Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Nagano Gold míří do předzkoušky Arc, hvězdným soupeřům vévodí Stadivarius

Nagano Gold míří do předzkoušky Arc, hvězdným soupeřům vévodí Stadivarius
Nagano Gold v Prix de lArc de Triomphe - foto: Václav Volf (fotovolf.com)

Úřadující Kůň roku Nagano Gold sice ve třetím letošním startu sestupuje z kategorie Gr.1 do Gr.2, ovšem konkurence ho čeká ještě silnější.

Nedělní Qatar Prix Foy, jehož distance činí 2400 metrů, se v Longchamp pravidelně koná tři týdny před Prix de l’Arc de Triomphe. Pro čtyřleté a starší koně je tedy hlavní předzkouškou nejbohatšího evropského dostihu. Koneckonců v loňské edici Prix Foy zvítězil Waldgeist, který následně triumfoval také v Arc.

Nagano Gold (17:1) se do Longchamp vrací poprvé od osmého místa z říjnové Prix de l’Arc de Triomphe, kterým zakončil loňskou sezónu. Do té aktuální vstoupil v Grand Prix de Saint-Cloud, v níž sahal po Gr.1 vítězství. Ještě silnější koncovku ovšem předvedl Way To Paris, který měl v cíli převahu krku. Další pokus o vítězství v nejvyšší kategorii absolvoval svěřenec Václava Luky v Kolíně nad Rýnem. V Preis von Europa si ale pozici začal lepšit už v oblouku, a i proto nepředvedl svůj obvyklý závěr a skončil šestý.

dramatický souboj v Grand Prix de Saint-Cloud svedli vítězný Way To Paris, druhý Nagano Gold a třetí Ziyad

Pro zítřejší start je bezpochyby výrazným plusem, že se do sedla Nagano Golda vrací Christophe Soumillon. Ten ho dosud vedl v trojici grupových dostihů a společně neskončili hůře než třetí. Právě pod Soumillonem reprezentant Syndikátu V3J podal dvojici životních výkonů, které předvedl při druhých místech v ascotském Hardwicke Stakes a v už zmíněné Grand Prix de Saint-Cloud. Pokud má Nagano Gold získat další medailové umístění, ani forma na úrovni životního maxima mu stačit nemusí. Pětice zítřejších soupeřů totiž představuje vyšší kvalitu, než na jakou narazil v předchozích letošních startech.

Stradivarius (Dettori, 2,1:1) je jednou z největších hvězd světového turfu. Svěřenec Johna Gosdena září především na supervytrvaleckých distancích, když letos s náskokem 10 délek získal už třetí vítězství v ascotském Gold Cupu. Díky tomuto výkonu je aktuálně třetím nejvýše hodnoceným koněm světa. Distanci 2400 metrů si po třech letech vyzkoušel v červnovém Coronation Cupu, v němž skončil třetí o 5 délek za výborným Ghaiyyathem. Jeho aktuálním cílem je Arc, pro které je pátou šancí s kurzy kolem 15:1.

Stradivarius suverénně vítězí v letošním Gold Cupu

Way To Paris (Boudot, 4,5:1) byl loni rovněž směřován na supervytrvalecké distance, ale letos mu jeho realizační tým naordinoval ubrání metrů a v sedmi letech podává životní výkony. Z posledních čtyř startů totiž vytěžil dvě první a dvě druhá místa na až příliš krátkých distancích 2000 a 2100 metrů. Jeho největším úspěchem je právě vzpomínané vítězství v Grand Prix de Saint-Cloud, od něhož dva a půl měsíce nevyběhl.

Anthony Van Dyck (Barzalona, 3,5:1) je především vítězem loňského anglického Derby. Do letošní sezóny svěřenec Aidana O’Briena vstoupil v Coronation Cupu, ve kterém finišoval druhý, takže o 2 a ½ délky porazil Stradivaria. Poté ale v roli favorita Hardwicke Stakes zklamal pátým místem. Na start půjde po ještě delší pauze než Way To Paris.

v Coronation Cupu skončil druhý Anthony Van Dyck a třetí Stradivarius

Ziyad (Guyon, 12:1) má s Nagano Goldem vyrovnanou bilanci 1:1. Navrch měl v loňské Grand Prix de Deauville, v níž zvítězil, zatímco Nagano Gold skončil třetí. Naopak český reprezentant byl úspěšnější v letošní Grand Prix de Saint-Cloud, kde na něj Ziyad ztrácel hlavu. Před dvěma týdny narazil na jiného českého Koně roku Subway Dancera, jehož jasně porazil, nicméně vítězství v Grand Prix de Deauville neobhájil, když skončil třetí.

Skyward (Pasquier, 26:1) toho z šestičlenného pole předvedl nejméně. Vždyť zatímco všichni jeho soupeři vlastní francouzský handicap minimálně 52 kg, jeho známka je 48 kg. Na druhou stranu má také nejméně zkušeností a jde nahoru, když před měsícem zvítězil v Deauville v dostihu kategorie Gr.3.

STARTOVNÍ LISTINA

Zítra se v Longchamp odběhne také dvojice dostihů se statusem Gr.1. Větší pozornost poutá tříletým koním vyhrazená Juddmonte Grand Prix de Paris (2400 m), jejíž hvězdou je vítěz anglického Derby Serpentine (Soumillon; 2,75:1). Svěřenec Aidana O’Briena se představí poprvé od zmíněného úspěchu, který získal nezapomenutelným stylem. Celý dostih totiž cválal s výrazným náskokem před soupeři, z nichž se k němu nejlepší z nich v závěru přiblížil na 5 a ½ délky. Zatímco ale tehdy s kurzem 26:1 nepatřil do okruhu favoritů, tentokrát vévodí sázkovým nabídkám, takže soupeři si ho jistě budou více hlídat. Nejlepším z nich by měl být Port Guillaume (C. Demuro; 4,5:1), který naposled lehce ovládl Gr.2 Prix Hocquart.

Serpentine impozantně vítězí v Derby

STARTOVNÍ LISTINA

(Jaroslav Fabris)