Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Od Valencia k jedenácti triumfům v derby

Od Valencia k jedenácti triumfům v derby
František Holčák - foto: Zenon Kisza

Františku Holčákovi v jeho tréninkové centrále ve Velkých Karlovicích prošlo pod rukama řada výborných koní.

Rodák z valašské Karolinky FRANTIŠEK HOLČÁK se zapsal velkým písmem do historie českých dostihů. Jeho kariéry trenéra začala v polovině 80. let a od té doby získal se svými svěřenci nespočet vítězství ve velkých rovinových a překážkových dostizích.

Prvním velkým úspěchem bylo vítězství Valencia ve Velké pardubické 1986. Tehdy ještě trénoval pro JZD Velké Karlovice. Hned v roce 1990 se však osamostatnil a své tréninkové středisko pojmenoval právě po Valenciovi. Hned v prvním roce samostatné činnosti přišel triumf ve 100. ročníku Velké pardubické s Libentýnou.

Po sametové revoluci v roce 1989 jako jeden z prvních pochopil, že uzavřený československý chov nenabízí dostatek kvalitních koní a zaměřil se na importy ze zahraničí. Na překážkové scéně to byli zpočátku sovětští koně, s nimiž získal další dvě vítězství ve Velké pardubické. Polští odchovanci zas otevřeli úspěšný model, kdy rovinovou třídu využívali i po přechodu na překážky. Mezi ně patřil i první vítěz Františka Holčáka v derby Barbakan.

Úspěšný model byl i pořizování koní z Irska a Británie. Ti byli většinou kupováni po kariéře ve dvou letech. Někteří měli i hodně startů a zdálo by se, že se od nich nedá v dalších letech čekat progres. Přesto s nimi František Holčák dosahoval řady úspěchů i v jejich pozdějším věku.

Je pravda, že se většinou nejednalo o levné koně. Jejich rating splňoval kritéria, aby uspěli ve středoevropském regionu na nejvyšší scéně. František Holčák ale dokázal do dostihového sportu přivést řadu majitelů, kteří byli ochotni za takové koně zaplatit. Ať to byl Rajmun Pavla, Karel Zatloukal, Radim Bača nebo Jiří Posád. Tito koně většinou dokázali na naší scéně nejen uspět, ale často i dominovat.

Vždyť trenérská kariéra Františka Holčáka čítá 11 triumfů v derby u nás i na Slovensku, tři české vítěze trojkorunu a jednoho slovenské a pět vítězů Velké pardubické. Do ciziny nejezdil tak často, jako někteří trenéři v poslední době, přesto má na svém kontě i Gr.3 vítězství v Itálii. To je vizitka „valašského mága“, na kterou jen tak někdo nedosáhne. Listina jeho výborných svěřenců je dlouhá. Pojďme si je připomenout.

Valencio vyhrál v roce 1986 Velkou pardubickou s Karlem Zajkem. Dostih šel tehdy ofenzivně. přestože mu některé terénní skoky dělali problémy, jako jediný nezaváhal na Velkém vodním příkopu a získaný náskok již do cíle nepustil. Zúčastnil se i Grand National v Aintree, kam se tehdy koncem na přelomu 80. a 90. let vydávali českoslovenští koně a jako jediný z nich ji dokončil, přestože v druhém kole po kolizi s volným koněm ztratil jezdce, který ale opět nasedl.

Libentýna sice ve třech letech vyhrála Starohájské kritérium, přesto o pět let později bylo její vítězství ve 100. ročníku Velké pardubické doslova šok. S Karlem Zajkem odsunula po boji na druhé místo populární Frázi. Favorité Železník a Dynamit skončili na Popkovickém skoku.

 

Libentýna s Karlem Zajkem poráží Frázi ve 100. Velké pardubické

Latén byl druhý v Československém derby 1988. Do tréninku Františka Holčáka přešel od Františka Vítka a získal ještě celou řadu úspěchů na naší scéně, kde dokázal vyhrát jak na míli, kdy s ním třeba Lester Piggot vyhrál Bratislavskou míli, tak 3200 metrů dlouhou Cenu prezidenta republiky. Startoval i na zamrzlém jezeře ve Svatém Mořici, kde byl dvakrát druhý v rámcových dostizích, v Grosser Preis von St Moritz však neuspěl, když jednou dokonce upadl.

