O mé účasti na první části programu Godolphin Flying Start
Tereza Pavlů o první části své účasti na mezinárodním programu Godolphin Flying Start, která probíhá v Irsku a Velké Británii.
Úvodní slovo
Chov koní má své kouzlo, ale i mnoho úskalí a vyžaduje nekonečnou touhu učit se a schopnost přijmout zklamání. Toho druhého je třeba mnohem více. Každý chovatel je jiný. Každý má své názory, své způsoby a přesvědčení.
Někdo nedá dopustit na český chov, někdo tvrdí, že je český chov k ničemu. Někdo je ochoten investovat velké částky do zahraniční krve, někdo naopak pracuje pouze s tím, co má „doma na dvoře.“ Co je správně? Vše. Rozhodující je výkon na dráze a je naprosto běžné, že kůň s původem „poníka na vycházky“ porazí šlechtice s modrou krví. Každý má šanci, a to je důvod proč chovatelé pokračují ve své práci, i když je návratnost mnohdy nulová.
Moc nás není. Jsme už takovou ohroženou skupinou a většina členů už pár dobrých let pobírá důchodové dávky. Přitom není nic úžasnějšího než sledovat úspěchy koně, kterého znáte od jeho prvního nadechnutí a prvních nejistých krůčků.
V tomto blogu bych Vám chtěla přiblížit můj život po boku anglického plnokrevníka.
Vítejte zpět
Po delší odmlce se vracím se svým blogem. Teď už to ale nebude jen o chovu, ale o takové menší cestě kolem světa, která mě čeká v příštích dvou letech. Před pár měsíci jsem jako teprve druhý zástupce České republiky byla přijata do prestižního mezinárodního programu jménem Godolphin Flying Start. Abych jej trochu přiblížila neznalým, jedná se o dvouletý program pro mladé lidi, kteří chtějí budovat kariéru v dostihovém průmyslu. Kombinuje různé kurzy od managmentu a komunikaci přes leadership, business až po praktické zkušenosti, které máme možnost sbírat ve světových hřebčínech a tréninkových stájích. Jak už název napovídá program financuje dubajský vládce Šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum a jedná se o jednu z jeho iniciativ, jak se odvděčit dostihovému sportu, který mu přinesl tolik radosti a postarat se o jeho budoucnost. Každý rok se vybírá 12 lidí z celého světa, kterým je nabídnuta možnost tohoto stipendia. Měla jsem velké štěstí a musím říct, že si plním všechny svoje koňařské sny. Plnokrevníkům jsem dala mnoho a beru to jako odměnu za spoustu práce ať už doma ve Střelicích nebo v zahraničí. Rozhodla jsem se oživit tento blog nejen proto, abych Vám mohla přiblížit můj současný život po boku anglického plnokrevníka, ale také abych motivovala mladé lidi v Česku. Možnosti jsou, jen jim musíte jít naproti. Nepřijdou samy.
Země Guinessu a věčného deště
V tuto chvíli se nacházím v Newmarketu, což je druhá polovina první fáze, která probíhá v Irsku a Velké Británii. Se svými 11 spolužáky jsem se poprvé setkala 12. srpna na Godolphinském Kildangan Stud, kde má Flying Start svoji základnu. A co že jsme v Irsku všechno stihli? Hned první den jsme viděli zápas tamního tradičního sportu hurling. Po dobu několika týdnů jsme trávili část dne ve stájích ročků, které jsme připravovali na obsedání. Já jsem pracovala společně s mými spolužáky Caroline a Antoinem v yardu Brookfield. Po prvním týdnu seznamování s novým prostředím a koňmi mi přidělili dva hřebce. První z nich byl po Dubawi z matky Falls of Lora a druhý po Frankel z Antisany. Společně jsme se tak učili práci v kruhovce se dvěma lonžemi. První na sobě ročci měli jen deku, pak přišel roller a na konec sedlo. Falls of Lora už je v tuto chvíli v Newmarketu, zatímco Antisana čeká na svůj transport do předtréninku.
