Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Druhý den Irish Guineas Festivalu

Ondřej Blahník: Druhý den Irish Guineas Festivalu

V irském Curraghu tento víkend probíhá Tattersalls Irish Guineas Festival, kde se kromě obou klasik odběhne i jeden z vrcholů pro starší.

Včera byly na programu Tattersalls Irish 2,000 Guineas. Hodně měkké dráhy využil svěřenec Jima Bolgera MAC SWINEY, který běhá výrazně líp na měkké půdě. Na ní loni vyhrál Gr.2 na zdejší dráze a na hluboké Futurity Trophy v Doncaseru. Doběh pro Bolgera zkompletoval Poetic Flare, který je koněm letošního jara. Vždyť během třech týdnů vyhrál 2000 Guineas na pevné dráze v Newmarketu, před týdnem byl šestý ve francouzské klasice Poule d'Essai des Poulains, kde mu na druhé místo scházelo ½ délky a teď byl na měkké dráze druhý.

Bolger je navíc chovatelem obou koní, které vlastní jeho žena Jackie. Mac Swiney je po New Approach, který Bolgerovi vyhrál Derby, Poetic Flare po jeho synovi Dawm Approach, kterého Bolger sám odchoval. Zeď Jima Bolgera 54letý Kevin Mannigs zůstal věrný Poetic Flare, vítěze jel Rory Cleary.

Přiznám se, že jsem rád, když někdo dokáže konkurovat Coolmoru. Dělá to dostihy pestřejší. Jejich zástupce Van Gogh skončil třetí. Můj tip do 2000 Giuneas v Newmarketu Lucky Vega zde sice odskakoval jako favorit, ale půda byla proti němu a stačil jen na čtvrté místo.

VÝSLEDEK

 

SENSE OF STYLE    V/M  (17:1)  Sp

Curragh – 16:15 – 4. dostih - Tattersalls Irish 1000 Guineas (1600 m)

Tipsport LIVE  1+1 bod

Na dostihy v Irsku sice žádná z našich kanceláří kurzy nevypsala, ale bude se to dát vsadil v Live nabídce Tipsportu. Jaká je situace před dámskou klasikou? Favoritkou je Pretty Gorgeous (3:1) připravovaná Patrickem O’Brienem. Loni si vedla výborně. Na zdejší dráze vyhrála Gr.2, kde na měkké dráze o víc jak 2 délky porazila Shale. To byla loni taková její věčná soupeřka. S ní prohrála dvakrát, naposledy také tady v Gr.1 na 1400 metrů. Měkká dráha jí jde k duhu a při jejím vítězství ve Fillie’s Mile (Gr.1) v Newmarketu již na ní Shale ztrácela skoro 8 délek. Třídu tedy ukázala velmi dobrou, měkká dráha jí pasuje a mě se líbí, jen tu byly nějaké problémy v přípravě, díky nímž neběžela 1000 Guineas v Anglii. Loni Peaceful sice tento dostih vyhrála jako první start v sezóně, ale to bylo tím, že loni byla sezóna posunutá. Jinak měly předešlé vítězky start v nohách. To by tak nevadilo, kdyby si byl člověk jist, jak na tom teď je. Co s tím? Vzít peníze a doufat, že je na tom jako loni. To se mi nechce.

Když se poohlédneme jinde, je tu spolehlivá Fev Rover (4,5:1). Loni ve Francii vyhrála Gr.2 a zaběhla tam dobře i na měkku. V 1000 Guineas v Newmarketu byla blízko třetí, takže formu má. Když si ale myslím, že by Pretty Gorgeous peci jen mohla vyhrát, potřebuju někoho s kurzem, který by mi vydělal i na místě.

Miss Amulet (13:1) loni běhala velmi dobře, ale také letos poběží poprvé a s měkkou dráhou se zatím nesetkala.

V úvahu přichází No Speak Alexander (10:1), která loni ve Francii prohrála s Fev Rover, ale vstup do sezóny na zdejší dráze se mi líbil a bylo to na měkčí dráze.  

