Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Enable zahájí sezónu v Eclipse Stakes

Ondřej Blahník: Enable zahájí sezónu v Eclipse Stakes
Frankie Dettori slaví druhý úspěch Enable v Arc - foto: Otakar Nový

Sobotní dostihy v Sandownu lákají především prvním startem dvojnásobné vítězky Arc a z 11 startů pouze jednou poražené Enable.

TELECASTER   V/1-3  15/3,8:1

Sandown – 16:35 – 4. dostih – Coral-Eclipse (2000 m)

Tipsport Live    0,5/1 bod

Fenomenální Enable (2:1) neprohrála od prvního startu ve třech letech. Pak nastartovala vítěznou sérii přes tři Oaks, King George VI and Queen Elizabeth Stakes až po Prix de l'Arc de Triomphe v Chantilly. Loni kvůli zranění nastoupila do sezóny později a netypicky na all weatheru v Kemptonu. Přesto hned na úvod porazila výborného Crystal Oceana, který měl za sebou těsnou porážku v King George and Queen Elizabeth Stakes. Nesl tehdy sice skoro o 4 kg víc, ale bylo to s přehledem. V dalším startu v Longchamp obhájila prvenství v „Arc“ a sezónu zakončila v Breeders‘ Cup Turf, kde byla v cíli o 3/4 délky dřív než Magical.

Teď tedy nastupuje do další sezóny a jejím hlavním cílem je uspět potřetí v Prix de l'Arc de Triomphe, kde je zatím předběžnou favoritkou s kurzem 5:1. Již ukázala, že první start proti rozběhaným soupeřům by neměl být problém. Větší ale může být distance. Na trati 2000 metrů tehdy ještě nezkušená prohrála svůj jediný start. Od té doby se specializuje na 2400 metrů a na dnešní rychlé dráze ubrání metrů nemusí být ideální.  

Magical (4:1) jí notně potrápila v Breeders‘ Cup Turf. Tehdy pro ni ale udělal užitečnou práci Hunting Horn (80:1), který jí v oblouku pustil pod sebe a Enable ho musela obíhat. Na kratší rovině v Churchill Downs to byla jistě nevýhoda. Letos Magical zaznamenala šňůru tří vítězství doma v Irsku. Nejednalo se ale o silně obsazené dostihy, a to ani v případě Tattersalls Gold Cupu v Curragh, který se odvíjel ve stejném scénáři jako ty předchozí, kdy jí tempo udělal Flag Of Honour, který za ní vždy skončil druhý. Svoje vysoké kvality naplno potvrdila až v Prince Of Wales‘s Stakes na Royal Ascotu, kde za vydatného deště nestačila jen na Crystal Oceana. I tehdy jí dostih rozjížděl Hunting Horn, který zůstal slušně čtvrtý, bylo by ale velkým překvapením, kdyby stejně jako před týdnem Sovereign v Irish Derby dotáhl úlohu vodiče až do cíle.

Pro Magical je trať 2000 metrů vhodnější. Souboj na měkké dráze s Crystal Oceanem je ale starý teprve 17 dní a mohl jí stát dost sil. To se tady může projevit.

Jako třetí favorit je nabízen Regal Reality (7:1). Ten má na svém kontě vítězství jen v Gr.3, ale bylo to koncem května právě na zdejší dráze a na 2000 metrů. Navíc hodně působivé. Přestože na reprezentanty červeno bílých barev Cheveley Park Studu držím, v této konkurenci se mi to zatím zdá málo.

Ve vyšším kurzu je tady Mustashry (15:1), který lehce vyhrál Locking Stakes v Newbury. V Queen Anne Stakes v Ascotu sice neměl ideální průběh, přesto sedmé místo nebylo nic moc. Před rokem vyhrál v Sandownu na 2000 metrů, ale přestože to vypadalo, jak své soupeře lehce smázne, vyhrál nakonec jen o ½ délky. Kratší tratě mu podle mě sedí líp a i původ má typicky mílařský.

To bych si spíš vybral Zabeel Prince (25:1) jehož kurz se mi zdá přemrštěný. Na úvod sezóny Mustashry porazil v Newmarketu na 1800 metrů, a přestože nesl o 5 lb míň, bylo to lehké vítězství. Svoji formu pak potvrdil v Prix d’Ispahan v Longchamp na 1850 metrů. Jeho kurz ovlivňuje především jeho poslední vystoupení v Prince Of Wales’s Stakes, kde skončil poslední. Tam ale ztratil všechny šance již před startem. 2000 metrů do té doby nešel a byla to zkouška, zda je dokáže prostát. Vytrvalý déšť však rozmočil dráhu a udělal dostih pro silovější koně. V pomalejším úvodu trochu puloval a v závěru z dění zcela vycouval. Na rychlé dráze však může navázat na své dřívější formy a distance nemusí být takový problém.

Já tu dám důvěru dalšímu, který v posledním startu zcela propadl, což přiznávám není žádná jistota. Tím je jediný tříletek na startu TELECASTER, který by měl v porovnání se staršími naznačit sílu klasického ročníku. Syn derby vítěze New Approach, jehož syn Masar ho loni napodobil, a druhé z Oaks Shirocco Star začal kariéru letos, když byl v Doncasteru druhý za Bangkokem, který běhal již jako dvouletý. Ten sice později také neuspěl v Derby, ale je to slušný kůň. Naposledy byl druhý, i když s odstupem, za Japan v King Edward II Stakes (Gr.2) v Ascotu. V dalším startu Telecaster vyhrál stylem start-cíl menší novice stakes ve Windsoru a to asi poznamenalo jeho další projev. V rychle rozjetých Dante Stakes na 2100 metrů, tradičně nejdůležitější derby předzkoušce, se držel na druhé pozici s náskokem před ostatními. V rovině pak odolal útoku Too Darn Hot, který díky zdravotním problémům zahajoval sezónu později.  Ten i v dalších startech přišel o gloriolu nejlepšího loňského dvouletka, druhé místo z Irish 2000 Guineas a třetí ze St James’s Palace Stakes jsou slušné výkony a myslím, že doplácí na změnu plánu, když měl být původně směřován do derby a narychlo se vrátil na míle.

Také Telecaster měl jiné plány. Nebyl přihlášen do Derby a styl, jakým šel Dante Stakes nenapovídal tomu, že by chtěl nějak šetřit síly na klasický vrchol, který měl tentokrát přijít netradičně již za 16 dní. Mnohem úsporněji šel tehdy čtvrtý Japan, který v těsném doběhu Derby skončil třetí a naposledy lehce opanoval zmiňované King Edward II Stakes. Tým Telecastera však do derby dodatečně dohlásil. V něm se držel blízko čela, v rovině pak postupně odcouval až na konec.

Na vině podle mě nebyla ani tak vytrvalost, jako krátká pauza od náročného startu a to, že nebyl speciálně na Derby chystán. Teď má víc jak měsíc odpočinku a půjde na rychlé dráze s označením „good to firm“, která jeho ofenzivnímu stylu svědčí. Otázka je jeho třída, ale doufám, že ukáže, že letošní tříletí nejsou špatní. V osmi koních se dá hrát i do třetího a za menší obnos ho zkusím.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipů: 112, správných tipů: 32, vsazeno: 154 bodů, zisk: - 5,46 bodů