S ročky jsme nejen pracovali, ale také jsme měli šanci hodnotit jejich exteriér a původy na dražbě Goffs Orby Book 1. Ti z nás, co nikdy nepředváděli na této dražbě pracovali pro consignery a zbytek dostal přiděleného bloodstock agenta, kterému asistoval při inspekci koní. Každý z nás si odnesl různé zkušenosti, jelikož různí agenti vybírali rozdílné typy koní. Někteří hledali nejlepší ročky dražby, jiní šli po určitém typu koně například pro Austrálii či Asii. Stihli jsme i jednodenní výlet na dražbu Tattersalls October Book 1, kde jsme měli příležitost vidět to nejlepší, co evropský trh ročků letos nabídl. A důvod této několikahodinové návštěvy Newmarketu? Šejk Mohammed i přes rozsáhlé válečné konflikty na Blízkém východě navštívil dražbu, a tak jsme měli jedinečnou možnost potřást vládci Dubaje rukou a poděkovat mu za jeho iniciativu pro mladou generaci.
Kromě praktické části jsme absolvovali i kurzy anatomie, reprodukce a fyziologie na Univerzitě v Dublinu, kurzy osobního rozvoje, komunikace a leadershipu. Také jsme měli možnost potkat mnoho profesionálů z dostihového světa a fázi jsme zakončili společným projektem, kdy jsme vytvořili fiktivní inkubační centrum pro malé a začínající trenéry z historického hřebčína Ballymany, který se nachází hned vedle tréninkových drah dostihového závodiště Curragh. Zajímavostí je, že Ballymany původně patřil Aga Khanovi a v roce 1983 byl z těchto stájí ukraden slavný Shergar.
Kromě práce a učení jsme měli čas i na pár welfare aktivit jako byl třeba paddleboarding v dublinském přístavu (nebyl nikdo, kdo by nespadl do vody) a také pár dostihových mítinků. Absolutním vrcholem pro mě byl Champions Weekend v Leopardstownu a Curragh. Vidět souboj koní Economics a August Rodin byl zážitek, stejně tak jako vítězství skvělé Porty Fortuny. Coolmorského Kypriose jsme viděli vyhrát hned dvakrát. V Curragh a také při našem víkendovém výletu do Francie. V sobotu ráno nás v Chantilly uvítali trenéři Francis Henri Graffard, André Fabre a Tim Donworth. Po pořádné francouzské snídani jsme si užili slunečné sobotní dostihy. Nedělní Arc den byl sice v dešti, ale i tak to byl velký zážitek a vítězství úžasné Bluestocking bylo třešničkou na dortu. Parádní výkon předvedl i nám dobře známý Rashabar. Francouzský víkend byl skvělý a pro mě to byl takový menší návrat domů, jelikož jsem ve Francii několik let sbírala zkušenosti.
Tolik k první kapitole Flying Startu. Následující dva měsíce je naším domovem Newmarket a po krátkých vánočních prázdninách doma v Česku mě čeká šest měsíců v americkém Kentucky. Pokud by Vás cokoliv zajímalo, neváhejte se na mě obrátit. Na jakékoliv otázky moc ráda odpovím.
Tereza
Odkazy
Informace o programu Godolphin Flying Start
V rámci programu vytváříme i podcasty, a jeden takový jsme nedávno dokončili s mým francouzským spolužákem Antoinem. Podařilo se mi ukrást pár minut pro Českou republiku a pozvání přijal trenér Josef Váňa mladší, za což mu ještě jednou děkuji:
Další z možností pro mladé dostihové nadšence jsou například kurzy Irského národního hřebčína:
Thoroughbred Breeding Management
Foto vyprávění
První destinace: Dublin
Výstava irské literatury
Přesouváme se na Kildangan Stud, přehlídka hřebců a hlavní hvězda – Night of Thunder
Mým domovem se na 11 týdnů stal dům pojmenovaný po hřebci Street Cry, Brookfield Yard
Krásy hřebčína Kildangan
Oficiální/neoficiální týmová fotografie:
Zleva: Adam, Matt, Luke, Matt, já, Antoine/spodní řada Gabrielle, Ivanna, Grace, Caroline, Rachael a Megan
Koní není nikdy dost
Chvíle před Arcem, Závodiště Curragh
Dražba Goffs Orby a top lot v ringu, Dubawi se výběhu
Můj přidělený roček Frankel x Antisana
Já