Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Nagano Gold, Torque Power a další míří do Paříže

Nagano Gold, Torque Power a další míří do Paříže
Nagano Gold při vítězství v St Legeru 2017, foto: Zenon Kisza – fotokisza.com

O víkendu se na pařížských drahách Saint-Cloud a Longchamp odběhnou velké dostihy s českou účastí.

 

sobota - 13:30 - Prix Perth (Gr.3) – 1600 m

Torque Power obhájil prvenství ve Velké ceně Prahy. Ve Francii již startoval v loňském roce, kdy byl v Class 1 ve Vichy druhý. To byl dobrý výkon, ale tehdy jasný vítěz získal rating 41 kg a čtveřice jeho soupeřů vlastní rating minimálně 46,5 kg. O dotaci by každopádně přijít neměl. Za páté místo by bral 2.800 €. Svěřence Arslagireje Šavujeva pojede vítěz EJC 2020 Vincent Cheminaud.

Favority jsou domácí. Reprezentant hřebčína Schlenderhan Alson byl loni ještě jako svěřenec Jean-Pierra Carvalha druhý v Prix Jean-Luc Lagardere a v matchi v Criterium International nedal šanci coolmorskému Armorymu. Letos již pod vedením Andreho Fabreho byl třetí ve francouzské „Velké jarní“, v derby však neuspěl. Po letní přestávce se vrátil na dráhu začátkem října právě v Saint-Cloud, kde s přehledem vyhrál Listed na 1400 metrů na hluboké dráze, která mu viditelně nevadí.

Na hluboké dráze to umí i Celestin, který v míloví klasice skončil hned za Alsonem. Před 10 dny v Listed na 1600 metrů také v Saint-Cloud neměl problém.

V Gr.3 na míli na hluboké dráze vyhrála i Irska. 1400 metrů v Prix de la Foret na ní bylo krátkých. Šesté místo 3 ½ délky od vítězné One Master přesto nebylo tak špatné.

Proti trojici domácí tříletých nastoupí Jin Jin trenéra Bohumila Nedorostka. V letošních dvou startech v německé Listed konkurenci nenašla přemožitele a měla být favoritkou EJC Million. Kvůli chybějícím testům na koňskou anémii však nemohla startovat.

STARTOVNÍ LISTINA

 

sobota - 14:35 - Criterium International (Gr.1) – 1600 m, 2letí

Ponntos při druhém místě v EJC Ceně BAK na 1100 metrů těžil ze své rychlosti. V německém „Zimním favoritu“ nestačil. Scházel mu dostatek třídy a také na distanci 1600 metrů byl zpočátku chtivý a na měkké dráze se v závěru z podstatného dění vytratil. Tady ho čeká ještě těžší konkurence. Jeho soupeři mají minimálně francouzský rating 44,5 kg. Navíc ho čeká hluboká dráha. V jeho sedle bude Antoine Subias.

Favority jsou zahraniční hosté. O’Brienův Van Gogh se sice vymanil z lotu nezvítězivších až koncem září v maidnu, ale před tím již byl druhý v Gr.3 a Gr.2 v Irsku a před dvěma týdny získal stejné umístění v Gr.3 v Newmarketu. V Gr.3 v Newmarketu uspěl i godolphinský La Barrosa, který je ve dvou startech neporažený.

Z domácích se dávají největší šance Gr.3 vítězi Normandy Bridge a Jadoomi, který si vyhrál jen Class 2, ale na 1600 metrů dlouhé hluboké dráze v Longchamp utekl soupeřům o 7 délek. Ani další dva nejsou slabí. Policy Of Truth vyhrál Gr.3, Darkness Listed v Lyon Parilly.

