Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Na „Milión“ si brousí zuby němečtí black type koně

Na „Milión“ si brousí zuby němečtí black type koně
Troizilet se slavícím Jeanem-Bernardem Eyquemem vítezí v EJC Million, foto: Marek Duda

Vrchol Evropského poháru žokejů tradičně láká konkurenci ze zahraničí. Letos jde především o stájovou dvojici z Německa.

Evropského poháru žokejů je druhým dnem nabitého víkendového programu ve Velké Chuchli. Dostihy jeho programu se trochu obměnily, tradiční EJC Leram Million na 1400 metrů ale zůstává nejbohatším dostihem dne. I na jeho dotaci se podepsala letošní situace a poběží se o 1.200.000 korun.

Přestože v neděli by již mělo vysvitnout sluníčko, páteční deště, které by měly pokračovat i v sobotu, jistě ovlivní stav dráhy. Přestože po prvním dnu by se měla posouvat bariéra, dá se očekávat měkká dráha, která může být již po prvním dnu částečně poničena. S tím se bude muset poradit i osmička startujících víkendového vrcholu.

Silnou zahraniční sestavu tvoří dvojice Bohumila Nedorostka, který působí v Německu. S jeho svěřenci jsme se již setkali letos na našich drahách. Vivienne Wells byla druhá v Oaks a Českém derby, Power Jack byl čtvrtý ve Svatováclavské ceně. K nám přicestoval po třetím místě v Listed na 1400 metrů, Jiří Chaloupka ho ale musel brát před mosteckým obloukem trochu zpět a v rovině musel trochu hledat stopu. Dostih se mu tedy nepovedl podle představ a 1400 metrů teď pro něj může být lepší variantou.

 

Power Jack třetí v Listed na 1400 metrů v Hannoveru

Hlavní favoritkou je ale jeho dosud neporažená stájová kolegyně Jin Jin. Ta v posledních dvou startech uspěla i na Listed scéně. Na jaře stylem start-cíl odrazila na míli v Hannoveru nápor dvojnásobné Gr.3 vítězky Axany. Po letní zdravotní pauze se vrátila vítězně v Baden Badenu, kde vyhrála Listed na 1800 metrů. To svědčí o její vysoké třídě i aktuální formě. 1400 metrů leží pod jejím optimem, ale mohla by si s tím poradit. V sedle bude mít svého stálého jezdce Maxima Pecheura.

 

Jarní vítězství Jin Jin v hannoverském mílovém Listed

Nejúspěšnějším koněm historie EJC Million je Troizilet. Svěřenec Václava Luky byl nejprve druhý, v roce 2018 slavil úspěch a loni skončil třetí za Zockem a Call Me Misterem. Na francouzské půdě vyhrál několik velkých handicapů a vlastnil rating 43 kg. V prvním letošním startu byl ještě třetí v Chantilly, v dalších startech však zklamal, když jeho výkony neměly dřívější jiskru. Zraněného Christopha Soumillona nahradí v jeho sedle Vincent Cheminaud, který vyhrál v roce 2017 s jeho přemožitelem Ultimate Fightem.

 

Třetí místo Troizileta v EJC Million 2019 před Politicumem a šestou Sweeticon, Mr Right až jedenáctý

Naopak našemu přednímu sprinterovi Mr Rigtovi se v EJC Million nikdy moc nedařilo. Nejlépe byl při své premiéře v roce 2017 pátý, loni až jedenáctý. Zdálo se, že je na něj distance 1400 metrů v Chuchli příliš dlouhá, přestože na mostecké dráze s ní neměl problém. Letos se ale ukázal dobře i na míli. Slibné již bylo jeho třetí místo ve Velké květnové, po svém druhém vítězství ve Svatováclavské ceně ale bojoval o prvenství v Tatterslalls Mile. Distanec by tedy neměla být prblém, aktuálně je v dobré formě a v sedle bude mít svého stálého partnera Jana Vernera.

 

Mr Rigt vítězí podruhé ve Svatováclavské ceně před Manoamanem, čtvrtý byl Power Jack, obhájkyně Sweeticon byla až sedmá

Stálou formu si drží Manoamano, který kromě šestého místa v Gr.3 na 1200 metrů v Hamburku nebyl letos horší jak třetí. V Gomba handicapu těžil z příznivé váhy, v nabitém Memoriálu Jaroslava Maška bojoval o vítězství. Lázeňská míle na něj byla trochu dlouhá, druhé místo ve Svatováclavské ceně byla dobré. Mr Riht byl přesvědčivý, 1400 metrů je ale pro něj lepší.

