Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Favorita Memoriálu Evy Palyzové bych viděl jinde

Ondřej Blahník: Favorita Memoriálu Evy Palyzové bych viděl jinde

Překážkový vrchol sobotních dostihů v Lysé nad Labem má zajímavou sestavu. Sázková priorita mě ale trochu překvapila.

PEINTRE ELUSIF      4:1

Lysá nad Labem – 17:40 – 7.dostih – Memoriál Evy Palyzové

Tipsport   1 bod

S otevřením nabídky byl vypsán jako favorit nováček na našich drahách Bugsie Malone. Pro adaptaci na naše podmínky je pro něj dobré, že poslední dvě sezóny v Británii absolvoval v od jara do podzimu, tedy na rozdíl od tamní hlavní sezóny současně s tou naší. Má tedy zkušenosti s pevnějšími drahami a nejlíp se mu dařilo na rovné dráze v Kemptonu, kde vyhrál tři steeply na 3 míle. Druhou část loňské sezóny se ale vrátil na proutěnky, kde si také nevedl špatně. I na nich běhal trojkové handicapy a jak na steeplech tak na proutěnkách vlastní shodný rating 125 lb. To na naše poměry není špatné. Odpovídá to asi 56 kg francouzského handicapu.

V dostizích chodil většinou aktivně, je to ale narostlejší kůň a snad mu menší dráha nebude vadit. Poprvé se ale setká s přírodními překážkami i terénními skoky jako je irská lavice. Na seznamovací start to nebude nic jednoduchého. Radek Holčák o něm před sezónou prohlásil, že by s ním chtěl chodit steeply v Itálii. Tohle může být takový přípravný start. Momentálně je spolufavoritem 2,7:1.

Sázející věří Aeneasovi, jehož kurz spadl na stejnou hodnotu. Váňův svěřenec má rovinovou třídu, kterou postupně dokáže uplatňovat i na překážkách. Z kraje sezóny tu v Lysé udělal dojem ve svém prvním startu nad těžkými skoky proti zkušenějším soupeřům. Sixtyseven, kterého porazil ale není žádné eso. Zadržený Čáriray tehdy neměl svůj den a Cote Mer se hledal i v dalších startech. V dalším startu v Pardubicích nestačil na Amadeona a Valtze, bylo to ale jeho první seznámení s oranicí, která tehdy byl dost hluboká. Talent má a návrat na travnatou dráhu pro něj může být plusem.

Mě se tu ale víc líbí PEINTRE ELUSIF. Svoji třídu ukázal třetím místem ve Váňově Velké národní před dvěma lety, loni vyhrál Velkou mosteckou před Lamumem a Turdusem. Před tím vyhrál v Hamburku, kde si vyzkoušel i místní specialitu – plavání. Není ale jednoduchý na ježdění. V jeho sedle bude nyní chybět Jan Faltejsek, který ho jel v posledních osmi startech. Jan Odložil by to ale mohl zvládnout. Peintre Elusif byl letos čtvrtý v předzkoušce Zlatého poháru a stejné umístění získal i v handicapu ve Strasbougu, kde šel s francouzským ratingem 55 kg. Chodí zezadu a prosazuje se finišem, což na zdejší dráze není moc výhoda, ale pole není nijak početné. Ze zúčastněných podle mě zatím dokázal nejvíc a když jeho kurz stoupnul na 4:1, musím to vzít.

V zajímavém kurzu 11:1 je vypsána Caline De Juilley. V prvním startu v Pardubicích se v závěrečné fázi chytla s Amadeonem, a proto je v závěru chytil Imphal. Běhání to ale bylo dobré. Bylo to ale na kratší distanci, která je pro tuhle rychlou klisnu lepší než 5500 metrů v Crystal Cupu ve Wroclawi. Do třetího je 2,5:1, ale přeci jen prosadit se mezi trojici favoritů bude těžké.

To platí i o Leo Fantastico, který zatím u nás neběhal. Dřív byl tréninku Petera Gehma a loni byl na proutěnkách v Bad Harzburgu blízko Aeneasovi, který ale nesl o 3 kg víc. Na konci sezóny přešel do českého tréninku a oba starty absolvoval ve Francii. Po třetím místě ve Strasbourgu propadl na měkké dráze Fontainebleau a jeho rating spadl na 52 kg. Je to mladý kůň, který může jít nahoru a pevnější dráha by mu měla sednout. Je to ale jeho první start v sezóně a bude lepší počkat, jak na tom je.

 

 Tipů: 112, správných tipů: 32, vsazeno: 154 bodů, zisk: - 5,46 bodů