Nedělní Chantilly nabídne již 183. ročník francouzského derby

foto racingpost.com

Jiří Šnajberk rozebírá francouzské derby Prix du Jockey Club, které se běží dnes v Chantilly.

Rozbor Jiřího Šnajberka

16:05 - Qatar Prix du Jockey Club (Gr.1, 2100 m, 1.500.000 €)

Již tradičně se první červnovou neděli odběhne na dráze nedaleko Paříže vrchol klasické sezóny Qatar Prix du Jockey Club na distanci 2100 metrů. Dráha by měla být v ideálním stavu a na startovní listině je celkem jedenáct účastníků, devět domácích a po jednom z Irska a Anglie.

Dlouhodobě si pozici prvního favorita udržuje Big Rock trenéra Christophera Heada, který je připravován právě v areálu závodiště Chantilly. Na místním závodišti absolvoval většinu svých startů, v zimních měsících ještě na pískové dráze. Startoval již sedmkrát a zatím nejvíce na 1900 metrů, ale poslední triumf v Prix de Guiche (G3) byl již s převahou pěti délek. V jeho sedle bude znovu Aurelian Lemaitre, který ho vedl i ve všech letošních vítězných startech. Další domácí naděje Feed The Flame naopak absolvoval jen dva starty (oba vítězné) na dráze v Longchamp. Připravuje ho trenér Pascal Barry také v Chantilly a do derby byl dohlášen. Trenér sám uvádí, že na začátku sezóny s jeho účastí v takovémto dostihu vůbec nepočítal. Do sedla byl angažován zkušený Christophe Soumillon. Na startu se objeví i překvapivý vítěz Poule d´Essai des Poulains (2000 Guineas) Marhaba Ya Sanafi (Mickael Barzalona), kterého trenér Andreas Schutz chystá také v Chantilly. Ten sice zatím běžel jen 1600 metrů, ale podle slov trenéra je snadný na ježdění a má i dostatek rychlosti, aby se prosadil i v tomto dostihu. V pozici favorita 2000 Guineas naopak zklamal American Flag trenéra Barberota. Po startu dostihu ztratil pozici a v závěru už se neprosadil. O nápravu se pokusí v sedle s novým jezdcem Stephanem Pasquierem. Také Flight Leader ve svém posledním vystoupení selhal, ale trenér Fabre uvádí jako příčinu těžkou půdu a s prodloužením distance byl mělo nastat i zlepšení. Mohl by se tak stát koněm pro překvapení. V sedle bude Bajuržan Murzabajev. Ze tří zástupců trenéra Rougeta má zřejmě největší šance dosud neporažený Ace Impact (Cristian Demuro). Oba zahraniční zástupci absolvovali svůj poslední přípravný start v Dante Stakes v Yorku. Continuous (Ryan Moore) trenéra O´Briena v něm obsadil dělené třetí místo, Epictetus trenéra Gosdena byl jen těsně pátý. V jeho sedle odjede i své poslední francouzské derby Frankie Dettori. Tři první ze zmíněného dostihu se v sobotu objevili i na startu anglického derby a obsadili třetí, páté a dvanácté místo.

Závěr: Jako oprávněný favorit vypadá dlouhodobě Big Rock, ale dosud neporažený ACE IMPACT by mohl favority zaskočit. Svůj poslední vítězný start absolvoval také na zdejší dráze na distanci 2000 metrů.