Barbakan zaskočil své soupeře v prvním Českém derby v roce 1992, když pod Stanislavem Koubkem vyhrál taktikou start-cíl. Později přešel na překážky, kde se úspěšně věnoval proutěnkám a klasickým steeplechase. Vyhrál Cenu Parama, dnešní stříbrnou trofej.

Law Soziri patřil mezi první irské nákupy. Byl třetí ve Velké jarní ceně a čtvrtý v Českém derby, do pravé formy se ale pravidelně dostával až na podzim. Ve Třech letech vyhrál Cenu českého turfu a St Leger. V dalších letech přidal další dvě výhry v Ceně českého turfu i dvě Ceny prezidenta republiky.

Faust měl nejlepší formu na podzim ve třech letech, kdy získal sérii tří vítězství. Mezi nimi bylo St Leger 1993 a Cena prezidenta republiky.

Rigoletto byl ještě jako reprezentant Sovětského svazu druhý v Ceně Labe 1989 a třetí v roce 1992. V roce 1993 již v tréninku Františka Holčáka vyhrál červnovou kvalifikaci na 6000 metrů a pak s Liborem Štenclem i Velkou pardubickou, kde byl jediným dokončivším.

Reasons For Love byla jednou z mála úspěšných klisen v tréninku Františka Holčáka. Jak říkal, přípravu u něj v kopcích zvládalo jen minimum klisen, ty ale stály za to. Reasons For Love jako dvouletá absolvovala v Británii 6 startů a s ratingem 69 lb byla zakoupena Zbrojovkou Vsetín za 6.400 liber. Přestože u nás vyhrála i Cenu Svazu CHPMDK na 1800 metrů, její parketou byly především sprinty. Na nich vyhrála Svatováclavskou cenu a byla druhá ve Velké ceně střední Evropy.

Erudit vyhrál v roce 1992 Cenu Labe, po rozpadu Sovětského svazu za Společenství nezávislých států. O rok později již v tréninku Františka Holčáka jednu z kvalifikací a v roce 1994 i samotnou Velkou pardubickou.

Brochwicz byl nejlepší polský dvouletek roku 1990 a později patřil k předním mílařům. V tréninku Františka Holčáka byl od šesti let, kdy vyhrál Velkou cenu Prahy a ještě v osmi letech v ní byl třetí.

Scater byl na rovinách jedničkovým vytrvalcem, ještě lépe si však vedl na překážkách. Vyhrál druhý ročník Zlatého poháru i Cenu Paramo. Úspěšně přešel i na cross country, vyhrál jednu z kvalifikací, ale na start Velké pardubické se nikdy nepostavil. Po kariéře působil jako plemeník a dal řadu dobrých překážkářů včetně diskvalifikovaného vítěze Velké pardubické Nikase.

 

Scater vítězí v Ceně Paramo

Glowing byl prvním vítězem trojkoruny pro Františka Holčáka. Ve Francii vyhrál debut jako dvouletý. U nás ze sedmi startů vyhrál tři. Velkou jarní cenu, České derby a St Leger. Pak odešel do chovu, kde se ale výrazněji neprosadil.

Kreator byl výborným překážkářem, který z 21 startů na překážkách vyhrál 13. Ve čtyřech letech lehce vyhrál jedničkové proutěnky v den Velké pardubické, o rok později byl druhý ve Zlatém poháru za George De Harebem, ale lehce vyhrál Cenu Paramo - Memoriál R. Davise. Ani další rok mu nebyl zlatý pohár souzený, po boji s Curtisem byl za něj po protestu přesunut na druhé místo. Pak přešel na krosy a vyhrál tři kvalifikace na Velkou pardubickou, které se ale nikdy nezúčastnil.

Blueridge Dancer absolvoval v Británii jako dvouletý sedm startů. První dva vyhrál, pak byl pátý v Listed a čtvrtý v Gr.3 a vlasnil vynikající rating 98 lb. Díky tomu, že v posledních dvou startech propadl, stál reprezentant Rajmunda Pavly „jen“ 25.000 liber. U nás se představil hned ve velké stylu. Vyhrál lehce Memoriál prof. Václava Michala, Velkou jarní i slovenskou edici. Derby na něj ale bylo moc dlouhé. Po návratu na míli vyhrál Lázeňskou míli i Velkou cenu Prahy. Po vítězném vstupu do další sezóny se však zranil. V chovu dal třeba jedničkového sprintera Nezbedu nebo slovenskou klasickou vítězku Tanitu.

