Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Nechme Honeysuckle na proutěnkách

Nechme Honeysuckle na proutěnkách
Honeysuckle, foto: Jan Žid

Punchestown Festival definitivně uzavřel překážkovou sezónu na ostrovech, otevřel ale řadu otázek do budoucna.

Ondřej Blahník - komentář

Překážková sezóna na ostrovech vyplňuje přestávku, kdy se u nás dostihy neběhají. Díky tomu, že kariéra koní na překážkách je delší oproti rovinové, může člověk sledovat řadu hvězd a svých oblíbenců víc let. Prostě tyhle dostihy mám rád, zimní přestávka u nás mě nijak nefrustruje a naopak se vždy na podzim těším, až se to znovu rozjede.

Hlavní sezóna ale teď skončila. V Irsku vyvrcholila Punchestown Festivalem, který nemůže zcela konkurovat Cheltenham Festivalu, ale je to asi největší mítink v Irsku. Jeho program je o den delší, díky tomu však nejsou jednotlivé dny tak nabité velkými dostihy. A po Cheltenhamu je již trochu vyselektován. Přestože je to také zvlněná dráha, je to trochu něco jiného a ne všichni co uspěli v Cheltenhamu zde dokáží úspěch zopakovat.

 

Neporazitelná Honeysuckle

To neplatí o Honeysuckle. Přiznám se, že jsem měl malinké pochybnosti, zda na rychlejší dráze je na 3200 metrů tak dobrá, jak ukázala v Irish Champion Hurdle v Leopardstownu a pak i v Cheltenhamu. Přeci jen běhala na tratích 4000 metrů a především v Leopardstownu na hodně měkké dráze uplatnila proti dvoumílovým specialistům i jistou dávku vytrvalosti. Ta se mohla hodit i na měkké dráze do cheltenhamského kopce. Do tipu jsem proti ní vytáhl Sharjaha, který skončil podruhé v Champion Hurle druhý. Vždy na měkčí dráze, než je pro něj zcela ideální a teď mu to mohlo víc sednout. Šlo tam ale i o kurz, jejich poměr byl 1,65 proti 9:1.

Honeysuckle ale nenechala nikoho na pochybách, jak skvělou klisnou je i na 2 mílích. V oblouku s ní Rachael Blackmore nastoupila takovým stylem, na který nikdo nedokázal reagovat. Sice před poslední překážkou trochu přibrzdila, takže se k ní Sharjah přiblížil, ale ona opět zabrala a získala další velké vítězství. Tentokrát v Paddy Power Champion Hurdle. Bylo to již její dvanácté v řadě a nikdy nenašla přemožitele.

Již před tímto dostihem byly spekulace, zda nepůjde proutěnky naposledy. Zda příští sezónu nepřejde na těžké skoky. Já doufám, že tomu tak nebude. Nechme jí dělat to, co umí dokonale. Jen málo koní dokázalo být skvělými proutěnkáři i později steeplery. V ante-post nabídce na příští ročník Cheltenham Festivalu sice figuruje i v dostizích pro steeplové nováčky, ale v kurzech, které napovídají, že se spíš pokusí o obhajobu Champion Hurdle. Pro ně je předběžně velká favoritka.

Paddy Power Champion Hurdle – VÝSLEDEK

 

 

Chacun Pour Soi doma králem

Svěřenec Willie Mullinse Chacun Pour Soi byl tuto sezónu doma v Irsku bezchybný. V Corku si soupeři jen pohrál, suverénní byl i ve velkých dostizích na hlavních mítincích v Leopardstownu. Díky tomu nastoupil do Queen Mother Chamion Chase jako desetinový favorit. Ještě na poslední překážce vedl, ale ve stoupající cheltenhamské rovině souboj prohrál a skončil třetí. Při návratu na domácí půdu však opět zářil. Nechytal se ani druhý z Cheltenhamu Nube Negra, ani Allaho, pro něhož jako pro vítěze Ryanair Chase byla distance William Hill Champion Chase na 3200 metrů krátká.

Díky jeho zaváhání v Cheltenhamu však jako favorit pro Queen Mother Champion Chase nefiguruje. Dokonce je často v nabídce před ním i Energumene, který zde dominoval mezi nováčky a kvůli zranění se nezúčastnil Arkle Chase. Tu vyhrál Shishkin, který je velkým favoritem QE Champion Chase pro další rok. Očekává se, že půjde ve stopách stájového druha Altiora. Na překážkách zaváhal jen při svém debutu, kdy spadnul a stejně jako Altior vyhrál Supreme Novices‘ Hurdle a Arkle Chase.

Pro Altiora má Nicky Henderson naplánován jiný program stejně jako pro dvojnásobného vítěze Champion Hurdle Buveur D’Aira. Oba ještě končit nebudou, i když by si to podle mě už asi zasloužili. Měli by se přeorientovat na distanci 4000 metrů. Buveur D’Air to celkem zvládl. Ale Altior má své problémy od doby, kdy se ho pokusili natahovat.

William Hill Champion Chase – VÝSLEDEK 

 

Comeback Klassical Dream

Klassical Dream byl suverénní mezi nováčky na proutěnách. Vyhrál Supreme Novices‘ Hurdle i Champion Novices Hurdle v Puncestownu. Minulou sezónu ale na své výkony nenavázal. Prohra v Punchestownu ještě nebyla tak hrozná, ale o Vánocích v Leopardstownu zcela propadl. Od té doby se na dráze neobjevil až do teď. Důvěřovat koni, který nastoupil po takové pauze mezi elitu vytrvalých proutěnkářů do 4800 metrů dlouhých Ladbrokes Champion Stayers Hurdle, se moc nedá. Především když ho Willie Mullins nechal stát celou sezónu a navíc na takhle dlouhé distanci dosud nešel. Podobnou změnu distance úspěšně předvedl u Faugheena, ale ten běhal celou sezónu.

