Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Nejlepší anglický překážkář vynechá Cheltenhamský Festival

Nejlepší anglický překážkář vynechá Cheltenhamský Festival
tabulka nejlépe hodnocených anglických steeplerů - britishhorseracing.com

Svěřenec Paula Nichollse CYRNAME po suverénním vítězství v Ascot Chase získal vyšší rating, než jaký vlastní výtečný Altior.

V 17 překážkových startech neporažený Altior je aktuálně zřejmě největší hvězdou překážkových dostihů. Rating svěřence Nickyho Hendersona po březnovém vítězství v Queen Mother Champion Chase poskočil na 175 liber a od té doby zůstává na této známce.

Cyrmane byl ještě na začátku roku hodnocen o 25 liber níže, ale po handicapovém vítězství o 21 délek poskočil na 165 liber, a protože v sobotní Ascot Chase za sebou nechal kvalitní soupeře o 17 délek, dostal se dokonce na 178 liber. Je tedy nejlépe hodnoceným překážkovým koněm na Britských ostrovech.

Altior i Cyrname dosáhli svých posledních úspěchů se rezervami, takže jejich matematické srovnání je třeba brát s rezervou. Každopádně při svých posledních startech shodně narazili na Fox Nortona, kterého Altior porazil o 7 délek, zatímco Cyrname ho za sebou nechal o více než 18 délek.    

Od roku 2000 pouze sedmička koní dosáhla na vyšší rating než Cyrname, přičemž jejich výčet dokládá, o jak exklusivní společnost se jedná:

1. Kauto Star - 190 lb. (nejvyšší rating)

2. Sprinter Sacre - 188 lb.

3. Master Minded - 186 lb.

4. Denman - 182 lb.

4. Long Run - 182 lb.

6. Bobs Worth - 180 lb.

6. Moscow Flyer - 180 lb.

Mezi sedmičkou koní s ratingy přes 180 liber mají trojnásobné zastoupení právě trenéři Paul Nicholls (Kauto Star, Master Minded a Deman) a Nicky Henderson (Sprinter Sacre, Long Run a Bobs Worth).

Na Cheltenhamském Festivalu, který je největším překážkovým mítinkem světa, se každopádně Cyrname nepředstaví. Podle slov trenéra Nichollse mu totiž více sedí dráhy pravotočivé dráhy, takže příště by se mohl představit v Sandownu nebo Punchestownu. Pokud zamíří do dříve zmíněné destinace, mohl by se střetnout s Altiorem. Ten totiž ovládl poslední dva ročníky tamní Celebration Chase. V takovém případě by ovšem hrála distance pro Altiora, protože Cyrname podal nejlepší výkony na trati 4200 metrů a Celebration Chase je o kilometr kratší.

Z mého pohledu je nicméně rezignace realizačního týmu Cyrnama na levotočivé dráhy předčasná. Jeho vzestup z posledních dvou startů, které shodně absolvoval v Ascotu, totiž nemusí být zapříčiněn pouze směrem oblouků. Koneckonců v listopadu v Ascotu zdaleka tak úspěšný nebyl, když v handicapu skončil až sedmý. Právě v tomto startu ale nastoupil naposled s pomůckou zvanou „hood“, kterou u nás označujeme jako „uši“. Právě sejmutí pomůcky, která dlouhá léta patřila do jeho stále výbavy, tak může být hlavním důvodem progresu.

Cyrname při vítězství v Ascot Chase

(Jaroslav Fabris)