Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Oaks ovládli Vocáskovi, na Dylanku navázala Falcon Baby (analýza)

Oaks ovládli Vocáskovi, na Dylanku navázala Falcon Baby (analýza)
Falcon Baby vedená Davidem Liškou vítězí v Oaks, foto: Jana Syručková

Vrcholem nedělních dostihů v Karlových Varech byl druhý klasický dostih vyhrazený klisnám – tedy 74. Oaks holdingu Rabbit CZ.

Na startu 2400 metrů dlouhého dostihu se sešlo dvanáct klisen a velkým tématem bylo, jak se jim podaří vstoupit do startovacích boxů. Hned sedmička klisen měla totiž žádáno o poslední startovní číslo. Řada z nich se navíc před čtyřmi týdny představila v chuchelské Ceně tříletých klisen, jejíž start byl hodně nervózní a Dark Absolu nakonec zůstala před boxy. Tentokrát se ale vše obešlo bez výraznějších problémů, když všechny klisny byly zavedeny během tří minut. 

Vítězství získala FALCON BABY (6,5:1 – uváděny jsou kurzy společnosti Tipsport). Svěřenkyně Heleny Vocásková byla pro stáj 3 hearts zakoupena jako roček za 15.000 euro. Jejím otcem je vítěz Epsom Derby Sir Percy. Ten působí v chovu od roku 2008 a nedal žádného vyloženě špičkového koně, když jeho nejlépe hodnoceným potomkem je Wake Forest s Racing Post Ratingem 114 liber. Většina jeho potomků jsou navíc pozdnější vytrvalci, takže nepatří mezi módní plemeníky. Na druhou stranu má ale vysoké procento vítězů, když na ostrovech zvítězilo 57 % jeho potomků. Pro český provoz je také plusem, že dává spíše lehčí koně, kteří nemají problém s pevnější drahou. U nás už je koneckonců dobře zapsán díky Ley Percy, která zvítězila v trojici klasických dostihů.

Matka Falcon Baby Ballerina Blue sice nezískala status black-type, ale mnoho jí nescházelo, když se v black-type dostizích na distancích kolem 2000 metrů třikrát vešla na tabuli. O její třídě svědčí i francouzský handicap 45 kg. Navíc tři její polosourozenci na status black-type dosáhli a nejlepší z nich Blue Canari je vítězem Prix de Jockey Club. Sama Ballerina Blue dala už dříve dvojici potomků, jejichž třída by v Česku stačila na jedničky. Ar Poulgwenn totiž získal francouzský handicap 40,5 kg a Severini za páté místo v Saint-Cloud obdržel Racing Post Racing 95 liber. Jeho kariéra ovšem skončila dříve, než mu byl udělen handicap. Na dražbách ročků proto jen dva ze sedmi potomků Balleriny Blue stáli méně než 50.000 euro.

Kariéru zahájila Falcon Baby hned v prvním dostihu pro dvouleté. Připomeňme, že o rok dříve zvítězila v prvním dostihu pro dvouleté loňská vítězka Oaks Dylanka. Jen od roku 2012 pak na seznam prvních vítězných dvouletků patří také Renny Storm, Francie nebo Zock, takže brzký strat kariéry evidentně není něčím, co by mělo koně do budoucna negativně poznamenat. Falcon Baby se sice při debutu přívlastku nezvítězivší nezbavila, ovšem už v červnu suverénně ovládla dvojici dostihů včetně Simsonovy ceny. Příslušnost ke špičce ročníku poté potvrdila čtvrtým místem v Ceně Masise i bronzem v Ceně zimní královny.

Jak napovídá výše rozebraný původ, letos od ní šlo očekávat ještě více. První dva starty na distancích kolem míle sice nebyly špatné, ale progres ukázala při premiéře na vytrvalecké distanci. V Mostě totiž zvítězila ve 2200 metrů dlouhém trojkovém handicapu, v němž za sebou nechala kvalitní vrstevnici Moon Shot. V dalších dvou startech doplatila na špatný průběh. Nejprve v Mostě rozdala spoustu metrů v obloukách. O chuchelském derby dnu zase cválala v pomalém dostihu na konci pole a v cílové rovině byla na vnitřní straně dráhy osamocena, takže se dost kroutila.

V neděli se do jejího sedla poprvé vyhoupl úřadující šampión David Liška, který jí naservíroval ideální průběh, když jí našel pozici ve druhém sledu. Navíc tempo bylo rychlejší než před měsícem v Chuchli. V cílové rovině Falcon Baby svedla souboj s tréninkovou kolegyní Gold Memory, na níž se trochu lepila, ale 100 metrů před cílem už získala převahu a poté od ní odešla na 1 a ¾ délky.

