Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

No Time To Lose si vzpomněl na triumf ve Velké (analýza)

No Time To Lose si vzpomněl na triumf ve Velké (analýza)
No Time To Lose s Ondřejem Velkem vyhrává první kvalifikaci na VP 2021 - foto: Andrea Zavadilová

V první kvalifikaci na Velkou pardubickou se prosadil No Time To Lose, který vyhrál Velkou pardubickou v roce 2017.

I. kvalifikace na 131.Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (5800 m)

Před sobotním mítinkem v Pardubicích se hodně mluvilo o stavu dráhy. Díky dešťům se očekávalo, že dráha bude měkká, travnatý povrch ale zas tak měkký nebyl, když stav dráhy byl naměřen 3,5. Jinak to bylo s oranicemi, v nichž v týdnu stálo hodně vody a pořadatelé ji museli odčerpávat. To bylo znát a někde stále byly kaluže.

Na startu se sešla velmi silná sestava. Tři vítězové Velké pardubické, loňský vítěz Hegnus sice chyběl, ale trojice umístěných koní za ním ne. Díky tomu, že letos byl úvodní dostihový den v Pardubicích zrušen, většina koní nastoupila k prvnímu letošnímu startu.

NO TIME TO LOSE (20:1) vyhrál Velkou pardubickou 2017 doslova na blátě. Jeho obliba měkké dráhy je pověstná a podává na ní nejlepší výkony. Jak je vidět, nepotřebuje jí tolik. Stačí, když dráha není příliš pevná. Josef Váňa o něm v týdnu říkal, že je ještě trochu chlupatý, v paddocku ale vypadal dobře.

V dostihu se pohyboval spíš v zadní části, za Velkým anglickým skokem si již lepšil pozici a do roviny točil čtvrtý. Za poslední překážkou rozjel svůj finiš a v cíli měl náskok 4 ½ délky.  

„Kůň byl dobře nachystaný. V dostihu byl občas laxní, ale ví, kdy má zabrat a kdy jede domů,“ sdělil po dostihu jeho jezdec Ondřej Velek pro ČT.

No Time To Lose další rok po svém vítězství ve Velké pardubické vyhrál kvalifikaci před další nastupující hvězdou stáje Theophilem, ve Velké pardubické, která se běžela na pevnější dráze, ale skončil pátý. Další rok se mu nevyhnuly zdravotní problémy. V jediném startu byl druhý v kvalifikaci za Ange Guardianem. Loňská sezóna byla pro něj dost zvláštní. Rozběhal se mezi špičkou 2 mílových krosařů, kde sice zpočátku nestíhal, ale silným finišem stihl druhé místo. Ve třetí kvalifikaci, která se zpočátku odehrávala v extrémně pomalém tempu a navíc na pevnější dráze, nepředvedl svůj pověstný finiš a skončil poslední. Před Velkou pardubickou se opět rozběhal v krátkém dostihu, který ale pro pád nedokončil a v samotné Velké pardubické spadl na Taxisu.

Ve svých dvanácti letech ukázal, že se stále dokáže dostat do dobré formy a pokus se dočká aspoň trochu měkčí půdy, může patřit k hlavním adeptům pro Velkou pardubickou.

Sztorm (40:1) se ve své kariéře věnoval především steeplechase po trávě. V roce 2017 byl druhý v jednom z italských vrcholů Grande Steeple-Chase d’Europa, o rok později zářil v Polsku, kde vyhrál tamní Crystal Cup i Wielkou Wroclawskou. Po těchto úspěších se přeci jen zaměřil na Pardubice a potrápil Ange Guardiana v jedné z kvalifikací. Ve Velké pardubické ale skončil mezi poraženými a loni se opět Pardubicím vyhýbal. Formu si ale držel slušnou. Bojoval o vítězství v obou jedničkách v Lysé a byl třetí ve Wielke Wroclawske, polský Crystal Cup po chybě nedokončil. Letos už startoval v Itálii, točivý milánský kros mu ale vůbec nesedl.

Tady ho Pavel Složil od počátku vedl mezi předními koňmi, mezi nimiž se udržel až do cíle a vybojoval druhé místo. I jemu je dvanáct let, ale jak je vidět, elán neztrácí a po tomto výkonu může pomýšlet i na Velkou pardubickou.

Casper (15:1) běhal na začátku kariéry převážně ve Francii, pak se ale úspěšně přeorientoval na pardubické krosy. V roce 2019 byl druhý v Ceně Vltavy za Evženem, loni už si vyzkoušel Velkou pardubickou, kde skončil šestý. V dostizích uplatňuje svoji koncovku. První letošní start ve Francii na něj byl krátký, lepšil se až v rovině. Tady mu pomohla delší distance a v závěru opět předvedl silný finiš, jímž získal třetí místo.

