Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Christmas Festival v Leopardstownu pokračuje

Ondřej Blahník: Christmas Festival v Leopardstownu pokračuje

Dnes se v Leopardstownu odběhnou dva velké dostihy. Christmas Hurdle na 4800 metrů a stejně dlouhá Sevills Chase.

Včera se mi zadařilo. Simply Ned (15:1) v Leopardstownu přespurtoval Foodpada! Ballioptic se ve Welsh Grand National dlouho držel, ale nakonec ho o umístění „na tabuli“ připravil loňský vítěz Raz De Maree. Elegante Escape potvrdil svoji třídu i výhodný handicap. O Altiorovi ani nemluvě. To je jak ukládat peníze do banky. Kurzy na něj ale přesně takové úroky připomínají a to pro mě není žádná zábava.

Teď si ale pojďme v rychlosti rozebrat dvě hlavní události třetího dne Christmas Festivalu v Leopardstownu.

 

BAPAUME   1-3   2,25:1

Leopardstown – 14:50 – 4. dostih – Christmas Hurdle (Gd.1, 4800 m)

Tipsport  2 body

Jednoznačnou favoritkou je obhájkyně loňského prvenství Apple’s Jade (1,67:1). Ta se na podzim opět dostala do fantastické formy a své soupeře doslova válcuje. Oba starty byly na 4000 metrů, což je její parádní distance. 4800 metrů sice dá, ale už je to na hraně jejího optima. Teď je ve „fazóně, v jaké může opět směle pomýšlet na nejvyšší post.

Její hlavní rival Faugheen (3,5:1) je totiž po svých zdravotních problémech takovým nevyzpytatelným koněm. Minule zklamal druhým místem v Morgiana Hurdle za Sharjah. To bylo na dvou mílích, na které byl specialista. Na jaře mě ale zcela zaskočil, když utekl vítězi Stayers‘ Hurdle Penhillovi, při svém prvním startu na 3 míle. V 10 letech uspět v tak odlišné disciplíně, to je skutečně ojedinělé.

Mezi tyto dva favority se tedy plést nebudu. Tipsport ale i v sedmi koních vypsal kurzy do 3. místa. Pro veterána Jezkiho (25:1) mi to nepřijde vhodná distance, Shaneshill (25:1) to na ní umí, ale nevypadá v nejlepší formě, Cracking Smart (10:1) patřil mezi solidní nováčky, ale od ledna nestartoval.

Proto jsem si vybral BAPAUME (17:1). Ten tu byl loni třetí, byly mu ale zatím jen čtyři roky. Přestože již patřil k elitě tříletých proutěnkářů, myslím, že se na takhle dlouhé distance musí trochu dozrát. Teď je o rok starší a na jaře si výborně vedl ve Francii, což je jeho domovina, kde začínal. Ani zahřívací start nebyl špatný. Apple’s Jade sice všem utekla, ale na čtvrtém místě doběhl společně se slušnými koňmi, když o poslední překážku trochu brknul. Myslím, že tentokrát mu už bude délka dostihu vyhovovat a mohl by být prvním adeptem na za dvojicí favoritů.

 

MONALEE   V/1-3   8/2,5:1

Leopardstown – 16:00 – 6. dostih – Savills Chase (Gd.1, 4800 m)

Tipsport   2 body ( V 1/1-3 1)

I favoritem druhého vrcholu je obhájce Road Do Respect (3:1). Čtvrtý z Cheltenham Gold Cupu má za sebou velmi dobrý vstup do sezóny, tak se není čemu divit. Loni tady přespurtoval Balko Des Flos (12:1) který pak vyhrál Ryanair Chase, na 3 mílích ale zkraje sezóny moc nezaběhl.

Vítěz Punchestown Gold Cupu Bellshill (6:1) teprve vstupuje do sezóny, čtvrtý z Grand National Anibale Fly (8:1) by to podle mě potřeboval ještě delší. Kvalitním koněm byl i Disco (17:1), který se ale vrací po delší zdravotní pauze a na návrat si vybral hodně těžký dostih.

Mě se tu líbí MONALEE. Ten sice na úvod sezóny prohrál se Shattered Love (6:1), ale na rozdíl od ní bylo pro něj 4000 metrů krátkých. Tady se opět může ukázat. Je to tempový kůň, dráha by mu mohla sednout a loni tady mezi nováčky vyhrál, i když si musel „máknout“. Tohle je podle mě otevřený dostih a své šance tu určitě má.

 

Tipů: 69, správných tipů: 18, vsazeno: 97,5 bodů, zisk: - 10,81 bodů