Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Nabitá Savills Chase

Nabitá Savills Chase
Galopin des Champs, foto: Jaroslav Fabris

Ondřej Blahník rozebírá Savills Chase, který se ve čtvrtek poběží v Leopardstownu.

Rozbory Ondřeje Blahníka

15:25 – Savills Chase (4800 m)

Díky dřívějšímu termínu John Durkan Memorialu se zde schází to nejlepší, co v Irsku běhá 3 mílové steeply. Favoritem je vítěz Cheltenham Gold Cupu Galopin Des Champs, který ale prohrál oba poslední starty. V Punchestown Gold Cupu ale mohl být unavený po Cheltenhamu, horší je, že v John Durkan Memorialu nepřipomínal mrštného jaguára, kterým dosud býval. Willie Mullins ale slibuje, že tentokrát opět uvidíme starého Galopina. Na rozdíl od svých hlavních soupeřů má s dráhou v Leopardstownu velmi dobré zkušenosti, když zde v únoru vyhrál Irish Gold Cup.

Jeho dvojnásobný přemožitel Fastorslow na zdejší dráze ani jednou ze dvou účastí nezaběhl. Naposledy tu ale šel Dublin Chase na 3400 metrů, což není jeho parketa. Naopak to vypadá, že se pořádně chytil až na delších tratích, i když výhrou v 3900 metrů dlouhém John Durkan Memorialu to spíš bude jeho celkovým zlepšením.

Gerri Colombe prohrál v životě pouze Brown Advisory Novices' Chase v Cheltenhamu, bylo to ale jen o krátkou hlavu, když se řítil mohutným finišem. Stejným stylem vyhrál i Champion Chase v Down Royal a každý metr navíc je pro něj výhodou. Proto je dobře, že mu napršelo a dostih se poběží na měkké půdě. Protože proutěnkářský ovál je hlášen „heavy“, bude to spíš víc měkké. Potřeboval by to rychlé, tak snad nebude „Mullins Army“ moc taktizovat.

Přiznám se, že se mi do nikoho z trojice favoritů nechce. Jde především o kurzy, které jsou zřejmě takové, jaké mají být. Proto bych se spíš ohlédl po někom s vyšším kurzem, který by je mohl zaskočit. I Am Maximus minule porazil slušné nováčky a to šel na pro něj kratší distanci, protože na jaře vyhrál Irish Grand National. V Brown Advisory Novices' Chase ztrácel na Gerri Colomba dost, otočit poměr bude těžké. Dalším McManusovcům Capodanovi ani Janidilovi nevěřím. Nejsou v té nejlepší formě.

Právě forma je otázkou u A Plus Tarda. Tenhle dostih vyhrál v roce 2020 a rok na to byl těsně druhý. Pak famózním stylem opanoval Cheltenham Gold Cupu, ale loni byl úplně mimo. Henry De Bromhead tvrdí, v jaké je formě, ale zatím nevyběhl a je to věštění z křišťálové koule, jak na tom právě je. Je pravda, že Rachael Blackmore sedí na něm, ale prostě to je její kůň. Já spíš sáhnu po jeho stájovém kolegovi ENVOI ALLENovi, který nemá s dráhou v Leopardstownu problém a minule prohrál jen těsně s Gerri Colombem. Jeho kurz je teď okolo 20:1 a to se mi zdá už příliš. Vítěz/místo si ho asi dám.

Vysoko je i obhájce Conflated, který tu vyhrál i Irish Gold Cup, takže dráha mu sedí. Nezačal nejlíp, ale v Down Royal byl blízko Envoi Allenovi. Zvědavý jsem na Appreciate Ita. Na začátku kariéry byl velkou nadějí, pak měl nějaké zdravotní problémy. Loňská sezóna nebyla špatná, ale nenaplnil svoje dřívější očekávání. Teď ale byl druhý v John Durkan Memorialu, a přestože běhá dostihy okolo 4000 metrů, na jaře nešel 3 míle špatně.

Skončíme u Churchstonewarriora, který je 100:1. Já bych ho jako největšího outsidera neviděl, porazil Mahler Missiona a před rokem tu byl druhý mezi nováčky, ale tohle je přeci jen jiná liga.

STARTOVNÍ LISTINA