 

Manoamano druhý v Memoriálu Jaroslava Maška, čtvrtý Politicum, pátá Sweeticon

Politicum byl loni čtvrtý a stejné umístění získal i letos v Memoriálu Jaroslava Maška, kde byl ve skupince koní bojujících o prvenství. Přes léto však laboroval s bolavými zády a v Tattersalls Mile skončil až devátý. Arslagirej Šavujev ale dává svým koním dostih na rozběhání a tady na tom může být na své oblíbené distanci lépe.

 

Politicum devátý v Tattersalls Mile, kde Mr Right bojoval o prvenství

Sweeticon tu byla loni šestá. Ani na jaře se neztratila, když v Gomba handicapu nesla vyšší váhu a v Memoriálu Jaroslava Maška byla blízko pátá. Po třetím místě ve Francii však měla dvouměsíční pauzu, po níž nenavázala na svou obhajobu ve Svatováclavské ceně.

Dalším zahraničním účastníkem je Helenic Spirit, který reprezentuje početnou řeckou výpravu. Stejně jako jeho kolegové absolvoval své poslední starty ve Francii, kde vyhrál na provincii dostih na 1400 metrů a vlastní rating 34 kg. Stejně jako pro jeho kolegy to ale bude návrat po delší době, když poslední start absolvoval v zimě.

 

Řekli nám:

Bohumil Nedorostek, trenér Jin Jin a Power Jacka: „Jin Jin je výborná klisna. Po pauze kvůli menšímu zranění vyhrála v Baden Badenu Listed, přestože 1800 metrů je nad jejím optimem. Tím je pro ni míle, takže 1400 metrů je trochu kratších, přesto věřím, že jí to nebude dělat problém stejně jako měkká dráha, na níž již v minulosti také zvítězila. V porovnání s Power Jackem je lepší, ale i od něho čekám dobrý výkon. V Mostě neměl dobrý průběh dostihu, před obloukem musel Jirka Chaloupka brát zpátky a taková věc mu dostih znechutí. Když se to povede, měl by ukázat víc. Mám už nějaké porovnání, podmínky by jim měli vyhovovat a s oběma si věřím.“

Václav Luka, trenér Troizileta a Sweeticon: „Troizilet si po třech letech vybírá slabší období. Potom co v posledních třech EJC Million obsadil od první po třetí příčku a vyhrával i ve Francii, na to má trochu právo. V práci chodí stále dobře, ale v dostizích ztratil zájem. Od léta je vykastrovaný a sám jsem zvědavý, jestli se probere. Doufám že ano, ale hodně měkko by mu vadilo. Sweeticon není závislá na půdě. Na měkku vyhrála v Chantilly. Spíš na tom, jak se vyspí a na průběhu. Oba koně jsou tu spíš pro překvapení.“

František Holčák, trenér Mr Righta: „Mr Rigt si stále drží dobrou formu. Lépe mu sedne mostecká dráha, ale i v Chuchli minule zaběhl velmi dobře. Jsou tam dobří koně, především Němci, ale měli bychom bojovat o přední příčky.“

Arslangirej Šavujev, trenér Politica: „Politicum měl v létě problémy se zády. V Tattersalls Mile po pauze nešel špatně. Míle je už na něj dlouhá, lepší je na 1400 metrů. Potřeboval dostih v nohách a teď od něj čekám dobrý výsledek.“

 

16:15 - 5.dostih

EJC Leram Million

R - cena Gd-3 - 3+ - 1400 m - 1 200 000 Kč

 MR RIGHT(IRE), 8 tr. František Holčák, ž. Jan Verner 59,0

Elitní sprinter, který letos podruhé vyhrál Svatováclavskou cenu. V minulých ročnících se mu moc nevedlo, letos ale na chuchelské dráze podává dobré výkony i na míli, když byl těsně druhý v Tattersalls Mile. S aktuální formou může být mezi prvními.

