Objednat...

Napajedelští plemeníci měli loni jedničkové klasické potomky

Pouvoir Absolu

Sestava plemeníků Hřebčína Napajedla zůstává před novou připouštěcí sezónou neměnná, stálé opory ale měly loni úspěšné potomky na jedničkové scéně.

Hřebčín Napajedla je historicky naším nejúspěšnějším hřebčínem. Vliv českého chovu ale u nás zeslábl, proto je každé jedničkové vítězství pro české odchovance velkým úspěchem. Na rovinách loni uspěli pouze dva a v obou případech se jednalo o tříleté klisny. Vítězka předzkoušky Oaks Faliraki je z chovu svého majitele Jiřího Charváta. Narodila se však v Napajedlích a byla zde odchována. Odchovankyně přímo Hřebčína Napajedla Wellunca vyhrála klisnám určenou EJC Cenu Hrubymoving Transport na 2200 metrů, která rozšířila nabídku dostihů Evropského poháru žokejů, kde porazila Faliraki i starší soupeřky, mezi nimiž nechyběla někdejší slovenská derby vítězka Zoriana.

Na jedničkové scéně byl úspěšný i Avignon, který vybojoval třetí místo v St Legeru. Účast v posledním klasické dostihu ale byla ovlivněna tří týdenní pauzou díky omezení kvůli Covid 19. Jeho dotace také výrazně klesla.

Wellunca vítězí v EJC Ceně Hrubymoving Transport – foto: Jana Syručková

Pro novou připouštěcí sezónu má Hřebčín Napajedla stejnou sestavu jako loni. Osvědčeného plemeníka, dva plemeníky s dosud menším počtem startujících potomků a loňského debutanta.

Otcem jedničkové vítězky Welluncy je EGERTON. Německý Gr.2 vítěz a druhý z Grosser Preis von Baden a Preis von Europa má za sebou jedenáctou připouštěcí sezónu a patří u nás k nejlepším plemeníkům. Zvlášť v prvních ročnících měl vítěze Slovenského St Legeru a třetího z Českého derby Taggertona a vítěze Slovenského derby Love Me, který mezi staršími vyhrál Velkou dubnovou. Před pár lety měl jedničkového vítěze v Maďarsku Smilinga a jak je vidět, stále dokáže vyprodukovat jedničkového potomka.

Řada potomků je úspěšných i na překážkách. Loni ho reprezentoval především Talent, třetí ve dvou kvalifikacích a čtvrtý ve Velké pardubické. Mezi nové naděje patří čerstvě čtyřletý Gatsby z Greek Wedding, který loni vyhrál debut na překážkách v Pardubicích a letos už má na svém kontě těsné druhé místo z Itálie. V minulosti dal výborného proutěnkáře Diplomatu a vítězku Ceny Laty Brandisové Poinsetii.

V chovu dostal výraznou příležitost, kterou dokázal zužitkovat. Ještě v roce 2019 připustil 22 klisen, mezi nimž byla Daly Hit, výborná vytrvalkyně Greek Wedding nebo matka vítěze Gran Premia Merano Al Bustana Avera. Loni ve svých 19 letech ale připustil jen pět klisen.

Egerton

POUVOIR ABSOLU je potomkem jednoho z nejlepších plemeníků Sadler’s Wellse, který je otcem legendárního Galilea, a pravé sestry vítěze Prix de l’Arc de Triomphe Peintre Celebre. V chovu působí od roku 2013, zatím měl na dráze 22 potomků. Přestože sám byl pozdní a úspěšný na vytrvaleckých distancích, kde vyhrál tři Listed na 2400 metrů, s Jukebox Jury o nos prohrál Grand Prix de Deauville (Gr.2) a byl čtvrtý byl v Prix du Cadran (Gr.1) na 4000 metrů, ve třetím ročníku dal se sprinterkou Rabbit Dark Angel „zimní královnu“ Dark Absolu. Také jeho další potomci byli úspěšní již ve dvou letech.

Mezi špičkou tříletého ročníku se loni prosadil Avignon, který se již jako dvouletý umístil čtvrtý v Pražském zimním favoritovi. Na podzim skončil třetí v klasickém St Legeru. Jeho matka Aurora vyhrála jak na míli, tak dva dostihy druhé kategorie na vytrvalecké trati.

Na překážkách mu dělá radost Del Rey, který byl třetí ve Zlaté sponě tříletých a loni vyhrál Pohár BICZ holding 2020, handicap při Velké pardubické.

Loni sice žádný z jeho dvouletých nevyběhl, ale tento trend může opět otočit. V minulých letech dostal řadu zajímavých klisen. Vítězku Slovenského Oaks Ines, sprinterku Waka Lauru, letos byla prvním hříbětem roku 2021 jeho klisnička z vítězky EJC Middle Dally Hit.

První hříbě roku 2021, klisnička z Dally Hit po Pouvoir Absolu - foto: Hř. Napajedla

Výborný německý sprinter AMICO FRITZ, který vyhrál Goldene Peitche (Gr.2) a dva Gr.3 sprinty, měl na dráze dokonce jen sedm potomků. Čtyři ale zvítězili v zahraničí a u nás měl nejlepší dvouletou klisnu roku 2017 Love Connection, vítězku Ceny zimní královny a Ceny Masise.

Z působení u nás bude mít syn nejlepšího evropského dvouletka Fasliyeva první dvouleté, mezi nimiž jsou potomci jedničkových klisen jako Greek Wedding nebo Rabbit Montjeu. Ti mají šanci získat výrazné bonusy, které vypsal jeho majitel Marian Ziburske. Od 100.000 korun prvnímu vítězi, po milión, kdyby některý z nich vyhrál black type v Británii, Irsku, Německu nebo Francii.

V loňském roce připustil pouhou čtveřici klisen, ale Marian Ziburske mu stále důvěřuje a měl by připustit tři z jeho klisen, které stojí v Napajedlích, mezi nimi i několikanásobnou Gr.2 vítězku v USA Katdogawn.

WIRELLES byl loni zařazen do chovu jako jeden z nejlepších koní v českém tréninku. Vyhrál Listed na míli a o krk byl druhý v Gr.3 v Deuville. O nos mu uniklo třetí místo v Premio Roma (Gr.1) na 2000 metrů. V našem regionu vyhrál Cenu Scottish Rifla v Bratislavě a především dvakrát EJC Middle.

Otec Kentucky Dynamite ve třech letech zvítězil v Prix Paul de Moussac (Gr.3) a byl druhý v Prix Jean Prat (Gr.1). V chovu dal několik black type koní, u nás se blýskl vítězkou Českého derby Blessed Kiss a v Listed v Drážďanech se umístil Boomboom Kiss.

Matka Sachet vyběhla jen jednou. V chovu dala ještě Wire To Wire, který zkraje klasické sezóny zvítězil v mílové Prix Omnium II (Listed) a byl třetí v Prix Greffulhe (Gr.2) na 2000 metrů. Bába Miss Demure vyhrála ve dvou letech Gr. 2 v Británii, kde dala i několik black type potomků.

Wirelles první rok připustil 12 klisen, mezi nimi výbornou sprinterku Waka Lauru nebo vítězku Ceny zimní královny Skaru.

Wirelles – foto: Romana Nevěřilová