Přesto již před startem bylo vidět, že asi nepůjde o nahodilý start. Kurz Klassical Dreama spadl až na 6:1 a v závěru to bylo jeho velké sólo. Vítěz Stayers‘ Hurdle Flooring Porter, který letos zaznamenal výrazný výkonnostní růst, v závěru propadl a byl zadržen. Co bude příští rok? Klassical dream buď přejde na steeúplechase nebo zůstane na proutěnkách. Pro Stayers Hurdle už je spolufavoritem spolu s Thyme Hillem. Flooring Porter je až za nimi.

Ladbrokes Champion Stayers Hurdle – VÝSLEDEK

 

 

Ze souboje dvou extra nováčků nic nebylo

Souboj dvou elitních steeplových nováčků měl zastínit i ta největší klání na festivalu. Enovoi Allen šel ve své kariéře od vítězství k vítězství. Vyhrál Champion Bumper, další rok Ballymore Novices‘ Hurdle a po třech snadných výhrách na steeplechase měl dominovat i v Marsh Novices‘ Chase na 4000 metrů v Cheltenhamu. Před Festivalem ale patřil k několika koním, které po aféře Gordona Elliota Chevelley Park Stud převedl k Henrymu De Bromheadovi. V paddocku ho sice doprovázela jeho dřívější ošetřovatelka a v dostihu ho vedl jeho dřívější žokej Jack Kennedy, přesto poprvé v kariéře upadl, když zachytil o hranu jedné z překážek. Po tomto zaváhání mu ale nemělo nic bránit, aby si napravil reputaci.

Monkfish loni v Cheltenhamu vyhrál Albert Barlett Novices‘ Hurdle na 3 míle, když na překážkách prohrál jen při svém debutu. Po přechodu na těžké skoky byl suverénní, ani on však v Cheltenhamu nezanechal dobrý dojem, přestože opět vyhrál. Nevyvaroval se několika chybám a netrefil se tak v dostihu do správného rytmu.

Z plánovaného souboje však nic nebylo. Celý dostih si pro sebe udělala stájová kolegyně Monkfishe Colreevy. I ona má za sebou vítěznou sérii, ale jen na steeplechase. V Cheltenhamu vyhrála Mares‘ Chase na 4100 metrů a 4900 metrů v Dooley Insurance Group Champion Novice Chase šla poprvé. Vedoucí pozici neopustila a přes chybu na poslední překážce jistě vyhrála. Završila tak svoji výbornou sezónu, zůstala neporažená ve steeplechase a ukončila kariéru. Bylo by zajímavé sledovat, co ještě tahle klisna dokáže, ale odchází do chovu, kde by měl být jejím partnerem Walk In The Park.

Monkfish vypadal, jako by s ním Paul Townend moc taktizoval, když upustil od své ofenzivní taktiky. Na překážkách nechyboval až do třetí překážky před cílem. To ho trochu rozhodilo, ale nebylo to nic, s čím by se kůň jeho formátu neměl vyrovnat. Jeho výkon byl určitě zklamáním. Přesto je pro příští Gold Cup nabízen jako druhý favorit hned za obhájcem Minella Indo.

Envoi Allen v závěru přestal zvládat tempo a byl Rachael Blackmore, která měla premiéru v jeho sedle, před druhou překážkou před cílem zadržen. Po dostihu se zjistilo, že je chromý. Uvidíme, co bude dál. Bylo by škoda, aby kůň, který dřív tak lehce vyhrával, už nic neukázal.

Dooley Insurance Group Champion Novice Chase – VÝSLEDEK

 

 

Clan Des Obeax je prostě mazel

Naposled jsem si nechal svého velkého oblíbence. Pro dvojnásobného vítěze King George VI Chase Clan Des Obeax se v minulých letech ukázalo, že Cheltenham Gold Cup je pro něj prostě dlouhý. Ne že by to v Cheltenhamu neuměl, ale kombinace náročného terénu a délka 5300 metrů už je na něj moc. Do 5000 metrů to ale zvládne. To také předvedl v Aintree, kam ho poslal Paul Nicholls, když s ním záměrně Cheltenham vynechal. V Bowl Chase předvedl vynikající výkon, když své soupeře doslova poztrácel. A ne jinak tomu bylo i v Ladbrokes Punchestown Gold Cup na 4900 metrů. Jediný, kdo mu dokázal sekundovat byl dvojnásobný vítěz Cheltenham Gold Cupu Al Boum Photo, který letos nezavršil hattrick a skončil až třetí.

Pro Clan Des Obeaux je tedy jasná cesta. Žádný Cheltenham Gold Cup, jinak dokáže stále podávat exkluzivní výkony. Do Gold Cupu se ale už moc nepočítá ani s Al Boum Photem. Pro případnou třetí výhru v dalším roce je nabízen většinou 20:1.

Ladbrokes Punchestown Gold Cup – VÝSLEDEK

 

 

Mullins a Townend šampióny

Ještě připomenu irské překážkové šampionáty. Mez trenéry si s jasnou dominancí připsal již svůj třináctý titul v řadě Willie Mullins. Mezi jezdci to byla jeho stájová jednička Paul Townend, pro něhož to byl titul třetí. Vyhrál rovných 100 dostihů, o 8 víc než mnohem pilnější Rachael Blackmore.

 

Willie Mullins – inphophotography – Dublin Racing Festival

 

(Ondřej Blahník)