Ray Of Light zvládl ve dvou letech v Irsku osm startů, poslední dva vyhrál včetně handicapu s ratingem 85 lb. U nás se stal jedním z nejpopulárnějších koní. Zaznamenal vítěznou šňůru pěti vítězství, mezi nimiž byla Velká jarní cena, Velká červnová, České derby, Slovenské derby a Velká cena českého turfu. Do St Legeru nastupoval jako tutový favorit, ale o nos prohrál s Bohemian Ladem a nezískal trojkorunu. Sezónu pak zakončil druhým místem ve Velké varšavské. Mezi elitu patřil i v dalších letech, kdy vyhrál ještě sedm jedničkových dostihů na distancích 1800 až 2600 metrů.

Sharp Focus běžel jako dvouletý sedmkrát v Irsku. Dva dostihy vyhrál, byl třetí v Listed i Gr.3, ve Francii se zúčastnil Gr.1. Jeho rating byl neskutečných 106 lb. Není divu, že budil velká očekávání, která u nás hned od začátku naplňoval. Během třech týdnů vyhrál tři klasické dostihy. Trial Stakes v Rakousku a Velkou jarní u nás i na Slovensku. Po vítězství ve Startohájském kritériu však nesplnil roli favorita Českého derby a skončil v něm až třetí. Na vytrvalecké distanci nikdy nezvítězil, přestože ve Slovenském derby byl druhý, stejně jako v Pardubickém St Legeru. Jako starší se vrátil na kratší distance, ale přestože stále patřil mezi špičku, vyhrál jen jedničku na 1400 metrů v Bratislavě. Novou parketu našel v pěti letech na překážkách, kde vyhrál dva jedničkové dostihy přes proutěné překážky a byl druhý v Křišťálovém poháru.

Bellaboy patřil od dvou let mezi nadějné koně, ale naplno se prosadil až jako starší. Ještě ve třech letech to zkoušel i na vytrvaleckých tratích, jeho parketou ale nakonec byly sprinty. V pěti letech byl třetí ve svatováclavské ceně, ale nejlepší sezónu měl v šesti letech, kdy z 11 startů vyhrál šest jedničkových dostihů včetně série čtyř, mezi nimiž bylo vítězství ve Svatováclavské ceně. To obhájil i další rok a ještě v osmi letech vyhrál tři jedničkové sprinty v Bratislavě.

Jagmin po úspěšné kariéře v Polsku přešel v pěti letech do tréninku Františka Holčáka. Po třetím místě ve Velké ceně Slovenska a druhém ve Zlatém poháru vyhrál koncem srpna i Velkou cenu českého turfu. Zbytek sezóny však vynechal a další rok již nebyl v takové formě.

Tribal Instict přišel z Irska s ratingem 94 lb a stal se druhým vítězem trojkoruny pro Františka Holčáka. Kromě trojice našich klasických dostihů vyhrál i slovenskou Velkou jarní a Velkou cenu Prahy. Právě míle byla jeho nejlepší distance v dalších letech, přestože vyhrál i Zlatý pohár. Vítězství ve Velké ceně Prahy si zopakoval a vyhrál i Central European Breeders' Cup Mile v Budapešti. Na Turf gala vyhrál Cenu Scottish Rifla a dvakrát Pardubickou míli na 1900 metrů. V jedničkových dostizích dohromady získal 24 vítězství a v českém tréninku vydělal skoro 6 miliónů.

Zagon ve čtyřech letech vyhrál Velkou cenu Slovenska, Pardubický St Leger a Central European Breeder‘s Cup Classic v Budapešti. Další rok se mu podařilo ve všech třech dostizích vítězství zopakovat, když Central European Breeder‘s Cup se konal v jeho oblíbené Bratislavě. Čistý hattrick v Pardubickém St Legeru získal další rok.

Forest Man pořádně dozrál až v pěti letech, kdy vyhrál Cenu MP SR na Turf Gala, Cenu sprinterů při derby, Svatováclavskou cenu i sprint v Pardubicích. Další rok vyhrál čtyři jedničkové sprinty včetně CEBC Sprintu v Ebreichsdorfu.