Player (4,5:1) patří ke stálicím na naší scéně. V pěti letech vyhrál Memoriál Jana Kašpara, pak se umístil v Ceně Labe, v prvním startu ve Velké pardubické však podklouzl v oblouku za Hadím příkopem. Loni získal ve Velké pardubické druhé místo.

Marcel Novák občas nastupuje s koňmi za Velkým anglickým skokem, ne vždy jim to vydrží až do cíle. Tady se již od počátku chopil diktování tempa, které nebylo nijak přepálené, a udělal Playerovi hezký dostih ze špice. Sice v závěrečném boji skončil čtvrtý, ale potvrdil, že se i v dalších startech s ním musí počítat mezi nejlepšími.  

Theophilos (8,5:1) vyhrál Velkou pardubickou v roce 2019. Loni vstoupil do sezóny výhrou v první kvalifikaci, na měkké dráze ve Velké pardubické ale skonči až devátý. Teď se i přes měkčí oranice v půli dostihu posunul mezi přední koně, za poslední překážkou měl všechny šance, ale možná ještě nebyl v top formě a v těsném doběhu skončil pátý.

Tzigane Du Berlais (8,5:1) vyhrál Velkou pardubickou 2018. Další rok byl v první kvalifikaci druhý za Hegnusem, ale od té doby se hledá. V roce 2019 skončil ve Velké pardubické po kolizi na Taxisu, loni absolvoval jen dva starty a ve Velké byl pátý. Jan Faltejsek ho musel v průběhu několikrát výrazně pobídnout, nakonec se ale koncovkou v rovině dotáhl na šesté místo.

Mr Spex (14:1) v pěti letech vyhrál Memoriál Jana Kašpara. Loni startoval jen dvakrát a byl pátý v Ceně Vltavy. S délkou kvalifikace i elitou specialistů na dlouhé cross country se utkal poprvé a na seznámení sedmé místo nebylo špatné.

Talent (10:1) během kariéry již vyhrál dvě kvalifikace a loni byl čtvrtý ve Velké pardubické. Trenérka před startem avizovala slabší jarní formu stáje. V dostihu moc vidět nebyl, v rovině, když bylo vidět že nestačí na první sedmičku, přestal být vyjížděn a došel v klidu osmý.

Mahony (30:1) vyhrál v roce 2018 Cenu Labe a vypadalo to, že by z něj mohlo něco být. Loni však ve Velké pardubické přestal stíhat a ani tady to nebylo o moc lepší. Sice nakonec skončil devátý, ale porazil jen koně, kteří si již jen šli pro kvalifikaci.

Paris Eiffel (85:1) zaběhl nejlépe loni v srpnu, kdy byl třetí v předzkoušce Ceny Labe. Tady prakticky nebyl v dostihu a došel jen mezi dokončivšími.

Bugsie Malone (27:1) sice šel na druhé pozici, bylo ale vidět, že by potřeboval jít rychleji. Je to tempař bez zrychlení, v Anglii chodil ofenzivně a v českém tréninku zaběhl nejlépe v první italském startu, kde dostih s náskokem několika délek odvodil, přesto doběhl na úrovni koní jako Northerly Wind a Dusigrosz. Na trávu vbíhal čtvrtý, ale šli přes něj koně s lepším závěrem, konec již vypouštěl. Tento týden se objevila zpráva, že je na prodej.

Dulcar De Sivola (40:1) vypadal nadějně v pěti letech, ale další rok možná příliš brzy zamířil mezi adepty Velké pardubické. Loni byl v první kvalifikaci čtvrtý, ale pak šel až Velkou pardubickou, kde na nejlepší nestačil a ani tady nic nepředvedl.

Vandual (14:1) loni ve 12 letech přešel do tréninku na Slovensko. Ukázal se dobře v poslední kvalifikaci a pak bojoval o přední místa ve Velké pardubické, kde skončil třetí. Ani loni neměl vstup do sezóny nejlepší, ale tady v závěrečné fázi zeslábnul výrazně.

Evžen (2,85:1) na překážkách prohrál jen dvakrát. Je vítězem Ceny ČASCH, Ceny Vltavy i Labe. Počítalo se, že na tyto výkony naváže i mezi elitou dlouhých krosařů, to se mu však nepovedlo. V dostihu udělal chybu na překážce č.36 anglickém skoku, kdy skočil dost vysoko a nedoskočil. Další výrazná chyba přišla na předposledním skoku, čímž přišel o všechny šance a dostih jen dokončil.

VÝSLEDEK

 

(Ondřej Blahník)