Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Aintree s legendami

Ondřej Blahník: Aintree s legendami

Dnes začíná třídenní mítink v Aintree, který v sobotu vyvrcholí slavnou Grand National. První den nabídne dva zajímavé vrcholy.

 

15:50 Aintree

Betway Bowl Chase – 5000 m

Za hlavní tahák dne lze považovat účast dvojnásobného vítěze Grand National Tiger Rolla v Bowl Chase. Jeho majitel Michael O’Leary je znám věčnými výtkami vůči handicaperům. Již loni mu vadila váha, kterou měl nést Tiger Roll při pokusu o hattrick. Z toho nakonec díky koronaviru Covid-19 sešlo, když se Grand National stejně jako celý mítink v Aintree nekonala.

Letos jeho námitky ještě přitvrdily. Je pravda, že Tiger Roll od svého druhého vítězství před dvěma lety takové výkony nepředváděl. V minulé sezóně se na dráze objevil jen dvakrát a po rozběhnutí na proutěnkách skončil s výrazným odstupem za Easyslandem v cross country na Cheltenham Festivalu.

Tuto sezónu byl dokonce na podzim v krosu zadržen, když s vysokou váhou přestal stíhat. Ani na proutěnkách toho moc neukázal, ale za ty s jeho známkou ve steeplechase nemohl handicaper moc hýbat, a proto měl v Grand National běžet s jednou z nejvyšších vah. To se jeho majiteli nelíbila a z dostihu ho stáhl. Úvahy byly i takové, že to bylo proto, že je již za zenitem a forma skutečně jeho ratingu neodpovídala. Vše ale bylo zapomenuto, když suverénní výhrou v cross country získal páté vítězství na Cheltenham Festivalu. Jeho známka se v tu chvíli ukázala reálná, cestu do Grand National však už měl zavřenou.

Uvažovalo se o jeho startu v Irish Grand National, ale nakonec dostala přednost Bowl Chase v Aintree. Z vyjádření Michaela O’Learyho vyplývá, že je to především proto, aby ukázal handicaperovi, že jeho rating 167 lb srovnatelný se špičkou v Gr.1 dostihu neobstojí a dopředu tvrdí, že pro ti nim nemá šanci. Podle mě nevýhodou proti dnešním soupeřům je distance. Vždyť kromě vítězství v Triumph Hurdle ve čtyřech letech přišly jeho největší výhra na utradlouhých distancích. Ať už to bylo vítězství v National Hunt Challenge Cupu na 6400 metrů, tři výhry v cheltenhamském krosu na 6000 metrů nebo dvě vítězství v Grand National na 6900 metrů.

Já mám v dostihu dva oblíbence, kteří podle mě mají největší šanci na vítězství. Clan Des Obeaux byl slušně druhý v Betfair Chase za Bristol De Mai, kterému na oblíbené dráze v Haydocku dokonale sedly podmínky. Na hattrick v King George VI Chase však nedosáhl. Paul Nicholls tvrdí, že krvácel, což není dobrá zpráva. Zklamal mě i v Denman Chase v Newbury. Ten byl před rokem v tom dostihu druhý za Native Riverem a teď nosil o 6 lb míň než Clan Des Obeaux. Takže i když jsem čekal průchod, tak špatný výkon to nebyl. Bylo rozumné, že potom, co se v minulých letech na něj ukázal Gold Cup dlouhý, vynechal Cheltenham a zamířil rovnou sem. V Bowl Chase startoval dvakrát. Před třemi lety byl třetí za Might Bite, což bylo v sezóně, kterou ovlivnilo zranění. Před dvěma lety byl druhý za Kemboyem, který na rozdíl od něj ušetřil síly v Cheltenham Gold Cupu chybou na první překážce. Já mu věřím, ale přesto tam jsou z minulých startů nějaké otazníky, tak ho do tipu vytahovat nebudu. Navíc tu mám ještě jednoho koně, od něhož také čekám dobrý výkon.

Native River patřil mezi dva koně, co jsem tipoval v Cheltenham Gold Cupu. Ačkoli je to ofenzivní kůň, na rychlejší dráze měl s tempem problémy a Richard Johnson ho musel tlačit snad celý dostih. Nakonec vydřel čtvrtou příčku. Ani teď to nebude zvlášť měkké a únava po Gold Cupu může být znát. Native River ale v Aintree podal jedny z nejlepších výkonů a může být opět ve hře. Richard Johnson ho už sice nepojede, ale Jonjo O’Neill jr s ním vyhrál loni Denman Chase.