 HELLENIC SPIRIT(GB), 4 tr. Nikolai Ivanov, ž. Adam Florian 59,0

Před rokem získal za vítězství na 1400 metrů na provinčním závodišti francouzský rating 36,5 kg. Ani potom neběhal špatně, když většinu dostihů šel z první pozice. Naposledy startoval v březnu, když aktuálně měl rating 34 kg. V takhle nabitém dostihu by to ale nemělo stačit.

 POWER JACK(GB), 4 tr. Bohumil Nedorostek, ž. Alexander Pietsch 59,0

Nejlepším jeho letošním umístěním bylo třetí místo z Listed v Hannoveru právě na distanci 1400 metrů. Ve Svatováclavské ceně ho musel vzít jezdec v oblouku trochu zpět a 1200 metrů mohlo být krátkých. Jeho oblíbená distance ho tady vrací do hry.   

 TROIZILET(FR), 6 j tr. Václav Luka, ž. Vincent Cheminaud 59,0

V posledních třech ročnících obsadil druhé, první a třetí místo. Letos se ale ve Francii hledal a jeho rating klesl na 37,5 kg. Jeho tým to řešil kastrací, po které se představí poprvé.

 MANOAMANO(FR), 4 j tr. Miroslav Nieslanik, ž. Tomáš Lukášek 59,0

Gr.3 v Hamburku na něj bylo silné, u nás ale ve velkých dostizích nebyl hůř jak třetí. Ve Svatováclavské ceně ztrácel na Mr Righta 3 délky, 1400 metrů je ale pro něj lepší trať, na níž na jaře prohrál Memoriál Jaroslava Maška jen těsně.         

 SWEETICON(GB), 6 tr. Václav Luka, ž. Anthony Crastus 57,5

Loni tu byla šestá v kontaktu s předními koňmi. Také letos v Memoriálu Jaroslava Maška se zapojila do boje o přední příčky. Je vidět, že distance nemusí být problém, klasických 1200 metrů je ale pro ni lepší, přestože při obhajobě Svatováclavské ceny podala matný výkon. Šla ale po dvou měsíční pauze.

 JIN JIN(IRE), 4 tr. Bohumil Nedorostek, ž. Maxim Pecheur 57,5

Dosud neporažená německá zástupkyně přijíždí s vizitkou dvou vítězství v Listed, což svědčí o její vysoké třídě. 1400 metrů je na ni trochu krátkých, zvlášť na měkké půdě by to ale pro ni neměl být problém.

 POLITICUM(FR), 4 tr. Arlagirej Šavujev, ž. Jaroslav Línek 59,0

Loni tady byl čtvrtý a slušně vstoupil i do nové sezóny, kdy stejné umístění získal v Memoriálu Jaroslava Maška. Po letní zdravotní pauze nepředvedl v Tattesrsalls Mile nic úchvatného, jeho preferovaná distance a start v nohách ale zvedají jeho šance.

Tipařův verdikt: Ačkoli 1400 metrů je pod jejím optimem, JIN JIN ukázala v německou vysokou třídu. Ve hře by měl být i její stájový kolega Power Jack, který neměl ve Svatováclavské ceně ideální průběh. Přestože v minulých ročnících tu díru do světa neudělal, letos se Mr Right ukázal dobře v Chuchli i na míli. Stálou formu drží Manoamano, Politicum ale může jít nahoru. (ob)

Tip: Jin Jin – Mr Right – Power Jack

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipsport: 1,7 Jin Jin, 5,5 Mr Right, 6 Troizilet, 9 Manoamano, 10 Politicum, Power Jack, 20 Sweeticon, 55 Hellenic Spirit

Fortuna: 1,75 Jin Jin, 5 Troizilet, 6 Mr Right, 8 Manoamano, 10 Power Jack, 14 Politicum, 18 Sweeticon, 50 Hellenic Spirit

 

EJC Leram Million (1400 m)

2015 DASHING HOME    Fabrice Veron                 tr. A. Šavujev

2016 PRETORIAN             Jaroslav Línek                 tr. Živa Prunková (Rakousko)

2017 ULTIMATE FIGHT   Vincent Cheminaud       tr. Zdeno Koplík

2018 TROIZILET                Jean-Bernard Eyquem   tr. Václav Luka

2019 ZOCK                        Eduardo Pedroza            tr. Frederic Rossi (Francie)

(Ondřej Blahník)