Oaks – trendy posledních 10 ročníků
Jak by dopadlo Oaks, kdyby o výsledku rozhodovaly pouze statistiky? To se dozvíte díky analýze jeho posledních deseti ročníků.
Posledních 10 vítězek Oaks
Nejúspěšnější jezdec: 3 vítězství – Petr Foret (Merlyp, Sedmikraska, Polyanta)
Nejúspěšnější trenér: 3 vítězství – Helena Vocásková (Mery Yeats, Dylanka, Falcon Baby)
9 z 10 posledních vítězek absolvovalo před klasickým úspěchem 5 až 10 startů. V kariéře v roce 2017 úspěšné Polyanty sice nalezneme jen 4 starty předcházející Oaks, ale to proto, že mezi nimi není uvedena anulovaná Cena zimní královny. Výjimku tvoří pouze předloňská vítězka Zariyannka, která šla na start teprve potřetí. Letos má hned sedmička klisen méně zkušeností, když dvakrát vyběhly Bartola, Geneze a Jacinthe, třikrát Good Revange a čtyřikrát Aperola, Vigenetta a Whirl Wind Girl.
9 z 10 posledních vítězek se v posledním startu před Oaks vešlo mezi pětici nejlepších, přičemž výjimku tvoří Merlyp. Zadarmo naposled běžely Aperola, Bartola, Geneze, Good Revange, Lena a Totally Gold.
9 z 10 posledních vítězek absolvovalo poslední start před Oaks maximálně šest týdnů. Výjimku tvoří Mary Yeats, která do Oaks nastoupila po dvouměsíční pauze. Z aktuální sestavy příliš dlouho nevyběhla pouze Good Revange.
9 z 10 posledních vítězek se premiérového vítězství dočkalo dříve než v Oaks, když této statistice se vymyká pouze předloňská hrdinka Zariyannka. Z letošní sestavy jsou stále nezvítězivší Geneze a Good Revange.
8 z 10 posledních vítězek se před Oaks umístilo na distanci minimálně 2000 metrů. Výjimku tvoří pouze Polyanta, která před Oaks absolvovala maximálně distanci 1800 metrů, a Zariyannka, která oba starty před Oaks absolvovala na míli. Na vytrvalecké distanci se dosud neumístily Bartola, Good Revange a rovněž Lena, která k tomu nedostala příležitost, protože dosud startovala maximálně na míli.
7 z 10 posledních vítězek absolvovalo před Oaks tři až čtyři sezónní straty. Méně exponovaná byla už několikrát zmiňovaná Zariyannka, více toho naopak naběhaly pětkrát startující Falcon Baby a šestkrát představená Amga River. Letos pětkrát startovala Lena a už osmkrát Totally Gold, zatímco každá z letos debutujícího tria Bartola, Geneze a Jacinthe vyběhla pouze dvakrát.
6 z 10 posledních vítězek se zúčastnilo hlavního trialu, jehož tradiční název zní Cena Hřebčína Napajedla a letos se poprvé odběhl jako Cena Latiny. Pět z nich se v trialu vešlo na pomyslné stupně vítězů, ale na vítězství dosáhly pouze Amga River a Dylanka. Letos bude na startu sedmička účastnic hlavního trialu včetně vítězné Jacinthe.
2 z 10 posledních vítězek bylo českého chovu. Na úspěchy Merlyp a Polyanty se letos pokusí navázat Geneze a Vignetta.
2 z 10 posledních vítězek odskakovalo v pozicích favoritek (Polyanta a Zariyannka). Role favoritky, kterou letos zaujímá Jacinthe, tedy nemusí mnoho znamenat. O velké překvapení se ale postarala pouze Merlyp (40:1), ostatní vítězné klisny vlastnily maximálně čtvrtý nejvyšší kurz v poli.
0 z 10 posledních vítězek se naplno prosadilo také v Jarní ceně klisen a pouze tři z nich se v JCK vešly na tabuli (2. Sedmikraska, 2. Polyanta, 4. Zariyannka). Tato statistika tedy ukazuje, že nárůst distance o 800 metrů oproti první dánské klasice hraje výraznou roli. Obě dámské klasiky naposled vyhrála v roce 2004 Arganta. Z účastnic letošního Oaks se v JCK vešla na tabuli pouze pátá Whirl Wind Girl.
Trendy doporučují: Před rokem trendy správně ukázaly na Giannah, která přitom nepatřila mezi favoritky. Letos šesti nejvýše uvedeným trendům vyhovuje pouze dvojice KORVETTE a Pleione. Obě navíc patří mezi čtveřici největších favoritek, mezi nimiž je většinou třeba hledat pozdější vítězku. Rovněž shodně absolvovaly chuchelskou předzkoušku, což je nejčastější cesta k vítězství v Oaks. Právě výsledek trialu mírně preferuje Korvette, protože když ho pozdější vítězka Oaks absolvovala, většinou se v něm umístila mezi trojicí nejlepších. Připomeňme tedy, že Korvette skončila v Chuchli druhá, zatímco Pleione „až“ čtvrtá.
(Jaroslav Fabris)