Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Cheltenham Festival vyvrcholí Gold Cupem

Ondřej Blahník: Cheltenham Festival vyvrcholí Gold Cupem
Killultagh Vic těsně před pádem na poslední překážce Irish Gold Cupu foto:racingpost.com

Hlavní událost čtyřdenního překážkového svátku přichází v pátek. Je jím slavný Timico Cheltenham Gold Cup.

V něm se letos utká 18 koní a situace není úplně přehledná. Šanci má řada koní a bude záležet, jak si kdo poradí s měkkou dráhou. Favorit Might Bite chodí dost ofenzivně, což na téhle bude brát hodně sil. Dobře tady vypadá loni třetí Native River. Já jsem si ale vybral jiné dva koně.

KILLULTAGH VIC   11:1  V/M

16:30 – 4. dostih – Cheltenham Gold Cup – 5300 m

1 bod

Svěřenec Williho Mullinse patřil k nadějím již od počátku kariéry. Na distanci 3 mil šel sice úspěšně jen jednou, ale zato porazil v Novice Hurdle na Punchestown Festivalu Thistlecracka. Další sezónu přešel úspěšně na těžké skoky, kde oba své starty vyhrál. V tom posledním i po té, co se doslova musel zvednout po chybě na posledním skoku. Tam si však přivodil zranění a od té doby až do letoška nestartoval.

Na Silvestra se ale již vrátil, když vyhrál proutěnky na 4000 metrů. Po té již nastoupil do Irish Gold Cupu v Leopardstownu, kde po nadějném zrychlení spadl na posledním skoku. On vůbec v tom dostihu neskákal dobře, ale bylo vidět, že v sobě tu třídu má. Podle mě by potřeboval před takhle náročným dostihem trochu víc času. Tohle je sázka na to, že od té doby zas o něco pokročil a Mullins s ním to skákání vypiloval. Snad si s tím poradí i za Ruby Walshe zaskakující Paul Townend.

DEFINITLY RED   13:1  V/M

16:30 – 4. dostih – Cheltenham Gold Cup – 5300 m

1 bod

V Gold Cupu mám ještě jednoho koně. Definitly Red patřil loni mezi favority Grand National, po kolizi jí však nedokončil. Na úvod sezóny byl daleko třetí v Charlie Hall Chase ve Wetherby, pak šel ale nahoru, když vyhrál oba další starty. Ty se odehrávali na hluboké půdě, a proto je pro něj devíza nynější stav dráhy. Místní předzkoušku Cotswold Chase s přehledem opanoval, když do Gold Cupu dohlášený American na něj neměl nárok. Nemyslel jsem si dosud, že je to taková třída, ale svými výkony mě přesvědčil.

SANTINI   5:1  V

15:50 – 3. dostih – Albert Barlett Novices‘ Hurdle – 4800 m

1 bod

Tenhle kůň toho nemá moc naběháno, ale v obou svých startech vyhrál. Jednalo se sice o dostihy na 4000 metrů, ale to podle mě bylo spíš na rozběhání. V prvním startu porazil stájového kolegu Chef Des Obeaux, který si již 3 míle úspěšně vyzkoušel. V to druhém porazil na zdejší dráze Black Op, který vedení ztratil až v závěru. Bylo to na měkké dráze a jeho styl se mi líbil. Podle mě by měl delší trat bez problémů zvládnout. Black Op navíc zaběhl dobře v Ballymore Novices‘ Hurdle a tohle porovnání může být odrazovým můstekem.

BLEU ET ROUGE  11:1  V/M

15:10 – 2. dostih - Randox Health County Handicap Hurdle – 3400 m

1 bod

Tipovat na měkké dráze koně s nejvyšší váhou není ideální. Bleu Et Rouge ale podal na stejných podmínkách velmi dobrý výkon v Betfair Hurdle v Newbury, kde nestačil jen na suverénního Kalashnikova. Ten první den festivalu málem vyhrál Supreme Novices‘ Hurdle a v Betfair Hurdle nosil  o 5 lb méně. Vyběhnutá forma Bleu Et Rouge tedy vypadá velmi dobře, a přestože obdržel přídavek 8 lb, myslím, že by to mohl zvládnout.