Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Noble Yeats, netypický vítěz Grand National

Noble Yeats, netypický vítěz Grand National
Sam Waley-Cohen na Velké pardubické 2013 - foto Zenon Kisza

Sam Waley-Cohen se s kariérou amatérského jezdce rozloučil vítězstvím v Grand National s Noble Yeatsem, který vybočuje z trendů obvyklých vítězů.

Komentář Ondřeje Blahníka

Máme za sebou nejslavnější překážkový dostih světa a doběh se nesl ve znamení jednoho velkého příběhu. Sam Waley-Cohen ukončil kariéru výhrou v Randox Grand National. Jednomu z nejúspěšnějších britských amatérských jezdců bude 40 let a před Grand National oznámil, že to bude jeho poslední dostih a pak končí s ježděním. A bylo to rozloučení s milovaným sportem, jak se patří.

Sama Waley-Cohena nejvíc proslavilo partnerství s Long Runem, který byl, stejně jako většina koní které jezdil, v majetku jeho otce Roberta Waley-Cohena. S ním na začátku roku 2011 vyhrál King George VI Chase a pak i Cheltenham Gold Cup, kde porazil vítěze minulých let Denmana a Kauto Stara. Výhru v King George VI Chase si zopakovali v prosinci 2012. V Grand National spolu startovali v roce 1014, ale skončili v prvním kole na Valentine’s Brooku.

Grand National jel celkem desetkrát. Jeho nejčastějším partnerem byl Oscar Time, s nímž byl sejný rok, jako když vyhrál Cheltenham Gold Cup, druhý. Mohlo to být velké double, ale musel si počkat dalších 11 let na poslední pokus. Na speciálních překážkách oválu v Aintree se mu ale dařilo i v jiných dostizích. Třikrát vyhrál amatérským jezdcům určenou Foxhunters' Chase, poprvé v roce 2005 jako 22letý mladíček s Katarinem, s nímž si další rok úspěch zopakoval. Dvakrát vyhrál Topham Chase a s Oscar Time v roce 2014 i Becher Chase.

Příběh jezdce tentokrát zastínil příběh koně a tím je NOBLE YEATS. Když Míša Moricová dávala rozbor Grand National, psala, že se řídila trendy poslední let. Hledala koně mezi osmi až desíti lety, spíše s nižší než vyšší zátěží či účastníka, který má na kontě buď dobrý výsledek z Cheltenham Festivalu, v minulosti se ukázal dobře třeba v Irish či Welsh Grand National nebo úspěšně přeskákal velké překážky v Aintree.

Noble Yeats se těmto kritériím vymykal. Jediné, které splňoval, byla nižší váha. Stal se prvním sedmiletým vítězem od roku 1940. Grand National je zpravidla pro zkušené steeplery, ale Noble Yeats absolvoval svůj první překážkový dostih teprve před rokem, začátkem března. Je pravda, že tehdy lehce zvítězil, což se od něj v konkurenci nezvítězivších proutěnkářů čekalo, protože měl před tím slušné výsledky v bumperech. Se steeplechase skoky se však seznámil až na začátku hlavní sezóny v říjnu v Galway. Bylo to však seznámení úspěšné, protože těsně porazil Gabynaka, což byl solidní proutěnkář, který nakonec na Cheltenham Festivalu doběhl druhý v Arkle Chase.

Další starty ale tak úspěšné nebyly. Bylo ale asi nesmyslné ho posílat na 2 míle, kde moc nestíhal. On pak vůbec chodil v dalších dostizích dost zezadu. Poprvé šel 3 míle ve velkém handicapu Paddy Power Chase o Vánocích v Leopradsownu, ale nic velkého neukázal. Koncem ledna v Naas byl dokonce zadržen a po dostihu neměl dobré testy. Jeden z jeho nejlepší výkonů bylo druhé místo za Ahoy Senor ve Wetherby, což je skutečně velmi dobrý nováček na steeplech, který se zaskvěl i v Aintree. Ten to však vyhrál hodně lehce a nosil o 5 lb víc. Jeho britský rating 147 lb tak moc nepasoval. Šel s ním Ultima Handicap Chase a skončil devátý 20 délek za vítězem. Tam už ho vedl Sam Waley-Cohen, když ho po dostihu ve Wetherby od Paula Byrna koupil jeho otec. Aspoň si ho tedy mohl vyzkoušet.

Není divu, že u sázejících nebyl populární a bookmakeři si pochvalují, jak po letech, kdy vyhrávali favorité, vydělali. Snad jen tipař Matt Brocklebank, který na Sporting Life převzal sekci Value Bet od Bena Linfoota, v něj vkládal důvěru, když se mu líbilo jeho první běhání na proutěnkách i ve steeplu a výkon ve Wetherby. Nezatracoval ani jeho výkony v handicapech a líbil se mu kurz 51:1. Také dával důraz na to, že Noble Yeats bude mít poprvé beránky, které by mu mohly pomoci k lepšímu soustředění. O Samu Waley-Cohenovi napsal: Není nejlepší žokej v dostihu a možná není tak odvážný a nebojácný, jako když v mládí vyhrál pár Topham a Becher (kdo by mu to mohl mít za zlé?), ale ve 39 letech má stále schopnost mít své koně dobře usazeného v dostihu.

A Sam Waley-Cohen skutečně Noble Yeatse dobře usadil, většinu dostihu šel po bariéře, v druhém okruhu ho postupně posouval dopředu a v závěru si to rozdal s loni třetím Any Second Now, který byl favoritem dostihu. A vítězství bylo na světě.

Tomu nemohl uvěřit ani jeho trenér, 32letý Emmet Mullins. Od sedmnácti let jezdil převážně pro svého strýce Willieho Mullinse, pro něhož vyhrál několik větších dostihů, ale ve 25 letech se začal věnovat trénování. Není to nijak velký trenér, ale pomalu se rozrůstá. Loni měl první velký úspěch na Cheltenham Festivalu, když The Shunter vyhrál Plate Handicap Chase. Vyhrát Grand National je však něco jiného.

VÝSLEDEK GRAND NATIONAL