Od Sternkranze se dají čekat velké věci (analýza)
Nejbohatší dostih přes proutěné překážky v Chuchli opanovala dvojice Josefa Váni mladšího ve žlutočerných dresech.
Zlatý pohár Elektrizace Železnic Praha (proutěnky, 4+, 4200 m, 360.000 kč)
Vyšší dotace dokáže přilákat kvalitní koně, kteří často na našich drahách neběhají. Ve Zlatém poháru v Chuchli se tak děje pravidelně. Letos bude tento dostih třetí nejbohatší překážkový v sezóně. Loni zde slavil úspěch kůň italského majitele Josefa Aichnera trénovaný Josefem Váňou mladším a letos si první dvě místa rozdělili hned dva.
STERNKRANZ (5,5:1) se ve třech letech proběhl v německém derby, ale skončil mezi poraženými. Další rok již začala jeho překážková kariéra v Itálii, ale zpočátku u Raffaela Romana. U něj si ho v posledním sezónním startu vyzkoušel Josef Váňa mladší a další rok již byl v jeho premiérovém tréninku.
Kromě Itálie začal směřovat i do Francie, kde za druhé místo v Auteuil dostal rating 56 kg. Loni v Itálii vyhrál menší steepl a kros, což nebylo nic světoborného. Až jeho účinkování v Cagnes-Sur-Mer, kam Josef Váňa na zimu zamířil s několika svěřenci, začalo být zajímavé. Den před Silvestrem tam vyhrál haies Quinté handicap na 4000 metrů o 80.000 euro a následně skončil třetí v Gr.3 steeplechase na 4600 metrů. Jeho rating poskočil na 60,5 kg. V obou dostizích šel zezadu, a především mu vyhovovala měkká půda. V jarních dostizích v Auteuil, kde se snažil uspět mezi špičkou, se mu jí však nedostalo a jeho rating spadl na 59 kg.
Josef Váňa avizoval, že oba svěřenci budou mít opět vrchol v Cagnes-Sur-Mer a že na první start po pauze nejsou nachystáni na 100 %, přesto oba podali velmi dobrý výkon. Oběma by víc sedla měkká půda, především Sternkranzovi. Na rychlejší dráze se zpočátku držel na třetí pozici, ale když se tempo v půlce dostihu přibrzdilo, posunul se víc dopředu a na začátku protilehlé strany s ním Lukáš Matuský postupně přebíral taktovku. Do roviny již točil s několika délkovým náskokem a v závěru odolal útoku obhájce Capivariho.
Tímto výkonem za pro něj nepříznivých podmínek naznačil, že v sedmi letech má stále progres a mohl by jít ještě nahoru. Když se ve Francii dočká svého oblíbeného povrchu, mohl by to tam dosáhnout ještě víc než minulou zimu.
Josef Váňa a Lukáš Matuský přebírají ceny za Zlatý pohár EŽ - foto Adriana Šmídlová
Capivari (1,57:1) obhajoval loňské prvenství, kdy se poprvé ukázal na domácí dráze. Dlouhodobě patří ke špičce v Itálii, i on běhal v zimě v Cagnes-Sur-Mer, kde byl druhý v Listed Grande Course de Haies de Cagnes. Na vrcholu kariéry však byl ve čtyřech letech, kdy vyhrál Grande Course de Haies des 4 ans (Gr.1) v Auteuil.
Josef Bartoš se s ním ujal vedení, takže dostih v pěti koních nebyl courák, v polovině dostihu však tempo výrazně zpomalil a pustil před sebe Dragona. Cválal pak na třetí pozici a znovu útočil koncem, na vítěze však nestačil. I on stále ukazuje, že je na tom dobře, v devíti letech se však od něj nedá na rozdíl od Sternkranze čekat posun.
San Marino (22:1) byl na rovinách v Polsku průměrem a střídal různé distance. Letošní debut na překážkách v Bratislavě se mu vydařil, další dva starty však nedokončil. V Meranu v menším dostihu vysadil jezdce na předposlední překážce na čtvrté pozici, ve Wroclawi byl celkem aktivní, ale začal chybovat a když se propadl, byl rázně zadržen. Tady se držel za vedoucí trojicí a v rovině porazil slábnoucího Dragona.
Dragon (3,5:1) po šestém místě v Českém derby rozjel překážkovou kariéru a několikrát se umístil v Auteuil. Z kraje čtyřleté sezóny tam byl třetí a dosud vlastní francouzský rating 58 kg. Pak však následovala zdravotní pauza, po níž se vrátil loni v druhé části sezóny a v tomto dostihu byl druhý za Capivarim. Třetí pak skončil ve Stříbrné trofeji v Pardubicích. Také do aktuální sezóny vstoupil až před týdnem v Pardubicích. Narazil sice na slabší soupeře, nicméně první životní vítězství získal s převahou více jak 20 délek.
Tady se zpočátku držel na druhé pozici, v půlce dostihu byl nucen převzít vedení po Capivarim, které postupně předal Sternkranzovi. Do roviny točil druhý, na Váňovo duo však neměl a v závěru ztratil i třetí pozici.
Celeste (30:1) se letos vrátila po mateřské pauze, ale nenavázala na dřívější nadějné výkony. V této společnosti nebyla od začátku ve hře, ale i dotace za páté místo nebyla špatná.
(Ondřej Blahník)