Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Oaks – trendy posledních 10 ročníků

Oaks – trendy posledních 10 ročníků
Vignetta s Adamem Florianem vítězí v Oaks před Totally Gold, foto: Andrea Zavadilová

Jak by dopadlo Oaks, kdyby o výsledku rozhodovaly pouze statistiky? To se dozvíte díky analýze jeho posledních deseti ročníků.

 

Posledních 10 vítězek Oaks

Nejúspěšnější jezdec: 2 vítězství – Radek Koplík (Saltanat, Zariyannka), Petr Foret (Sedmikraska, Polyanta)

Nejúspěšnější trenér: 3 vítězství – Helena Vocásková (Mery Yeats, Dylanka, Falcon Baby)

 

10 z 10 posledních vítězek absolvovalo před klasickým úspěchem maximálně 10 startů. Z letošní sestavy jsou více exponované jedenáctkrát startující Baby Summer a dvanáctkrát představená To Ten Meters.

10 z 10 posledních vítězek se v posledním startu před Oaks vešlo mezi pětici nejlepších. Zadarmo naposled běžely Baby Summer, Beauty Approach, La Minosa, Maxienne a Praga Lady.

9 z 10 posledních vítězek se premiérového vítězství dočkalo dříve než v Oaks, když této statistice se vymyká pouze předloňská hrdinka Zariyannka. Z letošní sestavy jsou stále nezvítězivší Garmona, La Minosa, Praga Lady a To Ten Meters.

9 z 10 posledních vítězek absolvovalo poslední start před Oaks maximálně šest týdnů. Výjimku tvoří Mary Yeats, která do Oaks nastoupila po dvouměsíční pauze. Z aktuální sestavy příliš dlouho nevyběhla pouze Gratulace.

8 z 10 posledních vítězek se před Oaks umístilo na distanci minimálně 2000 metrů. Výjimku tvoří pouze Polyanta, která před Oaks absolvovala maximálně 1800 metrů, a Zariyannka, která oba starty před Oaks absolvovala na míli. Na vytrvalecké distanci se dosud neumístily Baby Summer, Maxienne a rovněž Gratulace, která k tomu ale nedostala příležitost, protože dosud startovala maximálně na 1700 metrů.

7 z 10 posledních vítězek absolvovalo před Oaks tři až čtyři sezónní straty. Méně exponovaná byla už několikrát zmiňovaná Zariyannka, více toho naopak naběhaly pětkrát startující Falcon Baby a šestkrát představená Amga River. Letos pouze dvakrát startovaly Gratulace a Riwetta, zatímco Baby Summer letos vyběhla pětkrát a To Ten Meters dokonce osmkrát.

5 z 10 posledních vítězek se zúčastnilo hlavního trialu, jehož tradiční název zní Cena Hřebčína Napajedla a loni se poprvé odběhl jako Cena Latiny. Všechny se v trialu vešly na pomyslné stupně vítězů, ale na vítězství dosáhly pouze Amga River a Dylanka. Letos bude na startu osmička účastnic hlavního trialu včetně vítězné Rowetty. Z medailistek se představí také třetí Garmona.

2 z 10 posledních vítězek bylo českého chovu. Na úspěchy Merlyp a Vignetty se letos pokusí navázat Baby Summer, Garmona, Gratulace a Willemine.

2 z 10 posledních vítězek odskakovalo v pozicích favoritek (Polyanta a Zariyannka). Role favoritky, kterou letos zaujímá Shining Sky, tedy nemusí mnoho znamenat. Každopádně většina vítězných klisen patřila mezi čtveřici největších favoritek, když výjimku tvoří pouze loňská hrdinka Vignetta (14:1), která byla až šestou šancí.

0 z 10 posledních vítězek se naplno prosadilo také v Jarní ceně klisen a pouze tři z nich se v JCK vešly na tabuli (2. Sedmikraska, 2. Polyanta, 4. Zariyannka). Tato statistika tedy ukazuje, že nárůst distance o 800 metrů oproti první dámské klasice hraje výraznou roli. Obě klasiky naposled vyhrála v roce 2004 Arganta. Z účastnic letošního Oaks se v JCK vešla na tabuli pouze druhá Shining Sky.

Trendy doporučují: Šesti nejvýše uvedeným trendům vyhovuje pouze trojice SHINING SKY, Willemine a Yonella, mezi nimiž není snadné rozhodnout. Účastnice hlavního trialu zvítězily v polovině případů, ale vždy se jednalo o klisny, které trial dokončily do čtvrtého místa. To hovoří proti páté Willemine. Favoritky sice vysokou úspěšnost nemají, nicméně většinou se prosadí klisna, která patří mezi preferované kvarteto. Yonella je podle nabídky Tipsportu až šestou šancí, takže volba nakonec padá na preferovanou Shining Sky.   

(Jaroslav Fabris)