Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Mishriff vybojoval Saudi Cup pro Evropu

Mishriff vybojoval Saudi Cup pro Evropu
Mishriff s Davidem Eganem vítězí v Saudi Cupu - foto: Jockey Club of Saudi Arabia - Douglas DeFelice

Vítězem druhého ročníku nejbohatšího dostihu světa se stal vítěz francouzského derby Mishriff, který zaskočil americké favority.

Pořadatelé v Saudské Arábii před rokem na nově zbudované dráze v Rijádu poprvé uspořádali velký mítink, jehož vrcholem byl 20 milióny dotovaný Saudi Cup, který se běžel na pískové trati 1800 metrů. Dostih se běží jen s jedním obloukem a startuje se v rukávu.

Loňský ročník se stal jednoznačně americkou záležitostí. Mezi čtveřici amerických koní se vklínil jen godolphinský Benbatl. Vyhrál diskvalifikovaný vítěz Kentucky Derby Maximum Security před výbornou klisnou Midnight Bisou. Čtvrtý byl vítěz Pegasus World Cupu Mucho Gusto, pátý Tacitus.

Letošní ročník měl také dva velké favority Charlatana a Knicks Go, kteří přicestovali z USA. Z vítězství se ale radoval evropský zástupce, který měl s dráhou dobré zkušenosti z loňska.

MISHRIFF se se zdejší pískovou dráhou seznámil před rokem v Saudi Derby. Tehdy šel z vnějšího boxu, špatně odskočil a stíhací jízdou stihl druhé místo. Po návratu do Evropy lehce vyhrál Listed v Newmarketu, francouzské derby i taktickou Prix Guillaume (Gr.2) na 2000 metrů v Deauville. Jediný výpadek měl v Champion Stakes v Ascotu, kde nepřišlo jeho zrychlení, naopak se propadl na osmé místo.

V Saudi Cupu tentokrát zareagoval po startu velmi dobře a držel se hned za dvojicí favoritů. V rovině již bylo vidět, že bude hlavním soupeřem Charlatana, na kterého se 100 metrů před cílem dotáhl a o délku ho porazil.

Jezdcem vítěze byl 21letý David Egan, který ho v Rijádu jezdil i před rokem a bylo to jejich třetí společné vítězství. Po dostihu radostně sděloval: "Neuvěřitelné. Celý svůj život sním o tom, že vyhraji takový závod. Je to samozřejmě největší úspěch, na jaký jsem dosáhl. Před rokem Mishriff pomalu odskočil. Byl jsem sám překvapen, jak byl teď dobře na nohou a držel krok s americkými koňmi. Je vidět, že ještě vyzrál. Potvrdil, jak dobrý je.“

David Egan je synem Johna Egana, který u nás začátkem tisíciletí vyhrál řadu velkých dostihů. Ať už to bylo derby s Tribal Instinctem, Velkou jarní se Sharp Focusem nebo Zlatý pohár s Ray Og Lightem.

„Můj táta tu byl také. Kdyby nebylo jeho, nebyl bych žokejem ani tím, čím jsem dnes. Udělal vše, co mohl, aby mi pomohl v mé kariéře, tlačil na mě, abych tvrdě pracoval. Tahle výhra je pro něj,“ řekl o svém otci David Egan.

Trenér John Gosden si pochvaloval výkon svého svěřence: „Již loni tu zaběhl dobře a kromě Ascotu, kde mu nesedla půda, podával vždy velmi dobré výkony. Jen málo koní dokáže takhle zaběhnout na obou površích a on to dokázal. Zdejší písková dráha je v perfektním stavu.“

Mishriff je v majetku saudskoarabského Prince Faisala, který ho i odchoval a pojmenoval ho po svém nejlepším příteli poté, co zemřel. V jeho barvách běhal již jeho otec Make Believe, který vyhrál Poule d'Essai des Poulains a Prix de la Foret. Matka Contradict byla čtvrtá v Listed a dala i o rok staršího Momkina, několikát umístěného v Gr.3 na míli.

Charlatan patřil mezi velké naděje Kentucky Derby. Do jedné z divizí Arkansas Derby nastoupil jako horký favorit a soupeře deklasoval 6 délkami. Po dopingovém testu ale následovala diskvalifikace, přišel tím o vyhrané dotace, které jsou kritériem pro start v Kentucky Derby. Bob Baffert ho poslal na dráhu až v prosinci on se opět vrátil ve velkém stylu, když Malibu Stakes (Gr.1) pro něj byly jednoznačnou záležitostí.

Po startu se s ním Mike Smith razantně chopil vedení a sebral úspěšnou taktiku vítězi Breeders‘ Cup Dirt Mile a Pegasus World Cupu Knicks Go. Proti němu to byl úspěšný tah, ale možná mu díky tomu trochu chybělo v konci. Slábnoucího Knicks Go porazil ještě domácí outsider Great Scot.

VÝSLEDEK

 

Saudi Cup 2021

 

Zariyannka a další dostihy Saudi Cupu

Na mezinárodním mítinku jsme měli i naše zastoupení. Zdeno Koplík vyslal vítězku Oaks Zariyannku do The Al Rajhi Bank International Handicapu na 2100 metrů o 500.000 dolarů. Dostih byl určen pro koně ze zemí, které nepatří do první skupiny mezinárodní dostihy sdružující organizace IFHA, tedy země s minimem black type dostihů nebo zcela bez nich. Na startu byli kromě Zariyannky koně ze Saudské Arábie, Bahrajnu a Španělska.

V rychlém dostihu absolvovala Zariyannka s Ingrid Janáčkovou Koplíkovou první část dostihu v zadní části pole na bariéře. Na začátku roviny měla světlejší moment, ale pak nestačila na domácí a bahrajnské koně, kteří v tuto dobu mají hlavní sezónu, a skončila osmá z dvanácti. Zůstali ale za ní oba Španělé včetně tempaře Noray, s nímž Václav Janáček dostih odvodil.

Vyhrál domácí Petrus, který nesl stejně jako Zariyannka 54 kg. V Británii dosáhl na nejvyšší rating 100 lb a když se loni stěhoval do Saudské Arábie, měl ještě 93 lb.

Ingrid Janáčková Koplíková po dostihu sdělila: „Bylo to rychlé, ale to bylo pro nás dobře. Byly jsme chvíli zavřené na bariéře, ale pak se to otevřelo. Ostatní koně byli prostě lepší.“

VÝSLEDEK

 

Zariyannka osmá v Saudi International Handicapu 2021

 

V stc 1351 Turf Sprintu na 1400 metrů porazil favorizovaný vítěz Prix Maurice de Gheest SPACE BLUES obhájce Dark Powera.

VÝSLEDEK

 

 

Vítězem Red Sea Turf Handicapu na 3000 metrů se stal godolphinský GIFTS OF GOLD, který loňskou sezónu začal v Dubaji, v létě za vítězství v handicapu na 2000 metrů na all weatheru v Chelmsfordu získal rating 110 lb. Obhájce Call The Wind dostih odvodil, ale již v oblouku se začal propadat.

VÝSLEDEK

 

 

Saudi Arabian Airlines Riyadh Dirt Sprint na 1200 metrů se stal záležitostí japonského dua. COPANO KICKUNG v něm finišem ze zadní pozice porazil loni druhého Matera Sky.

VÝSLEDEK

(Ondřej Blahník)