Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

za 

Více informací...

Objednat...

Nagano Gold zahájí sezónu v Gr.1, čeká ho čtveřice soupeřů

Nagano Gold zahájí sezónu v Gr.1, čeká ho čtveřice soupeřů
Nagano Gold v Prix de lArc de Triomphe - foto: Václav Volf (fotovolf.com)

V neděli vstoupí do sezóny úřadující Kůň roku Nagano Gold, který se při svém druhém startu na nejvyšší scéně Gr.1 utká se čtveřicí soupeřů.

Stane se tak ve 2400 metrů dlouhé Grand Prix de Saint-Cloud, v níž má vzhledem k nízké účasti v podstatě jistý podíl na části z celkové dotace 240.000 euro.

Nagano Gold (15:1) absolvoval na balck-type scéně posledních devět startů, v nichž pouze jedenkrát obsadil horší než čtvrté místo. Stalo se tak v nejprestižnějším evropském dostihu, tedy v Prix de l’Arc de Triomphe, a v nabité konkurence osmým místem rozhodně nezklamal. Tehdy absolvoval premiéru v nejvyšší kategorii Gr.1, v níž se zítra představí podruhé.

Podle sázkových nabídek patří svěřenec Václava Luky spíše k outsiderům, ovšem bez šancí rozhodně není. Vždyť ve francouzském handicapu z jeho soupeřů stojí výše pouze o kilo lépe hodnocený Old Persian a stejnou známku vlastní favorit Way To Paris. Ten je sice kvalitně rozběhaný, nicméně Nagano Gold loni dokázal, že umí zaběhnout hned po zimní pauze. Do loňské sezóny totiž vstoupil vítězstvím v Listed v Longchamp. Do sedla reprezentanta Syndikátu V3J se vrací Christophe Soumillon, s jehož podporou získal vůbec největší úspěch, kterým je loňské stříbro z ascotského Hardwicke Stakes.

Václav Luka k zítřejšímu startu sdělil: „Nagano Gold je na tom dobře. Možná má lehčí nadváhu, protože letos byla pauza fakt dlouhá. Soupeři jsou většinou rozběhaní. Začínat v Grupě 1 je opravdu těžké. Uvidíme, jaké bude tempo. Folamour ho asi bude dělat pro Ziyada. Favorita Way To Paris už v minulosti Nagano Gold porazil.“

Way To Paris (Boudot; 1,7:1) se loni specializoval na supervytrvalecké distance, když šestý skončil ve čtyřkilometrové Prix du Cadran. Letos je směřován na kratší tratě a už stihl čtveřici startů. Nejlépe se ukázal koncem května, kdy lehce zvítězil ve 2500 metrů dlouhé Grand Prix de Chantilly (Gr.2). V ní dlouho cválal na konci pole, ale v cíli měl náskok 4 a ½ délky. Na jeho štítě skončili i zde startující Ziyad a Folamour. Před dvěma týdny dokonce sahal po Gr.1 vítězství, ale v Prix Ganay mu na příliš krátké distanci 2100 metrů o hlavu odolal loňský vítěz francouzského derby Sottsass. Na Nagano Golda narazil před dvěma lety, kdy s ním prohrál, ale tehdy ani jednomu z nich nesedlo pomalé tempo.

Old Persian (Barzalona; 3,25:1) je dvojnásobným Gr.1 vítězem. Reprezentant stáje Godolphin totiž loni ovládl Dubai Sheema Classic i kanadské Nother Dancer Turf Stakes. Následně skončil předposlední v Breeders‘ Cup Turfu a od té doby nevyběhl. Z této sestavy tedy ukázal nejvíce třídy, ale vedle Nagano Golda je jediným koněm, který nemá dostih v nohách. Ve Francii se představí vůbec poprvé.

Ziyad (Guyon; 5:1) loni zvítězil v Grand Prix de Deauville, v níž Nagano Gold skončil třetí. Posledně ale zklamal v Grand Prix de Chantilly. V ní byl po startu chtivější, ale v závěru se propadl na předposlední páté místo. Jako tempař potřebuje poctivé tempo, ve které doufá i realizační tým Nagano Golda.

Folamour (Cheminaud; 16:1) je stájovým druhem Zayada, takže právě on by mohl být koněm, který dostih rozjede. Každopádně v Grand Prix de Deauville k žádné spolupráci nedošlo, když Falomour zahájil dostih na konci pole a v závěru Ziyada o hlavu porazil. Také on už se s Nagano Goldem utkal. Konkrétně se tak stalo na začátku loňského května v Longchamp, kde skončil druhý, zatímco finiš Nagano Golda stačil na třetí příčku.

STARTOVNÍ LISTINA

(Jaroslav Fabris)