Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Dnešní Cheltenham má dva vrcholy

Ondřej Blahník: Dnešní Cheltenham má dva vrcholy

Dva tipy na dnešní vrcholy Cheltenham Festivalu Ryanair Chase a Stayers' Hurdle.

Původně jsem chtěl ještě rozebrat úvodní JLT Chase, ale když už se do toho pustil Ferda Minařík, rád jsem se toho vzdal, když jak je vidět, moc nestíhám.

Z dvojice favoritů, kteří se spolu utkali v posledních dvou startech, se mi víc líbí Lostintranslation. Někdejší vítěz Triumph Hurdle Defi Du Seuil zažívá come back. Začátkem prosince přesvědčivě vyhrál v Exeteru a vypadalo to, že další vítězství přidá i v Cheltenhamu. Svůj finiš ale nedotáhl do konce a Lostintranslation ho opět předstihl. V Sandownu mu sice porážku vrátil, ale myslím si, že Lostintranslation má v sobě víc vytrvalosti, což si myslím, že může v Cheltenhamu převážit, navíc když Philip Hobbs uvažoval s Defi Du Seuil i o Arkle.

Shodnu se i s Ferdou, že by se zde neměl podceňovat Mengli Khan. Tomu jsem věřil na Dublin Racing Festivalu,a le jak jsem ho viděl, že rychlá dráha v Leopardstownu mu nemusela sednout a možná by i delší distanci dal.

 

TERREFORT    1-5   2,5:1

15:50 - 3. dostih - Ryanair Chase - 4100 m

Tipsport   1 bod

Letošní edice Ryanair Chase je podle mě hodně vyrovnaná a jsou jak mladší nadějní koně, co byli loni nováčky, tak již ostřílení veteráni.

Mezi ně patří můj oblíbenec Un De Sceaux. Tenhle dostih již vyhrál před dvěma lety, ale to se běželo na pevnější dráze. Přestože on je spíš milovníkem měkkého povrchu, loni tu byla až druhý. Podle mě mu víc pasují 2 míle a je škoda, že se nepokusil včera vyzvat Altiora.

Jeho tréninkový kolega Footpad sice vyhrál na téhle dráze mezi čtyřletými ve Francii, ale jinak se prezentoval na 2 mílích. Loni vyhrál s přehledem Arkle, ale tuto sezónu na svoji suverenitu nenavázal. Trenér Willie Mullins si ale myslí, že se opět dostává do staré formy, ale jestli tady zvládne distanci je otázka.

I další irský trenér Henry de Bromhead tu bude mít dva zástupce. Obhájce Balko Des Flos letos moc velkou formou neoplývá. Na delších tratích běhal Road To Respect, pro něhož byl sice loni Cheltenham Gold Cup moc dlouhý, jak ukázal i letos v Irish Gold Cupu, kde byl jen těsně druhý, nejlíp mu podle mě sednou klasické 3 míle (4800 metrů), i když tu před dvěma lety opanoval handicap na  4200 metrů.

To platí i o dalším mém oblíbenci Monalee, který tu byl loni druhý v RSA Chase. Sice naposledy vyhrál na 4000 metrů v Gowran Parku, ale za ním byl ještě vytrvalejší Anibale Fly.

Já si tu asi dám na vítěze Frodona. Ten tvoří s Bryony Frost hodně populární dvojici. Cheltenham je jeho parketa a běhá ve skvělé formě. Do teď závidím Ferdovi Minaříkovi, že tehdy vsadil Zenyattu v Breeders' Cupu nebo McCoy při jeho jediném vítězství v Grand National a pokud Fron s Bryony vyhraje, mohlo by to mít podobnou atmosféru.

Mým tipem je ale TERREFORT. Loni tu byl druhý ve stejně dlouhých JLT Novices' Chase, pak se ale zaměřil na 3 mílové dostihy. Přestože pak vyhrál na 5000 metrů v Aintree, podle mě tolik vytrvalosti nemá. Když pomineme jeho vstup do sezóny, kdy se ukázalo, že nebyl v pořádku, podával slušné výkony.

V Trial Cotswold Chase na 5100 metrů tady prohrál s Frodonem, ale nebyl od něj daleko. Nemyslím, že mu cheltenhamský kopec nesedne, ale podle mě není tak vytrvalý. I v posledním startu v Ascotu se dlouho držel výborného Clan Des Obeaux.

Myslím, že má navíc, než naznačuje kurz 25:1. V takhle vyrovnaném dostihu zvolím sázku "na tabuli". Mezi ty nejlepší rozhodně patří.

 

BAUPAUME    1-5   3:1

16:30 - 4. dostih - Stayers' Hurdle

Tipsport 1 bod

Tady vypadá jako velká hvězda Paysley Park. Loni tady sice mezi nováčky neuspěl, ale tuto sezónu si počíná naprosto suverénně. Po výhrách ve dvou handicapech se úspěšně střetl se špičkou vytrvalých proutěnkářů v Ascotu a vše završil demolicí soupeřů v Cleeve Hurdle, kde dokázal, že to umí i v Cheltenhamu.

Jeho dřívějším soupeřům se tady moc nevěří a sázející se spíš zaměřují na koně, kteří se zcela neprosadili na steeplech a vrací se na "hirdy". Těmi jsou loňský vítěz Albert Barlett Novices' Hurdle Kilbrecken Storm, druhý z Ballymore Novices' Hurdle Black Op nebo Bacardys, který v tomto dostihu spadl v dobré pozici na poslední překážce.

Loni tu byxl druhý Supasundae, ale to bylo naposledy, co běžel na takhle dlouhé trati a já zrovna nemiluju, když někdo takhle střídá distance.

To platí i o někdejším vítězi Champion Hurdle Faugheenovi, který loni v punchestownu ukázal, že 3 míle v pohodě zvládne. O Vánocích v Leopardstownu ale nepříjemně spadnul na druhé překážce před cílem, když se snažil zaútočit na suverénku Apple's Jade.

V tom dostihu startoval i BAUPAUME. Ten chodí zezadu a po pádu Faugheena se pokusil o jakousi stíhací jízdu za klisnou, což spíš vyústilo v to, že zeslábl, o poslední překážku "brknul" a jesště skončil třetí.

Víc mu sedí měkčí dráhy. V Cheltenhamu byl před dvěma lety třetí v Triumph Hurdle. Mezi staršími si trochu hledal parketu a já myslím, že jí našel na dlouhých tratích. Loni byl úspěšný mezi elitou proutěnkářů ve Francii. Doře zaběhl i v posledním startu v Gowran Parku, kde prohrál jen s favoritem Gold Cupu Presenting Percy, který zde absolvoval jediný letošní start.

V této sestavě podle mě má co říct a kurz do pátého je podle mě slušný.

 

 

Tipů: 85, správných tipů: 24, vsazeno: 117 bodů, zisk: - 10,51 bodů