Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ohlédnutí za Festivalem v Newmarketu

Ohlédnutí za Festivalem v Newmarketu

V sobotu skončil tradiční třídenní červencový mítink v Newmarketu. Znovu se potvrdilo, jak velkou roli, obzvlášť na nejvyšší úrovni, hraje stav dráhy.

 

Blog Eduarda Němečka

V Newmarketu se běhalo všechny tři dny na rychlém podkladu, který byl hodnocen jako good to firm, a my jsme byli svědky několika velmi zajímavých dostihů, odběhnutých ve výborném tempu.

Ve vrcholu prvního dne Princess of Wales's Stakes (Gr.2, 2400m) nepotvrdil roli desetinového favorita čtyřletý Al Aasy, kterého porazil pětiletý tempař Sir Ron Priestley trenéra Marka Johnstona. Tomu právě rychlý povrch zcela vyhovuje. Naopak Al Aasy by nejspíš potřeboval trochu měkčí půdu. Po dvou těsných porážkách se jeho realizační tým rozhodl dopřát mu odpočinek a na dráze se objeví nejspíše na podzim.

Mě ve čtvrtek nejvíc zaujal jiný svěřenec Williama Haggase. Tím byl tříletý Baaeed, který lehce ovládl mílové Listed a ve třech dosavadních startech je neporažen. Jeho další vystoupení se jistě odehraje na grupové scéně, ale bude zajímavé sledovat, jestli tento potomek Sea The Stars zůstane na mílové distanci nebo poběží dostihy delší.

V pátek byla nejvíce očekávána mílová Gr.1 pro tříleté a starší klisny (Tattersalls Falmouth Stakes). Tříletý ročník zde potvrdil svoji kvalitu, prosadila se krásným závěrem bělka Snow Lantern, dobrý výkon ale předvedli i druhá Mother Earth a třetí Alcohol Free. Na mě udělala výborný dojem i čtvrtá v cíli, pětiletá Lady Bowthorpe, která měla oproti tříletým váhovou nevýhodu, zpočátku neměla moc prostoru, ale její závěr byl velmi pěkný. Celou letošní sezonu si tato klisna drží výbornou formu, v dubnu vyhrála Gr.2 v Newmarketu, na nejvyšší scéně v Newbury zaostala jenom 11/2 délky za Palace Pierem a druhé místo brala i v polovině června v Ascotu. Pokud jí forma vydrží, tak bychom o ní letos ještě mohli slyšet, obzvlášť na distanci o trochu delší než je 1 míle.

Sobotním předkrmem byla Gr. 2 pro dvouleté (bet365 Superlative Stakes). Zde byl největším favoritem Dhabab, který je v péči Johna a Thadyho Gosdenových. V Ascotu při ne zcela šťastném průběhu skončil šestý a ani tady třetím místem nezklamal. Nejvíce však zaujal vítězný Native Trail z lotu Charlie Applebyho. Urostlý hřebec, kterého trenér označuje jako "big unit" by se měl příště objevit v září v National Stakes v Curragh (Gr.1) a bude jistě jedním z favoritů. 

Vyvrcholením třídenního festivalu byl pak sprint (Darley July Cup Stakes, G.1, 1200m). Jak už zde bylo zmíněno, tento dostih obvykle velká překvapení nepřináší a i tentokrát se na prvních místech seřadili největší favorité. Zvítězil nakonec přesvědčivě čtyřletý Starman. Jeho trenér Ed Walker se nijak netajil tím, že svému svěřenci bezvýhradně věří, tato důvěra však byla v sobotu dvakrát lehce nahlodána. Nejprve v paddocku, kde hřebec údajně nevypadal vůbec soustředěně a projevoval hodně zájmu o opačné pohlaví. A poté i v samotném dostihu, kdy to v jednom okamžiku vypadlo, že nebude mít prostor k útoku. Dráha v Newmarketu je naštěstí dostatečně široká a zrychlení Starmana bylo obdivuhodné, takže Ed Walker si už v závěrečných metrech mohl své první vítězství na nejvyšší scéně naplno vychutnat. Starman, pro kterého je dobrá půda také velmi důležitá, jistě už je vycházející sprinterskou hvězdou a můžeme se jenom těšit na jeho další vystoupení.

Princess of Wales's Stakes:

Baaeed:

Tattersalls Falmouth Stakes:

bet365 Superlative Stakes:

Darley July Cup Stakes:

(Eduard Němeček)