Scyris začínal jako derby naděje, v Pardubické míli na 1900 metrů porazil i Tribal Instincta, ale našel se až na sprintech, na nichž u nás vládnul několik sezón. Byl skoro neporazitelný a vyhrál dohromady 34 dostihů. Mezi nimi třikrát Svatovácavksou cenu, dvakrát Cenu MP SR na Turf Gala, třikrát CEBC Sprint v Ebreichsdorfu, čtyřikrát sprint na mítinku v Pardubicích. V chovu aůe žádné velké terno neudělal.

 

Scyris vítězí v Pardubicích – foto: Zenon Kisza

Ecologically Right byla další z mála úspěšných klisen z Karlovic. V Británii měla jako dvouletá rating 75 lb a sála 32.000 liber. U nás vyhrála Jarní cenu klisen, v Bratislavě s přehledem Cenu Pat’s Music, Cenu Whisky a v Oaks porazila derby vítězku Ready For Life. V Pardubické míli prohrála jen těsně s Torlusem. Po roční pauze již na svou suverenitu nenavázala.

Maskul začínal na rovinách v přípravě Radka Holčáka, kdy vyhrál jedničku ve Slušovicích. Později přešel do tréninku Radka Holčáka, pod jehož vedením vyhrál svou první Velkou pardubickou. V roce 2005 se ale opět vrátil pod křídla Františka Holčáka, kde získal druhý triumf ve Velké pardubické. Další dva ročníky však pro pády nedokončil.

De Roberto vyhrál Velkou jarní ještě pro Lynama Edwarda, protože ještě nebyl převeden do tréninku Františka Holčáka. Na vytrvaleckých tratích neuspěl, ale na míli patřil k absolutní elitě. Od vítězství v Bratislavské míli zaznamenal sérii devíti vítězství v řadě. Mezi nimi byly i výhry ve Velké ceně Prahy, CEBC Mile v Ebreichsdorfu nebo ve čtyřech letech Velká květnová. Obhajobu Velké ceny prahy prohrál s Blue Coralem o hlavu. V pěti letech se zaměřil na sprinty a vyhrál Svatováclavkou cenu. V dalších letech ještě dvě jedničky v Bratislavě.

 

De Roberto s Radkem Koplíkem vítězí ve Velké Chuchli – foto: Jiří Kurzweil

Royal Mougins měl ve dvou letech v Británii rating jen 69 lb, ale jako syn Listed vítězky byl za 40.000 liber pořizován kvůli klasickým ambicím. Ty sice nenaplnil, ale na vytrvaleckých tratích patřil ke špičce. Ještě lépe si ale vedl na překážkách. Čtyřikrát vyhrál Zlatý pohár, čtyřikrát Stříbrnou trofej a třikrát Gran Corsa Siepi di Merano. Dohromady na překážkách vyhrál 21 dostihů a vydělal přes 11 miliónů.

Age Of Jape patřil mezi nejlepší polské dvouletky. Ve třech letech byl neporažený a vítěznou sérii 12 výher přerušil až ve čtyřech letech. U nás vyhrál trojkorunu, na Slovensku derby, St Leger a ve čtyřech letech Velkou cenu Slovenska. Po přechodu na překážky byl úspěšný v Itálii, kde vyhrál i Gran Corsa Siepi d’Italia. Po roční zdravotní pauze se už do takové formy nedostal. V chovu dal čtvrtou z Oaks Lorianu Of Jape a Druhého ze Zlaté spony tříletých Dark Suna.

 

Age Of Jape – foto: Jiří Kurzweil

Kadyny byl ve dvou letech třetí v Gr.3 v Longchamp a měl francouzský rating 44 kg. Proto stál 160.000 €. U nás vyhrál jen jediný dostih, ale tím bylo České derby. V St Legeru a Velké ceně českého turfu byl třetí.

All The Evil měl jako dvouletý v Británii rating jen 64 lb. Ani u nás v prvních startech zvlášť nezářil. Na podzim ale vyhrál jedničku v Bratislavě a Velkou cenu Prahy. Další rok Cenu MP SR na Turf Gala, Zlatý bičík a Grosser Preis von Equistro v Ebreichsdorfu. Pak již nevyhrál, ale druhé místo ze sprintu na Turf Gala bylo cenné.

