Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Do Bratislavy nejen na derby

Ondřej Blahník: Do Bratislavy nejen na derby

Hlavním mítinkem víkendu v našem regionu je slovenský derby mítink v Bratislavě, kde je kromě Slovenského derby na programu několik dalších dobře obsazených jedničkových dostihů.

RES JUDICATA   1-4  2,85:1

Bratislava – 5. dostih - 15:15 – Slovenské derby

Tipsport  1 bod

Ze čtrnáctky startujících mě nikdo úplně neoslovuje. Blessed Kiss ukázala vítězstvím v Českém derby vysokou třídu a souhlasím s její pozicí favoritky. Bratislavská kratší rovina ale nemusí svědčit jejímu táhlému finiši. To platí i pro třetího z derby Mon Cheri, který také využívá svého závěrečného zrychlení. Na zdejší dráze to zná dobře v derby pátý Darkolva, kterého ve Starohájském kritériu porazil Thisisthekey. Toho jsem si vybral pro derby, když mě na něj již před kritériem upozornil Jarda Fabris. S jeho větší postavou jsem očekával, že delší chuchelská rovinka přijde jeho finiši vhod. Již v paddocku mě ale zaskočil nervózním projevem, který potvrdil i na dráze. Nebýt kolize v rovině, kdy se skoro zastavil, mohl sice dopadnout lépe, přesto mě hodně zklamal. Útok ze zadu nahradil chtivý projev a nemíním riskovat, že tentokrát na tom bude lépe. V hledáčku jsem měl před sezónou i Oriental Glory, ale ten to letos prostě nepotvrdil.

Vítězi maďarského derby Esti Fény se může v Bratislavě líbit, když v Kincsem Parku se pohyboval na předních pozicích, což je na zdejší dráze výhoda. Maďarskou špičku ale nedokážu zhodnotit.

Vítěze se tady hádat neodvažuju. Zaměřil jsem se tedy na koně se slušným kurzem do dálky. Chvíli jsem uvažoval o Mount Q. To je menší koník, kterému zdejší ostřejší oblouky nemusí dělat problémy. Loni působivě vyhrál v Mostě, letos ale začal zvolna. V Memoriálu dr. Frankerbergera špatně odstartoval, ve zdejší Starohájském kritériu ale šel opět dost zezadu, když na první trojici nestačil. Do derby se tak nedostal, ale tady by mohl být ve hře. 400 metrů navíc by pro něj mohlo být vhod, i když původ má spíš právě na 2000 metrů. Stále si ale nejsem jist jeho třídou.

Proto jsem nakonec vybral RES JUDICATA. To je také menší koník, což byla pro něj jistě nevýhoda při kolizi na bariéře v Českém derby. Ve Velké červnové však zaběhl velmi dobře, když se v dostihu držel na čtvrté pozici a v rovině jeho šance vypadaly dlouho slušně. Nakonec skončil pátý, ale nesl o 1,5 kg víc než soupeři. Kratší rovina v Bratislavě pro něj může být lepší a dokáže na ní i slušně zrychlit, což zde ukázal při loňském prvenství. Podle mě patří do skupiny šancových koní, kurz do čtvrtého místa tedy beru.

 

BÁTHORY – vítěz 5:1

Bratislava – 6. dostih – 15:55 – Cena Mysa

Tipsport  1 bod

U mého dalšího tipu jsem asi nebyl jediný, komu se líbil. Jeho kurz než jsem to stačil sepsat klesl z 8:1 na 5:1 a 1-3 se to dá hrát jen 1,6:1 místo původních 2:1. Přesto se mi to stále zdá dobrý kurz. Považuji ho totiž za první šanci.

Na čele sázkové nabídky operuje vítěz z chuchelské Ceny TMM Mr Right. Toho jsem také tehdy doporučil do tipu, protože jeho akci měla víc svědčit chuchelská dlouhá rovina než ta bratislavská s ostrým obloukem a to se také potvrdilo. V Bratislavě i přes třetí místo v Ceně MPRV SR podává horší výkony a „tisícovka“ je na něj podle mě navíc krátká.

Druhý v nabídce je Henrytheaeroplane, který v Bratislavě Mr Right porazil, v Chuchli ale jeho jezdec vypadl ze třmenů. Chodí ale dost ze zadu a to pro takhle krátkou trať také není ideální.

BATHORY to v Bratislavě umí. Předloni byl v Ceně MPRV SR na Turf Gala druhý, letos čtvrtý. Po startu je ale dostatečně rychlý a z nevýhodného boxu č. 11 se dokázal dostat na první pozici na bariéru před rychlou Efily. Teď bude mít výhodnější box č. 5 a já od něj čekám rychlou jízdu od startu.

Rychle na nohou bývá i zmíněná Efily. Ta tento dostih vyhrála před dvěma lety, kdy ale byla v nejlepší formě. Stále ale patří ke špičce, i když úvod letošní sezóny měla volnější. Na Turf Gala ale byla pátá a posledně tu vyhrála sice slaběji obsazenou jedničku, ale stylem start cíl na pro ni netypické distanci 1400 metrů. Kurz 10:1 na ni tak hodně svádí.

Anitschka letos dokázala na 1000 metrů vyhrát v Chuchli a při derby byla opět rychle na nohou. Tady má výhodný box č. 1, ale s její větší postavou se trochu obávám zdejších ostřejších oblouků.

Zajímavé kurzy mají další dvě klisny. Domácí Miss Trout tu na jaře porazila Mr Right a loni tu byla druhá. V obou případech ale těžila z výhody prvního boxu. Tentokrát ale půjde až ze sedmičky a Berouyine, která se hezky předvedla v Chuchli, dokonce z vnějšího boxu č. 9.

Specialistou na 1000 metrů je Epoch, kterému se daří na oválu v Lysé. Na zdejší konkurenci by mu ale mělo scházet trochu třídy.