Navázala tak na úspěch tréninkové kolegyně Dylanky, která sice před rokem reprezentovala jinou stáj, ale rovněž se jednalo o barvy majitelky Hany Horčičkové. Trenérka Helena Vocásková slaví šesté klasické vítězství a všechny získala v dostizích pro klisny. Navíc od Oaks 2014 se její svěřenkyně zúčastnily šesti českých klasik pro klisny a pouze v jediném případě z toho nebylo vítězství. Falcon Baby by se příště měla představit ve Slovenském Oaks, i když zkrácení distance o 400 metrů jí nepomůže.

Situace před cílem Oaks, foto: Jana Syručková

Gold Memory (6,5:1) zvítězila v Jarní ceně klisen. Dámská část klasického ročníku sice vypadá slabší, přesto má její květnový úspěch svou hodnotu. Tehdy totiž na jejím štítě zůstalo několik klisen (Astoria, Olinka, Haveyoueverseen), které v minulých týdnech dobře zaběhly ve dvojkových handicapech. Podobně jako Falcon Baby byla o derby dnu příliš pasivní. Tentokrát v pomalejším úvodu dost pulovala a usadila se až tehdy, když před prvním obloukem Motivator Lady seběhla na bariéru a zavelela ke zrychlení. V cílové rovině přesto vítězce dlouho odolávala. Optimum by každopádně mala najít na kratších distancích.

Moon Shot (20:1) naopak vytrvalost neschází, takže jí prospělo poctivější tempo než o derby dnu, kdy skončila s odstupem pátá. Po neděli má s Falcon Baby nelichotivou vzájemnou bilanci 0:5, nicméně v CZK na ní ztrácela jen krk a koncem května v Mostě 2 a ½ délky. Její umístění tedy není zas takovým překvapením, jak naznačují sázkové kurzy. Vždyť u Betina odskakovala dokonce v poměru 30:1.  

Nikeandnemesis (2,75:1) nenavázala na výkon z Českého derby, v němž brala sedmou dotaci. V průběhu dostihu cválala více vzadu než výše zmíněné klisny a její finiš na vnější straně dráhy nebyl natolik silný, aby je dokázala ohrozit.

Lady Roseburg (7:1) se mohla opřít o stájovou formu, když v předchozích karlovarských dostizích zvítězila dvojice jejích tréninkových kolegů. Navíc v paddocku zanechala dobrý dojem, takže u sázejících byla populární (vypsána 12:1). Do cílové roviny ale točila ještě za Nikeandnemesis.

Tularka (8,5:1) byla vypsána jako druhá favoritka (5:1), ale tolik příznivců nenašla. Po slabším výkonu z Českého derby ani tentokrát nenavázala na slušné výkony z dvojice derby trialů. Otec Toronado byl mílařem a distance 2400 metrů už na ní může být příliš.

Ile Jones (13:1) nepotvrdila výkon z trialu, který byl poznamenán problémy s boxy a falešným tempem. Finišem z konce pole vybojovala aspoň sedmou příčku, ale na lepší umístění jí scházely 3 a ½ délky.

Touch Of Australia (30:1) v cílové rovině „visela“ k vnějšímu okraji dráhy, a i proto chvílemi ztrácela volný prostor. Když zhruba 120 metrů před cílem obdržela první pobídku bičíkem zleva, dokázala se trochu zmátořit, ale poslední dotace jí těsně unikla.

Boruvka (22:1) byla také blízko dotace. V předchozích dvou karlovarských startech sice zvítězila, ovšem na start šla s druhým nejnižším handicapem v poli, takže na nejlepší jí scházela trocha třídy.

Fable (22:1) se začala vytrácet už před závěrečným obloukem, takže slabší výkon nelze svést pouze na distanci, s níž dosud neměla zkušenost. Přitom minule v chuchelském dostihu pro nezvítězivší skončila třetí obklopena řadou posléze úspěšných koní (Corston, Storm de Nuit, Connor Macleod, Lewis Gal).

Dark Absolu (13:1) většinu dostihu cválala blízko špice, ale v závěru neměla co nabídnout. Pro její matku Rabbit Dark Angel byla míle stropem a i ona by měla najít optimum na kratších distancích.

Motivator Lady (125:1) nebyla rychle na nohách, takže chvíli trvalo, než se dostala na špici. Se stínidly byla ovladatelná lépe než posledně, byť se v úvodním oblouku nevyhnula kontaktu s bariérou. Na jedničky každopádně nemá dost třídy.

VÝSLEDEK

VIDEO

FALCON BABY

byla zakoupena prostřednictvím

a na dražbě společnosti

(Jaroslav Fabris)