Mister Aviation měl v Británii rating 87 lb. U nás jako první valach vyhrál České derby, které se běželo v Mostě. Byl třetí v St Legeru a čtvrtý ve Velké ceně českého turfu. Ve čtyřech letech přešel na překážky, ale žádné terno tam neudělal.

Autor vyzrával později. Do formy se začal dostávat a ž na podzim jako tříletý, kdy vyhrál Internationales St. Leger v Ebreichsdorfu. Další rok to po třetím místě ve Velké ceně Slovenska zkusil na black type scéně v Německu, kde byl druhý v Listed na 2800 a 3000 metrů. V pěti letech se konečně dočkal výhrou v St Leger Italiano (Gr.3). Během kariéry vyhrál dvakrát oba Zlaté poháry u nás i na Slovensku, byl dvakrát druhý ve Velké ceně českého turfu, jednou v Kincsem Díj v Maďarsku.

Mr Right běhal v Irsku na tratích do míle, kde si vyběhal rating 92 lb. U nás na tyto výkony navázal. V roce 2017 vyhrál Svatováclavskou cenu a loni v ní přidal další prvenství. Dohromady u nás, na Slovensku a v Maďarsku vyhrál devět jedničkových sprintů.

Mustamir u nás od začátku patřil k nadějným překážkářům. Byl specialistou na klasické steeplechase, kde získal tři jedničková vítězství včetně Zlatého poháru 2018. Nyní přešel na cross country, ale dělá mu problémy irská lavice.

Arcturus přidal Františku Holčákovi další trojkorunu. Tentokrát ale na Slovensku. U nás loni ve čtyřech letech vyhrál Velkou cenu českého turfu.

 

Arcturus vítězí ve Velké ceně českého turfu – foto: Zenon Kisza

Troop Commander je posledním klasickým vítězem Františka Holčáka. Loni vyhrál na podzim oložené Slovenské derby a na konci sezóny byl třetí v St Leger Italiano (Gr.3), kam byl přesunut z druhého místa.

 

Seznam vyhraných dostihů:

České derby: 1992 Barbakan, 1996 Glowing, 1999 Ray Of Light, 2001 Tribal Instinct, 2009 Age Of Jape, 2012 Kadyny, 2013 Mister Aviation

Velká jarní cena: 1996 Glowing, 1998 Bluridge Dancer, 1999 Ray Of Light, 2000 Sharp Focus, 2001 Tribal Instinct, 2008 Dick Morris, 2009 Age Of Jape

Jarní cena klisen: 2005 Ecologically Right

St Leger: 1992 Law Soziri, 1993 Faust, 1996 Glowing, 2001 Tribal Instinct, 2009 Age Of Jape, 2013 Always On Sunday

Velká cena českého turfu: 1992, 1993, 1994 Law Soziri, 1999 Ray Of Light, 2000 Jagmin, 2020 Arcrturus

Velká cena Prahy: 1994 Brochwicz, 1998 Blueridge Dancer, 2001, 2002 Tribal Instinct, 2006 De Roberto, 2012 All The Evil

Svatováclavská cena: 1994 Reasons For Love, 2000,2001 Bellaboy, 2003 Forest Man, 2004, 2006, 2007 Scyris, 2008 De Roberto, 2017, 2020 Mr Right

Velká pardubická: 1986 Valencio, 1990 Libentýna, 1993 Rogoletto, 1994 Erudit, 2005 Maskul

Zlatý pohár (stch): 1995 Scater, 2007, 2008, 2009, 2010 Royal Mougins, 2018 Mustamir

Slovenské derby: 1999 Ray Of Light, 2009 Age Of Jape, 2019 Arcturus, 2020 Troop Commander

Velká cena Slovenska: 2002, 2003 Zagon, 2010 Age Of Jape

Cena MP SR: 2003 Forest Man, 2004, 2007 Scyris, 2013 All The Evil

Veľká jarná cena: 1998 Blueridge Dancer, 2000 Sharp Focus, 2001 Tribal Instinct, 2017 George Boole, 2019 Arcturus

Slovenský St Leger: 2009 Age Of Jape, 2018 Darkolva, 2019 Arcturus

St Leger Italiano: 2015 Autor

Šampión českých trenérů na rovině: 1996, 2008

(Ondřej Blahník)