Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Nagano Gold znovu mezi světovou elitou, mezinárodní klasifikaci ovládl Ghaiyyath

Nagano Gold znovu mezi světovou elitou, mezinárodní klasifikaci ovládl Ghaiyyath

V aktuálním vydání Longines World's Best Racehorse Rankings, tedy takzvané mezinárodní klasifikace, stejně jako loni figuruje český zástupce.

Tím samozřejmě není nikdo jiný než Nagano Gold. Svěřenec Václava Luky se loni stal teprve čtvrtým koněm v českém tréninku, který od mezinárodního panelu handicaperů obdržel rating minimálně 115 liber, což je podmínka k tomu, aby se v mezinárodní klasifikaci objevil. Zatímco loni obdržel za druhé místo z Hardwicke Stakes rating 116 liber, což ho řadilo na dělené 149. místo, letos se se 115 librami dělí o 181. příčku. Každopádně v uplynulé sezóny na uvedenou známku dosáhl hned dvakrát. Nejprve se tak stalo v Grand Prix de Saint-Cloud, v níž mu Gr.1 vítězství uniklo o pouhý krk, a podruhé při třetím místě v Qatar Prix Foy, která patří k hlavním trialům pro Prix de l’Arc de Triomphe. Hodnocení Nagano Golda v mezinárodní klasifikaci se tak zcela shoduje s jeho hodnocením v české Klasifikaci.

Abychom dostatečně ocenili výkony reprezentanta Syndikátu V3J, podívejme se krátce do historie. V současné podobě vychází mezinárodní klasifikace od roku 2003, tedy devatenáct let. Před Nagano Goldem se v ní z českých koní objevili pouze Darsalam, Shamalgan a Dux Scholar, tedy výhradně svěřenci Arslangireje Šavujeva. Shamalgan je z nich přitom jediným, který se mezi nejlepší koně světa vešel dvakrát. Dodejme, že vůbec nejvyšší rating získal v roce 2005 Darsalam, když za lehké vítězství v Rheinland-Pokalu obdržel známku 117 liber, která ho řadila na 77. místo.

Na samotném čele aktuálního vydání mezinárodní klasifikace figuruje Ghaiyyath. Převaha reprezentanta stáje Godolphin je výrazná, protože obdržel rating 130 liber, zatímco druhý Authentic je hodnocen o 4 libry níže. Ghaiyyath předvedl nejlepší výkon v srpnovém Juddmonte International Stakes, které ovládl stylem start-cíl s náskokem 3 délky. O tři týdny později v Irish Champion Stakes poznal jedinou loňskou porážku, když neměl tolik klidu na špici, a i proto podlehl Magical. Tímto startem ukončil kariéru a v irském Kildangan Stud ho čeká premiérová připouštěcí sezóna, do níž jde s poplatkem 30.000 euro.

Nejlepší výkony předvedl Ghaiyyath sice na distancích kolem dvou kilometrů, přesto kromě středotraťařů vládne i vytrvalcům. Důvodem je jeho vítězství z Coronation Cup, který se loni netradičně odběhl v Newmarketu. Nejlepší z jeho soupeřů byl tehdy Anthony Van Dyck, ale i on zůstal o 2 a ½ délky zpět.

Už zmíněný Authentic zaujímá nejen celkové druhé místo, ale také je nejlepším koněm loňského klasického ročníku a nejlepším koněm na písku. Podobně jako Ghaiyyath preferuje taktiku start-cíl, která mu přinesla vítězství v Kentucky Derby a Breeders‘ Cup Classic, kde vyběhl své maximu. Rovněž zahajuje kariéru plemeníka, přičemž jeho připouštěcí poplatek činí 75.000 dolarů.

Hned sedm koní obdrželo v mezinárodní klasifikaci rating 125 liber, což je řadí na dělené třetí místo. Jsou mezi nimi i dva nejlepší sprinteři, konkrétně australští Bivouac a Classique Legend. V obou vzájemných střetnutích měl navrch Classique Legend, který zásluhou úderné koncovky ovládl především The Everest, tedy nejbohatší dostih světa na travnatém povrchu.

Pozdě útočící Bivouac tehdy o 2 a ½ délky zpět vybojoval aspoň druhé místo, ale o tři týdny později ještě suverénněji opanoval Darley Sprint Classic.

Také mezi mílaři se zrodila remíza. Svěřenec Johna Gosdena Palace Pier získal premiérové Gr.1 vítězství v ascotském St James’s Palace Stakes, ale ještě lepší výkon předvedl ve francouzském Deauville, kde ovládl Prix Jacques Le Marois.

Domácí Persian King na něj tehdy ze čtvrtého místa ztrácel bezmála 9 délek, když mu nesedla měkká dráha. Každopádně i on loni získal dvě Gr.1 vítězství, když top výkon podal v Prix du Moulin de Longchamp.

Co se nemění, je jméno nejlepšího supervytrvalce. Stradivarius tuto kategorii ovládl už potřetí, přičemž aktuální známka 125 liber je jeho životním maximem. Získal jí za vítězství v ascotském Gold Cupu, v němž rovněž završil hattrick.

Nejlepší klisnou světa je japonská Almond Eye. Ta výkon o hodnotě 124 liber vyběhla hned dvakrát, a to na výrazně rozdílných distancích. Nejprve se tak stalo v mílové Victoria Mile a podruhé v 2400 metrů dlouhém Japan Cupu.

Longines World's Best Racehorse Rankings 2020 - TABULKA

Kromě mezinárodní klasifikace bylo zveřejněno také hodnocení nejlepších světových dostihů, které je stanoveno na základě průměrných ratingů prvních čtyř koní. V předchozích třech letech tomuto pořadí vévodila Prix de l’Arc de Triomphe. Vrchol francouzského kalendáře ovšem tentokrát zůstal za branami Top 10, zatímco na vrcholu se nachází Juddmonte International Stakes, které se koná v anglickém Yorku. Ve vrcholu Ebor Festivalu zvítězil Ghaiyyath před Magical. Následně si pořadí prohodili v Irish Champion Stakes, které je druhým nejlépe hodnoceným dostihem. Pomyslné stupně vítězů uzavírá Japan Cup.

Zveřejněno bylo pořadí 103 nejlepších dostihů světa. Nejvíce z nich se odběhlo v Austrálii, a to konkrétně 25 (v roce 2019 to bylo 20). Druhé místo zaujímá Velká Británie s 18 dostihy (21) a třetí příčka patří Japonsku se 14 dostihy (11), které na pomyslných stupních vítězů střídá Spojené státy americké se 13 dostihy (20). Zajímavé je, že ač australské dostihy tvoří bezmála čtvrtinu ze světové Top 100, mezi Top 20 se nenachází ani jedno australské klání.

Nejlepší dostihy světa 2020 – TABULKA

(Jaroslav Fabris)