeho hodnocení vždy stačilo na první příčku.

Za dvojicí nejlepších je poměrně značná propast. O třetí příčku se totiž dělí dvojice koní s ratingem 126 liber. Japonský Equinox se nejvýrazněji zaskvěl triumfem v Arima Kinen (Gr.1, 2500 m), díky čemuž mu patří pozice nejlepšího vytrvalce i tříletého koně.

Australský Nature Strip má na kontě i úspěšný výlet do Británie, když za účasti Ponntose ovládl ascotské King's Stand Stakes (Gr.1, 1000 m), čímž potvrdil pozici sprinterské jedničky.

Výčet premiantů distančních kategorií doplňuje Kyprios. Ten navzdory výraznému bočení ovládl Prix du Cadran (Gr.1, 4000 m) s náskokem 20 délek. Rovněž svěřenec Aidana O’Briena podal nejlepší výkon za české účasti, když sedmý tehdy skončil Sapienti.

Nejvýše hodnocenou klisnou je hrdinka Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1, 2400 m) Alpinista, která se s ratingem 123 liber dělí o celkové šestnácté místo.

 

Longines World's Best Racehorse Rankings 2022 - TABULKA

 

Kromě mezinárodní klasifikace bylo zveřejněno také hodnocení nejlepších světových Gr.1 dostihů, které je stanoveno na základě průměrných ratingů prvních čtyř koní. Tento žebříček vychází od roku 2015 a podruhé je na jeho špici Breeders' Cup Classic, když premiérově se tak stalo v roce 2016. Nejlépe hodnoceným evropským dostihem je Champion Stakes a na třetí příčku spadla Prix de l'Arc de Triomphe, která teprve potřetí není na čele.

Dle početního zastoupení mezi stovkou nejlépe hodnocených Gr.1 dostihů světa kraluje stejně jako loni Austrálie, přestože její zastoupení v žebříčku kleslo z 25 na 20 dostihů. Mnoho tak neztrácí Spojené státy americké ani Velké Británie, které jsou shodně zastoupeny 18 dostihy. Zajímavé je, že ač australské dostihy tvoří pětinu ze světové Top 100, tamní nejlepší dostih se nachází až na třiadvacáté příčce. Hned v šesti zemích se tak odběhly dostihy s vyšším hodnocením.

 

Nejlepší Gr.1 dostihy světa 2022 – TABULKA

 

(Jaroslav Fabris)