STARTOVNÍ LISTINA

 

neděle – 14:00 - Prix du Conseil de Paris (Gr.2) – 2200 m

Nagano Gold loni zazářil především v ascotském Hardwicke Stakes, když pod vedením Christopha Soumillona finišoval senzačně druhý. Letos se nachází ve srovnatelné formě, což dokázal druhým místem v Grand Prix de Saint-Cloud a třetí příčkou v Prix Foy, která patří k hlavním předzkouškám Prix de l’Arc de Triomphe. Také k těmto úspěchům dovedl svěřence Václava Luky Christophe Soumillon. Jak si s ním hvězdný belgický žokej sedí, dokazuje i skutečnost, že za zmíněné tři starty obdržel od Racing Postu ratingy 116 až 120 liber, zatímco s jiným jezdeckým obsazením se nedostal přes 109 liber.

Soumillon se tentokrát do sedla Nagano Golda vyhoupnout nemůže, takže ho zastoupí Vincent Cheminaud. Vítěz letošního European Jockeys‘ Cupu si svěřence Václava Luky osahal už před dvěma týdny, kdy s ním zvítězil ve Velké varšavské. V Longchamp je sice čeká silnější konkurence, přičemž ideální nejsou ani kratší distance a pauza, nicméně Nagano Gold je s handicapem 52 kg nejvýše hodnoceným koněm v poli. Nebude tedy překvapením, když naváže na loňský triumf jiného českého reprezentanta Subway Dancera.

V osmičlenném poli je druhým nejlépe hodnoceným koněm je Soft Light, který má s Nagano Goldem pozitivní bilanci 2:0. Loni ho totiž porazil v Grand Prix de Deauville i Prix de l’Arc de Triomphe. Letos si nejlépe vedl koncem srpna při obhajobě druhého místa v Grand Prix de Deauville. V dalším startu sice podal slabší výkon, ovšem poprvé startoval na supervytrvalecké distanci.

Soft Light každopádně na první black-type vítězství čeká, zatímco na tento úspěch už dosáhla trojice soupeřů Nagano Golda. Folamour reprezentanta Syndikátu V3J porazil na začátku loňské sezóny, ale letos s ním prohrál v Grand Prix de Saint-Cloud, v níž obsadil čtvrté místo. V dalších dvou startech se neumístil, i když poslední výkon podobně jako u Soft Lighta omlouvá příliš dlouhá distance.

Dariyma, v jejímž sedle bude právě Soumillon, v červenci stylem start-cíl snadno vyhrála kvalitně obsazené Listed. Naposled se představila v Prix Dollar, v níž obsadila třetí příčku s výrazným náskokem na české duo Subway Dancer – Raging Storm. Zatímco pro výše zmíněnou trojici vypadá distance trochu krátká, ona s ní může mít opačný problém, když takto dlouhou trať půjde poprvé.

Mare Australis sice při svém triumfu v Listed tolik kvality neporazila, ale dosud vyběhla pouze třikrát a může mít rezervy. Otazníkem je od poloviny června trvající pauza.

STARTOVNÍ LISTINA

 

neděle – 15:15 - Prix Major Fridolin (Cl.2) – 1400 m

Troizilet (Benoist) první letošní start absolvoval už zkraje ledna, kdy vybojoval třetí místo v Quinté handicapu na all-weather dráze v Chantilly. Poté následovala více jak pět měsíců dlouhá pauza, po níž vyběhl trojici slabších forem. Trenér Václav Luka se ho tak rozhodl vykastrovat a jako valach se poprvé přestavil v EJC Millionu. Vrcholu European Jockeys‘ Cupu se zúčastnil už počtvrté a ani tentokrát neupadl z pomyslných stupňů vítězů, když skončil druhý, byť 8 délek za vítězným Politicumem.

Bez šancí není ani při návratu do Longchamp, kde se proti patnácti soupeřům představí v handicapu s celkovou dotací 40.000 euro. Díky několika negativním startům se seběhal na 37,5 kg, když ještě zkraje roku byl v handicapu o 2 kg výše a v minulosti se dokázal úspěšně popasovat i se známkou 43 kg. Každopádně mu nesedne, pokud bude dráha příliš hluboká.

STARTOVNÍ LISTINA

Všechny dostihy můžete v přímém přenusu sledovat po bezplatné registraci na webu France Galop.

(Ondřej Blahník, Jaroslav Fabris)