Ondřej Blahník: Fighting Fifth Hurdle a Trophy Chase

V Newbury se běží jeden z hlavních handicapů sezóny, vítězka Champion Hurdle Epatante se představí v Newcastlu.

Druhým dnem pokračuje Ladbrokers Winter Carnival v Newbury, kde je hlavním bodem tradiční velký handicap Trophy Chase, dříve známá jako Hennessy Gold Cup. Největší hvězda se ale představí v Newcastlu.

SILVER STREAK   1-2  2,5:1

Newcasle – 15:05 – 5.dostih - Betfair Fighting Fifth Hurdle – 3200 m

Tipsport 2 body

Loňská vítězka Champion Hurdle Epatante vyhrála všechny tři loňské starty naprosto s přehledem. Sice oproti dalším hráčům nastoupí bez přípravného startu, ale asi by jí to vadit nemělo. Obhájce Cornerstone Lad tu loni překvapivě porazil Buveur D’Aira, který si tehdy zabodl třísku z jedné překážek do nohy a od té doby nestartoval. Přestože i v dalším startu ukázal, že to nebyla náhoda, když za dobrým Ballyandym skončil v Haydocku jen ¾ délky, přeci jen si ho loni nechali moc utéct a je to spíš kůň na měkčí dráhu.

Já si tu vybral jednoho z dvojice, která by si to měla rozdat o druhé místo za favoritkou. Takže taková ulička. Sceau Royalovi sedne rychlejší dráha. Již se věnoval především steeplechase, ale občas si oskočil i na proutěnky, jako skoro před dvěma lety ve Wincantonu, kde byl druhý v Kingwell Hurdle. Do nové sezóny také vstoupil na proutěnkách a vyhrál jistě oba starty včetně Elite Hurdle opět ve Wincantonu. Vše na „good ground“, která ho čeká i teď.

I Silver Streak dokáže zaběhnout na „goodu“, přestože to pro něj není priorita. V roce 2019 byl třetí v Champion Hurdle, loni byl v Christmas Hurdle druhý 5 délek za Epatante. Loni byl ve Fighting Fifth Hurdle třetí. Bylo to na hluboké dráze a Cornerstone Lada si nechali utéct. S Buveur D’Airem ho srovnávat nebudu. Stejně jako loni vstoupil do sezóny na rychlé dráze v Kemptonu a stejně jako loni suverénně vyhrál. Porazil Verdana Blue, která patří na rychlé dráze mezi elitu. Najdeme zde i porovnání se Sceau Royalem. Čtvrtý Teqany nesl o 4 lb míň a byl za ním 8 ¾ délky. V Elite Hurdle nesl stejně jako Sceu Royal a byl druhý o 7 ½ délky. Jasně, oba vyhráli s přehledem a nějaká délka nehraje roli, ale nechápu, proč je tu jako lepší šance vypsán Sceau Royal. Podle mě může být lepší Silver Streak.

STARTOVNÍ LISTINA

BEWARE THE BEAR    1-5    4:1

Newbury – 16:00 – 6. dostih – Ladbrokes Trophy Chase – 5200 m

Tipsport    1 bod

V Trophy Chase se často představí budoucí hvězdy jako Bobs Worh, Denmam nebo Sizing Europe. Předloňský vítěz Sizing Tenessee byl v 10 letech nejstarším vítězem od roku 1981. Většina ale již před tím něco dokázala, hlavně mezi steeplovými nováčky. Bobs Worth a Denman vyhráli RSA Chase, Native River Gr.1 Novices‘ Chase v Aintree. Smad Place byl v RSA Chase druhý, ale Hennessy Gold Cup, jak se dřív Trophy Chase jmenovala, vyhrál až na druhý pokus. Zkušenosti se špičkou tedy měla většina, a tak nosili i vyšší váhy. Diamond Harry sice vyhrál s minimální, ale to bylo jen tím, že tehdy třetí Denman nastoupil s ratingem 182 lb a všichni ostatní tak nesli málo. Hodí se dobrá zkušenost s místní dráhou, na přípravných startech zas tolik nezáleží. Ti, co jdou před tím chase zpravidla už zaběhnou dobře tam, u těch, co se rozběhají na proutěnkách to není podmínka. Bobs Worth i Denman při obou výhrách to šli z fleku.

Z těch mladších adeptů se mi nejvíc líbí dva. Favorit Vinndication, který se výrazně zlepšil, když loni přešel na delší tratě. Ze dvou startů lehce vyhrál v Ascotu a s nejvyšší váhou byl blízko druhý v handicapu v Cheltenhamu. Líbilo se mi i druhé místo v Charlie Hall Chase ve Wetherby

Přikloním se ale na stranu Secret Ivestora, který v Denman Chase v Newbury zkoušel atakovat Native Rivera. Pro něj je stěžejní rychlá dráha, na ní dokáže zaběhnout dobře. Vítězství v Chepstow byla taková rozcvička, takže i forma tam je. Fortuna ho má 10, tak jsem si to vzal.

Poběží tu několik mých oblíbenců. Black Op je takový nevyzpytatelný kůň, ale když se mu to povede, dokáže zaběhnout. Jako třeba před rokem, když ho na zdejší dráze porazil jen pozdější vítěz RSA Chase Champ. Dobré zkušenosti se zdejší dráhou má La Bague Au Roi, která tu vyhrála před dvěma lety mezi nováčky. Minulou sezónu u mě byla trochu za očekáváním, přestože neběhala tak špatně. Koncem září nastoupila s nejvyšší váhou v Perthu na 3 míle, na poslední překážce málem spadla, ale už tehdy na ní šli koně. Pak podstoupila operaci dýchacích cest a páté místo ve Charie Hall Chase nebylo tak špatné, rychlejší dráha by jí teď měla sednout mnohem lépe. Stejně jako u Black Opa si ale u ní nejsem jistý vytrvalostí, což tady na 5200 metrů bude potřeba.

Tím se dostáváme k mému tipu. Ten jde proti hlavním statistikám, protože BEWARE THE BEAR už není žádný nováček a je mu už 11 let. V obou posledních ročnících však obsadil čtvrté místo. Loni se známkou, kterou má i teď. V obou případech nastoupil bez přípravného startu, takže ani teď to nemusí být na škodu. Vytrvalost mu nechybí. V Cheltenhamu dokázal vyhrát handicap na 5300 stylem start cíl a loni měl jít Grand National. V Newbury nikdy tak aktivní nebyl, loni s blinkers šel ale lépe. Tip na vítěze to sice asi úplně není (Fortuna ho má líp 22:1), v Newbury to ale umí. Ani rychlejší dráha by nemusela být problém, zaběhl na všem. Kurz na tabuli beru.

Tipů: 130, správných tipů: 37, vsazeno: 175,5 bodů, zisk: - 4,96 bodů

Tipů 2020: 4, správných tipů: 1, vsazeno: 4 bod, zisk: + 2 body