Waiting Patiently je populární na trhu, ale přes druhé místo v King George VI Chase není ověřený vytrvalec. Kempton je přeci jen rychlejší dráha a tohle je ještě o 200 metrů delší.

To stejné platí i o Clondaw Castle, který vyhrál v Kemptonu handicap na 3 míle. O Mister Fisherovi, který tak dlouhý dostih zatím ani nešel, ani nemluvě.

STARTOVNÍ LISTINA

 

BUVEUR D’AIR      V  10:1

Aintree – 16:25 – 4. dostih - Betway Aintree Hurdle – 4000 m

Tipsport  1 bod

Díky tomu, jak si irští proutěnkáři vedli na Cheltenham Festivalu, jsou v tomto dostihu populární. Především svěřenci Henryho de Bromheada se ukázali ve skvělé formě, proto je favoritem Jason The Militant. Porazit Peti Mouchoira na „softu“ zas ale pro mě tolik neznamená a poprvé půjde takhle dlouhou distanci.

Abacadabras spadl v Champion Hurdle. Určitě patří ke špičce, ale i on zatím běhal na dvou mílích, takže distance je pro mě otazníkem.

McFabulous se letos ukazoval velmi dobře. Možná líp právě na distanci 4000 metrů než na 3 mílích. Minule ve Fontwellu sice zklamal, ale udělal v dostihu dvě chyby a nesl o 6 lb víc než vítězný Brewin’upastorm, kterému návrat na proutěnky vyloženě sednul. Teď můžou být rovnocennými soupeři.

Song For Someone vyhrál na 3900 metrů v Ascotu, takže mu to také může sednout, přestože také běhal spíš 2 míle.

Rychlejší dráha oproti Champion Hurdle jistě víc sedne Silver Streakovi. Měl by zaběhnout líp než před dvěma lety, kdy se běželo na měkké dráze. Ale i u něj může být distance příliš.

Já si tu vybral koně, který býval legendou. BUVEUR D’AIR byl dvě sezóny prakticky neporazitelný. Vyhrál dvakrát Champion Hurdle a před třemi lety i Aintree Hurdle, přestože je hlavně speciualistou na 2 míle. Před dvěma lety v Chamion Hurdle spadl a v Aintree Hurdle prohrál se Supasundae, který byl tehdy v nejlepší formě. Bylo to na měkké dráze, což už na jeho vytrvalost mohlo být příliš. Na rychlejší dráze mu porážku vrátil v Punchestownu na 2 mílích. Minulou sezónu zahájil koncem listopadu ve Fighty Fifth Hurdle. Tam si nechali utéct outsidera Cornestone Lada a jeho náskok stáhl jen na necelou délku hlavy. Na poslední překážce si navíc zarazil třísku do nohy nad kopytem a toto zranění ho vyřadilo do konce sezóny.

Na dráhu se vrátil letos koncem ledna v The New One Hurdle v Haydocku. Zde se v poli tří koní opakoval podobný scénář. Navajo Pass tehdy zvolil ofenzivní taktiku a dostáhl jí až do konce. Buveur D’Air se sice v závěru dotahoval, ale prohrál o 4 délky a to nesl nejnižší váhu v poli. S odstupem třetí skončil Ballyandy, který vůbec není špatným koněm.

Buveur D’Air už asi není v takové formě jako býval. Jeho poslední vystoupení ale beru s rezervou. Po dlouhé pauze nemusel jít zcela naplno. Brzy bylo jasné, že Cheltenham Festival vynechá, když v Nicky Henderson měl v Champion Hurdle ve stejných barvách běhající Epatante. Aintree Hurdle je sice na hraně jeho optima. Ale na rychlejší dráze nemusí mít s distancí opět problém. Nad jeho formou visí otazníky, ale býval to hodně dobrý kůň a kurz 10:1 musím zkusit. Za takový se během jeho kariéry nikdy zahrát nedal.

STARTOVNÍ LISTINA

Tipů: 156 tipů, 47 správných tipů, vsazeno 213,5 bodů, výběr 243,14 bodů, zisk: + 29,63 bodů (13,9%, ROI 1,14)

2021: 16 tipů, 6 správných tipů, vsazeno 25 bodů, výběr 43,75 bodů, zisk + 18,75 body (75 %, ROI 1,75)

2020: 14 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 17 bodů, výběr 34,85 bodů, zisk: + 17,85 bodů (105%, ROI 2,05)  

(Ondřej Blahník)