Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Od Sternkranze se dají čekat velké věci (analýza)

Od Sternkranze se dají čekat velké věci (analýza)
Sternkranz s Lukášem Matuským ve Zlatém poháru EŽ - foto Adriana Šmídlová

Nejbohatší dostih přes proutěné překážky v Chuchli opanovala dvojice Josefa Váni mladšího ve žlutočerných dresech.

Zlatý pohár Elektrizace Železnic Praha (proutěnky, 4+, 4200 m, 360.000 kč)

Vyšší dotace dokáže přilákat kvalitní koně, kteří často na našich drahách neběhají. Ve Zlatém poháru v Chuchli se tak děje pravidelně. Letos bude tento dostih třetí nejbohatší překážkový v sezóně. Loni zde slavil úspěch kůň italského majitele Josefa Aichnera trénovaný Josefem Váňou mladším a letos si první dvě místa rozdělili hned dva.

STERNKRANZ (5,5:1) se ve třech letech proběhl v německém derby, ale skončil mezi poraženými. Další rok již začala jeho překážková kariéra v Itálii, ale zpočátku u Raffaela Romana. U něj si ho v posledním sezónním startu vyzkoušel Josef Váňa mladší a další rok již byl v jeho premiérovém tréninku.

Kromě Itálie začal směřovat i do Francie, kde za druhé místo v Auteuil dostal rating 56 kg. Loni v Itálii vyhrál menší steepl a kros, což nebylo nic světoborného. Až jeho účinkování v Cagnes-Sur-Mer, kam Josef Váňa na zimu zamířil s několika svěřenci, začalo být zajímavé. Den před Silvestrem tam vyhrál haies Quinté handicap na 4000 metrů o 80.000 euro a následně skončil třetí v Gr.3 steeplechase na 4600 metrů. Jeho rating poskočil na 60,5 kg. V obou dostizích šel zezadu, a především mu vyhovovala měkká půda. V jarních dostizích v Auteuil, kde se snažil uspět mezi špičkou, se mu jí však nedostalo a jeho rating spadl na 59 kg.

Josef Váňa avizoval, že oba svěřenci budou mít opět vrchol v Cagnes-Sur-Mer a že na první start po pauze nejsou nachystáni na 100 %, přesto oba podali velmi dobrý výkon. Oběma by víc sedla měkká půda, především Sternkranzovi. Na rychlejší dráze se zpočátku držel na třetí pozici, ale když se tempo v půlce dostihu přibrzdilo, posunul se víc dopředu a na začátku protilehlé strany s ním Lukáš Matuský postupně přebíral taktovku. Do roviny již točil s několika délkovým náskokem a v závěru odolal útoku obhájce Capivariho.

Tímto výkonem za pro něj nepříznivých podmínek naznačil, že v sedmi letech má stále progres a mohl by jít ještě nahoru. Když se ve Francii dočká svého oblíbeného povrchu, mohl by to tam dosáhnout ještě víc než minulou zimu.

 

Josef Váňa a Lukáš Matuský přebírají ceny za Zlatý pohár EŽ - foto Adriana Šmídlová

Capivari (1,57:1) obhajoval loňské prvenství, kdy se poprvé ukázal na domácí dráze. Dlouhodobě patří ke špičce v Itálii, i on běhal v zimě v Cagnes-Sur-Mer, kde byl druhý v Listed Grande Course de Haies de Cagnes. Na vrcholu kariéry však byl ve čtyřech letech, kdy vyhrál Grande Course de Haies des 4 ans (Gr.1) v Auteuil.

Josef Bartoš se s ním ujal vedení, takže dostih v pěti koních nebyl courák, v polovině dostihu však tempo výrazně zpomalil a pustil před sebe Dragona. Cválal pak na třetí pozici a znovu útočil koncem, na vítěze však nestačil. I on stále ukazuje, že je na tom dobře, v devíti letech se však od něj nedá na rozdíl od Sternkranze čekat posun.

San Marino (22:1) byl na rovinách v Polsku průměrem a střídal různé distance. Letošní debut na překážkách v Bratislavě se mu vydařil, další dva starty však nedokončil. V Meranu v menším dostihu vysadil jezdce na předposlední překážce na čtvrté pozici, ve Wroclawi byl celkem aktivní, ale začal chybovat a když se propadl, byl rázně zadržen. Tady se držel za vedoucí trojicí a v rovině porazil slábnoucího Dragona.

Dragon (3,5:1) po šestém místě v Českém derby rozjel překážkovou kariéru a několikrát se umístil v Auteuil. Z kraje čtyřleté sezóny tam byl třetí a dosud vlastní francouzský rating 58 kg. Pak však následovala zdravotní pauza, po níž se vrátil loni v druhé části sezóny a v tomto dostihu byl druhý za Capivarim. Třetí pak skončil ve Stříbrné trofeji v Pardubicích. Také do aktuální sezóny vstoupil až před týdnem v Pardubicích. Narazil sice na slabší soupeře, nicméně první životní vítězství získal s převahou více jak 20 délek.

Tady se zpočátku držel na druhé pozici, v půlce dostihu byl nucen převzít vedení po Capivarim, které postupně předal Sternkranzovi. Do roviny točil druhý, na Váňovo duo však neměl a v závěru ztratil i třetí pozici.

Celeste (30:1) se letos vrátila po mateřské pauze, ale nenavázala na dřívější nadějné výkony. V této společnosti nebyla od začátku ve hře, ale i dotace za páté místo nebyla špatná.

VÝSLEDEK

 

(Ondřej Blahník)