Já ale nakonec sáhnu po SENSE OF STYLE (17:1). Přiznám se, že mě na ní navedl tipař Racing Postu Tom Segal. Na měkké dráze tady šla v říjnu a prohrála jen těsně s Fantasy Lady, která měla volnější stopu. Ani v letošních dvou startech to neměla s průběhy lehké. V dubnu se v Leopardstownu probíjela polem, aby byla třetí. Porazila Zaffy’s Pride (34:1), kterou pak porazila i No Speak Alexander a coolmorskou Joan Of Arc (4,3:1). Ta pak před dvěma týdny jistě vyhrála trial v Leopardstownu, když na rychlejší dráze si dostih udělala. Sense Of Syle se naopak zabrzdila vzadu a musela obíhat. Finiš ale ukázala hezký a na měkké dráze může být nebezpečná.

STARTOVNÍ LISTINA

 

CAYENNE PEPER   V/M  (11:1)  Sp

Curragh – 3. dostih - Tattersalls Gold Cup (2100 m)

Tipsport LIVE   1+1 bod

Také v tomto dostihu, který se odběhne ještě před klasikou, půjdu proti favoritovi. Broom (2,2:1) před dvěma lety zahájil výborně klasickou sezónu a po výhře v trialu v Leopardstownu byl v hodně těsném doběhu Derby v Epsomu čtvrtý. V tom irském to ale nepotvrdil a ukončil sezónu. Loni se na dráze objevil dvakrát, ale za moc to nestálo. Na rychlé dráze v Coronation Cupu přeloženém do Newmarketu skonči s odstupem čtvrtý a na podzim na Champions Festivalu v Ascotu doběhl poslední v dostihu na 2 míle. Letos je ale opět jak pokropený živou vodou a vyhrál už třikrát. Vyhrál i na měkké dráze, takže s ní by problém mít neměl. Na takové favority ale musíme riskovat větší obnosy, proto zkusíme najít někoho, kdo by ho mohl porazit.

Na startu budou jeho stájový kolegové. Serpentine (9:1) loni fantastickým stylem ovládl Derby. V dalších startech již tak ofenzivní nebyl. Nebyly to špatné výkony, ale už to nebylo ono. Tady by zřejmě potřeboval rychlejší dráhu.

Tiger Moth (7:1) byl loni těsně druhý v irském derby, ale ten dostih mě nijak zvlášť nenadchl. I když pak lehce vyhrál Gr.3 a byl druhý v Melbourne Cupu, počkám si, co oba předvedou v prvním letošním startu.

Mluví se o Helvic Dream (7:1) a jeho zdejším 7 délkovém vítězství na měkké dráze na podzim, ale Broome ho porazil ve všech letošních třech startech a jednou se běželo i na měkku.

Měkká dráha by měla být dobrá i pro Suncharta, který má možná přemrštěný kurz 34:1. Ale i toho na takovém povrchu letos Broome jistě porazil.

Já tu mám dvě klisny, které jsem loni sledoval. Search For Song (12:1) tady sice byla loni třetí, její parketou jsou ale delší dostihy, vždyť obhájila Irish St Leger. Vytrvalost jí na měkké dráze pomůže a už je rozběhaná, přesto na poražení Blooma by toho mělo pasovat víc.

CAYENNE PEPER se ukazovala už ve dvou letech, kdy byla čtvrtá ve Fillie’s Mile. Loni hned napoprvé nastoupila proti starším klisnám v Pretty Polly Stakes a prohrála jen s Magical. Na zdejší dráze pak byla druhá v Irish Oaks, v Corku ji porazila pozdější vítězka BC Turf Tarnawa a lehce tu vyhrála Gr.2 pro klisny. Na závěr sezóny to sice ještě zkusila v Breeders' Cup Filly & Mare Turf, kde ale Shane Foley pro mě nepochopitelně na rychlé dráze poslal dopředu. Možná doufal, že na malém oválu to bude dobrá taktika, ale již v oblouku do cílové končila. Vždyť ta kobyla má konec. A já doufám, že ho ukáže i tady, přestože na měkké dráze ještě nešla.

STARTOVNÍ LISTINA

Tipů: 167 tipů, 49 správných tipů, vsazeno 228,5 bodů, výběr 251,34 bodů, zisk: +22,83 bodů (10%, ROI 1,1)

2021: 27 tipů, 8 správných tipů, vsazeno 40 bodů, výběr 51,95 bodů, zisk +11,95 body (29,8%, ROI 1,29)

2020: 14 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 17 bodů, výběr 34,85 bodů, zisk: +17,85 bodů (105%, ROI 2,05)

(Ondřej Blahník)