Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

za 

Více informací...

Objednat...

Nagano Gold sahal po francouzské Gr.1

Nagano Gold sahal po francouzské Gr.1
Way To Paris poráží po bariéře jdoucího Nagano Golda a Ziyada

Nagano Gold vstoupil do sezóny ve velkém stylu. Od vítězství v Grand Prix de Saint-Cloud ho dělil jen krk.

NAGANO GOLD absolvoval na balck-type scéně posledních devět startů, v nichž pouze v Prix de l‘Arc de Triomphe obsadil horší než čtvrté místo. Je dvojnásobným Listed vítězem, loni byl třetí v Grand Prix de Deauville (Gr.2). Největším jeho úspěchem dosud bylo druhé místo z Hardwicek Stakes (Gr.2) na Royal Ascotu, kde prohrál o ½ délky s vítězem Coronation Cupu Defoe. V obou těchto startech byl v jeho sedle Christophe Soumillon.

Svěřenec Václava Luky reprezentující Syndikát V3J včera absolvoval sezónní premiéru. Díky letošním okolnostem byl nasměrován rovnou do Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1) na 2400 metrů. Byl to jeho druhý start na nejvyšší scéně, soupeři ale nebyli tak silní jako v nabité konkurenci Prix de l‘Arc de Triomphe. Na startu se sešla jen pětice koní a s většinou již měl Nagano Gold zkušenosti. Navíc loni vstoupil do sezóny vítězně a první start pro něj jak se ukázalo opět nebyl problém.

V jeho sedle se opět představil Christophe Soumillon, který ho již zná a to bylo dobře. Nagano Gold není jednoduchý na ježdění. Díky své chtivosti absolvoval v minulosti dostihy na chvostu pole a útočil zezadu. V pomalejším průběhu ale tato taktika nebyla výhodná. Václav Luka se před sezónou vyjádřil, že intenzivně pracují i na tom, aby nemusel chodit jen z konce pole a nebyl tolik závislý na tempu dostihu.

V pětičlenném poli se dalo čekat, že dostih nebude tak rychlý. Přemožitel Nagano Golda z Grand Prix de Deauville Ziyad však nějaký courák nepřipustil. Jen v jedné fázi dostih mírně přibrzdil. Christophe Soumillon nasměroval Nagano Golda hned za něj. Po počátečním pulování se mu ho podařilo usadit a dostih pak absolvoval v klidu. Jen vedle něj jdoucí Old Persian s Mickaelem Barzalonou se ho občas snažil dostat z ideální stopy v zákrytu.

V rovině to vypadalo, že Nagano Gold nemá dostatek prostoru k útoku. Ostatní už jezdili, Christophe Soumillon chvíli čekal, ale pak ho odvážně poslal do mezery na bariéře. Tam sice tolik prostoru nebylo, Nagano Gold se však dokázal provléknout a vzdorujícího Zaiyda porazit. Neodolal ale útoku favorizovaného Way To Parise, který měl z venku dostatek prostoru.

WAY TO PARIS je již sedmiletý bělouš, kterého trénuje Andrea Marcialis. V minulosti získával pravidelně umístění v Gr.2 a Gr.3 dostizích na 2400 metrů. Loni se etabloval na supervytrvaleckých tratích a vyhrál Prix Maurice de Nieuil (Gr.2) na 2800 metrů. V předzkoušce Prix de l‘Arc de Triomphe na 2400 metrů Prix Foy byl druhý za Waldgeistem.

Letos na jaře běhá zatím v nejlepší formě. Vyhrál Grand Prix de Chantilly (Gr.2) na 2400 metrů, která se letos běžela v Deauville, kde lehce o 4 délky porazil French Kinga, vítěze Grosser Preis von Berlin a The Amir Trophy v katarském Doha. V Prix Ganay (Gr.1) na 2100 metrů ztrácel jen hlavu na derby vítěze Sottsasse.

Tady ho Pierre-Charles Boudot opět držel vzadu a čekal s ním na jeho osvědčený finiš. Po vnější straně měl volný prostor k útoku a v cíli byl o krk dříve před Nagano Goldem.

Ziyad loni porazil Nagano Golda v Grand Prix de Deauville. Posledně ale zklamal v Grand Prix de Chantilly. V ní byl po startu chtivější, ale v závěru se propadl na předposlední páté místo. Čekalo se, že by mu mohl dělat tempo ve stejných barvách běhající Folamour, ale nakonec ho s ním Maxime Guyon diktoval sám. O správné taktice svědčí blízké třetí místo.

V dostihu naopak zklamal loňský vítěz Dubai Sheema Classic a Norther Dancer Turf Stakes v kanadském Woodbine Old Persian, který skončil poslední.

VÝSLEDEK

 

Před Nagano Goldem se teď otvírají dvě cesty. Buď francouzská přes Gr.3 v Deauville do Grand Prix de Deauville nebo německá, kde by pravděpodobně šel do Kolína nad Rýnem Grosser Preis von Europe a v září Grosser Preis von Baden. Cesta do Británie je zatím kvůli dlouhé karanténě uzavřena.

Nagano Gold s Martinou Lukovou v Saint Cloud - foto: Luka Racing

(Ondřej Blahník)