Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Největším želízkem Evropy je v Hong Kongu tříletý Stone Age

Největším želízkem Evropy je v Hong Kongu tříletý Stone Age

Míša Moricová představuje aktéry posledního letošního velkého mezinárodního klání Hong Kong International Races.

Rozbory Míšy Moricové

V prosinci se jako obvykle koná v Hong Kongu mezinárodní mítink o čtyřech Gr.1 dostizích, kam i letos míří několik koní z Evropy, ale především z Japonska, jež by měli domácím koním řádně zatopit. Největšími jmény na dráze Sha Tin budou Golden Sixty, Romantic Warrior a Panthalassa, objeví se však i německý Mendocino.

 

Hong Kong Vase (Gr.1, 2400 metrů)

V desetihlavém poli na sebe nejvíce pozornosti poutá sedmiletý Glory Vase (Moreira) v péči Tomohita Ozekiho, jenž se v tomto dostihu prosadil v letech 2019 a 2021. Od svého minulého prvenství ovšem nezářil, neboť obsadil osmé místo v Dubaji a šesté při návratu do Japonska, kde absolvoval Gr.2 Sapporo Kinen. Na distanci 2000 metrů si nicméně úplně špatně nevedl, když tehdy nastoupil na start po delší pauze, totéž ale bude platit i o víkendu. Od srpna Glory Vase totiž nevyběhl, a byť je favoritem, mně se více líbí někteří z jeho soupeřů, včetně jeho krajanky WIN MARILYN (Lane). Pětiletá klisna má na kontě trojici Gr.2 triumfů, na nejvyšší scéně se jí ale až do letoška nedařilo. V Sapporo Kinen ovšem Glory Vase porazila, načež obsadila výborné druhé místo v Gr.1 Queen Elizabeth II Cup ve společnosti klisen. Zdá se, že se Win Marylin nachází ve velmi dobré formě a nebude pro mě překvapením, když si v neděli získá premiérový zásah mezi elitou.

Z evropských koní budí důvěru hlavně tříletý Stone Age (Moore) v péči Aidana O’Briena, jenž za sebou sice má náročnou sezónu, posledně se ale blýsknul druhou příčkou v Gr.1 Breeders‘ Cup Turf. Distance mu vyhovuje, cestování mu problém nedělá a osobně jej vidím jako velmi silného hráče v tomto poli. Po nepovedeném Prix de l’Arc de Triomphe by si pak mohl v Sha Tin napravit reputaci německý Mendocino (Piechulek), jenž by se neměl v nedělní konkurenci ztratit. Z tria domácích si pozornost zaslouží pětiletý Senor Toba (Ho), spolehlivý účastník grupových dostihů.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Hong Kong Sprint (Gr.1, 1200 metrů)

Mezi rychlíky se jako obvykle těší preferencím domácí koně, přičemž pozice favorita patří čtyřletému valachovi LUCKY SWEYNESSE (Purton). Novozélandský rodák v deseti startech nedoběhl hůře než třetí, a když jej tým na podzim začal směřovat do grup, hnědák nejprve skončil druhý v Gr.2 handicapu, načež ve stejné kategorii ovládl klání na 1200 metrů. Nejde o žádnou tutovku, je ale ve formě, stále se může zlepšovat, a na rozdíl od svých soupeřů je prostě spolehlivý. Šestiletý Wellington (Moore) jej tehdy v Gr.2 handicapu nechal za sebou navzdory vyšší nesené váze, vždycky ale střídal výborné výsledky s horšími. Pořád platí, že třídově je na tom velmi dobře, a pokud favorita někdo ohrozí, bude to nejspíše Wellington.

Určitý respekt si zaslouží i obhájce prvenství Sky Field (Shinn), přičemž z trojice Japonců se nejlepší vybírá těžko. Vysoké mínění mám totiž hlavně o klisně Resistencia (Moreira), jež zde vloni byla druhá, a v případě, že by nějakou náhodou Tipsport vypsal kurzy, dala bych jí šanci. Šikovná je taky Meikei Yell (McDonald), ovšem při říjnovém běhání skončila na chvostu pole v Gr.1 Sprinters Stakes, v nichž se překvapivě prosadil sedmiletý Gendarme (Lane), pro něhož šlo o první úspěch mezi elitou.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Hong Kong Mile (Gr.1, 1600 metrů)

Sedmiletý GOLDEN SIXTY (Ho) se v neděli pokusí vyhrát tento dostih potřetí a vyrovnat tím rekord Good Ba Ba z let 2007-2009. Australský rodák až do ledna táhl šňůru 16 triumfů, z toho pěti na nejvyšší scéně, a přestože pak utržil dvě porážky, v dubnu se vrátil na vítěznou vlnu. Získal tedy další dvě Gr.2 prvenství a také úspěch v Gr.1 Champions Mile, přičemž v listopadu za sebou nechal i preferovaného California Spangle (Purton). Čtyřletý tempař rovněž patří k tomu nejlepšímu, co v Hong Konku běhá, a čekalo se od něj, že by mohl Golden Sixtyho minule porazit. To se však nestalo, leč i tak vypadá v neděli jako největší favoritův soupeř.

Z japonských vyzyvatelů má největší šance asi ryzák Salios (Moore), který zde vloni doběhl třetí, navíc si během sezóny připsal Gr.2 triumf a další třetí příčku mezi elitou. Odepsat se nedá ani Schnell Meister (Lemaire), druhý ze sprintu při mítinku Saudi Cup.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Hong Kong Cup (Gr.1, 2000 metrů)

Hattrick by domácí mohli završit úspěchem v Hong Kong Cupu, neboť hlavní hvězdou pole je čtyřletý Romantic Warrior (McDonald), který ve svých devíti běhání jen jednou prohrál. Prosadil se však ve dvou klasických dostizích včetně Hong Kong Derby, v dubnu zakončil sezónu vítězstvím mezi staršími soupeři v Gr.1 Queen Elizabeth II Cupu na 2000 metrů, aby se listopadu rozběhal triumfem v Gr.2, kde potvrdil, že z domácích koní na něj momentálně nikdo nestačí. V neděli se ovšem střetne s nesmírně silnou sestavou z Japonska, kterou vede pětiletý PANTHALASSA (Yoshida), vítěz Dubai Turfu a nedávno skvěle druhý v Gr.1 Tenno Sho (autumn) na 2000 metrů. Tehdy si v průběhu vytvořil obrovský náskok, jenž až v posledních metrech zlikvidoval Equinox, který jej odkázal na druhé místo. Panthalassa ale šel famózně, a pokud se v podobné formě ukáže také v Sha Tin, může si klidně připsat druhé Gr.1 vítězství. Silným soupeřem ale bude Jack d’Or (Take), který skončil v Tenno Sho (autumn) čtvrtý, třídou je na tom ale také více než slušně.

Šikovný je i další Japonec, Danon The Kid (Kitamura), nicméně mi vždy přišel spíše jako mílař, a tak si myslím, že souboj o vítězství opravdu bude mezi výše zmíněnou trojicí. Na umístění se mi líbí domácí Tourbillon Diamond (Bowman).

STARTOVNÍ LISTINA