Nagano Gold sahal po francouzské Gr.1

Way To Paris poráží po bariéře jdoucího Nagano Golda a Ziyada

Nagano Gold vstoupil do sezóny ve velkém stylu. Od vítězství v Grand Prix de Saint-Cloud ho dělil jen krk.

NAGANO GOLD absolvoval na balck-type scéně posledních devět startů, v nichž pouze v Prix de l‘Arc de Triomphe obsadil horší než čtvrté místo. Je dvojnásobným Listed vítězem, loni byl třetí v Grand Prix de Deauville (Gr.2). Největším jeho úspěchem dosud bylo druhé místo z Hardwicek Stakes (Gr.2) na Royal Ascotu, kde prohrál o ½ délky s vítězem Coronation Cupu Defoe. V obou těchto startech byl v jeho sedle Christophe Soumillon.

Svěřenec Václava Luky reprezentující Syndikát V3J včera absolvoval sezónní premiéru. Díky letošním okolnostem byl nasměrován rovnou do Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1) na 2400 metrů. Byl to jeho druhý start na nejvyšší scéně, soupeři ale nebyli tak silní jako v nabité konkurenci Prix de l‘Arc de Triomphe. Na startu se sešla jen pětice koní a s většinou již měl Nagano Gold zkušenosti. Navíc loni vstoupil do sezóny vítězně a první start pro něj jak se ukázalo opět nebyl problém.

V jeho sedle se opět představil Christophe Soumillon, který ho již zná a to bylo dobře. Nagano Gold není jednoduchý na ježdění. Díky své chtivosti absolvoval v minulosti dostihy na chvostu pole a útočil zezadu. V pomalejším průběhu ale tato taktika nebyla výhodná. Václav Luka se před sezónou vyjádřil, že intenzivně pracují i na tom, aby nemusel chodit jen z konce pole a nebyl tolik závislý na tempu dostihu.

V pětičlenném poli se dalo čekat, že dostih nebude tak rychlý. Přemožitel Nagano Golda z Grand Prix de Deauville Ziyad však nějaký courák nepřipustil. Jen v jedné fázi dostih mírně přibrzdil. Christophe Soumillon nasměroval Nagano Golda hned za něj. Po počátečním pulování se mu ho podařilo usadit a dostih pak absolvoval v klidu. Jen vedle něj jdoucí Old Persian s Mickaelem Barzalonou se ho občas snažil dostat z ideální stopy v zákrytu.

V rovině to vypadalo, že Nagano Gold nemá dostatek prostoru k útoku. Ostatní už jezdili, Christophe Soumillon chvíli čekal, ale pak ho odvážně poslal do mezery na bariéře. Tam sice tolik prostoru nebylo, Nagano Gold se však dokázal provléknout a vzdorujícího Zaiyda porazit. Neodolal ale útoku favorizovaného Way To Parise, který měl z venku dostatek prostoru.

WAY TO PARIS je již sedmiletý bělouš, kterého trénuje Andrea Marcialis. V minulosti získával pravidelně umístění v Gr.2 a Gr.3 dostizích na 2400 metrů. Loni se etabloval na supervytrvaleckých tratích a vyhrál Prix Maurice de Nieuil (Gr.2) na 2800 metrů. V předzkoušce Prix de l‘Arc de Triomphe na 2400 metrů Prix Foy byl druhý za Waldgeistem.

Letos na jaře běhá zatím v nejlepší formě. Vyhrál Grand Prix de Chantilly (Gr.2) na 2400 metrů, která se letos běžela v Deauville, kde lehce o 4 délky porazil French Kinga, vítěze Grosser Preis von Berlin a The Amir Trophy v katarském Doha. V Prix Ganay (Gr.1) na 2100 metrů ztrácel jen hlavu na derby vítěze Sottsasse.

Tady ho Pierre-Charles Boudot opět držel vzadu a čekal s ním na jeho osvědčený finiš. Po vnější straně měl volný prostor k útoku a v cíli byl o krk dříve před Nagano Goldem.

Ziyad loni porazil Nagano Golda v Grand Prix de Deauville. Posledně ale zklamal v Grand Prix de Chantilly. V ní byl po startu chtivější, ale v závěru se propadl na předposlední páté místo. Čekalo se, že by mu mohl dělat tempo ve stejných barvách běhající Folamour, ale nakonec ho s ním Maxime Guyon diktoval sám. O správné taktice svědčí blízké třetí místo.

V dostihu naopak zklamal loňský vítěz Dubai Sheema Classic a Norther Dancer Turf Stakes v kanadském Woodbine Old Persian, který skončil poslední.