Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Hrdinové Grand National v cheltenhamském krosu

Ondřej Blahník: Hrdinové Grand National v cheltenhamském krosu

Jedním z taháků prvního dne listopadového mítinku v Cheltenhamu je Glenfarclas Cross Country Handicap Chase.

V začátcích krosových dostihů na hlavním britském překážkovém závodišti byla hojná účast našich koní. Startoval zde Peruán, Marketplace, památný je start Registany a osudová chyba Petera Gehma. V poslední době je ale účast našich koní v Cheltenhamu sporadická. Fenomenální Orphee Des Blins tady navíc neuspěla. Poslední reprezentantkou hájící české barvy byla Delight My Fire, která si na zdejší trati počínala velmi dobře až do chyby na jednom ze skoků.

Po vítězství Tzigene Du Berlais ve Velké pardubické mluvil o jeho možné účasti v Cheltenhamu jeho majitel Jiří Charvát, jak je vidět nakonec z toho asi sešlo, i když v prosinci se tu běží ještě jeden kros. Je ale pravda, že nyní by pro něj nebyly úplně ideální podmínky. Přestože Velkou nakonec vyhrál na pevnější dráze, stále je v povědomí jako kůň, kterému nejvíc vyhovuje měkká dráha. I přes menší deštíky je ale krosová dráha označována jako "good", včera ještě místy "good to firm". Právě to asi byl důvod, proč byl nakonec škrtnut loni druhý z Velké pardubické Urgent De Gregaine, který tu byl loni třetí a na jaře nestačil jen na pozdějšího vítěze Grand National Tiger. Rolla.

Pro mnoho našich koní by ale dráha byla ideální. I přes viditelný kvalitativní růst účastníků zdejších krosů je díky francouzskému reprezentantovi vidět, že ti nejlepší by se tu neměli ztratit. Je škoda, že čeští majitelé nemají moc odvahu změřit síly v kolébce dostihového sportu.

 

BLESS THE WINGS V 6:1

Cheltenham - pátek - 16:00 - Glenfarclas Cross Country Handicap Chase (6200 m)

Tipsport 1 bod

Favoritem je vítěz Grand National Tiger Roll. Tomu se v Cheltenhamu vždy dařilo, vždyť tu již jako čtyřletý vyhrál Triumph Hurdle. Později trochu zapadl, ale o svých budoucích možnostech něco naznačil loni na jaře na Cheltenham Festivalu, kdy vyhrál "amatérku" National Hunt Chellenge Cup Nov' Chase na 4 míle. Před rokem si v prosincové edici vyzkoušel zdejší krosovou dráhu a na jaře již bez problémů uspěl. Následným vítězstvím v Grand National pak potvrdil, že cross country je pro nejslavnější steeplechase dobrá příprava, když o rok dříve v ní byl druhý další krosový specialista Cause Of Causes.

Gordon Elliott o něm říká, že je ve výborné formě a právě přes cross country by měl směřovat pro obhajobu Grand National. Bude se zde sice muset vypořádat s nejvyšší váhou, to by ale nemusel být problém a kurz 2,5:1 vypadá lákavě. Ve svých 8 letech je totiž na vrcholu sil.

To jeho stájovému kolegovi BLESS THE WINGS je již 13 let. Přesto na jaře v Aintree podal životní výkon, kdy v Grand National ztrácel z třetího místa na Tiger Rolla jen 11 délek. Váhový poměr tu ale bude zachován a bude těžké s ním otočit poměr. Přiznám se, že na jeho stranu se přikláním díky tomu, že patří mezi moje velké oblíbence. Se zdejším krosem má navíc bohaté zkušenosti a kromě jarního startu, kdy udělal chybu při výskoku na zdejší terénní skok, tu nebyl nikdy horší než druhý a před rokem Tiger Rolla porazil. 1,5:1 do třetího vypadá jako tutovka.

Gordon Elliott říká, že je na tom dobře, přiznává však, že mu je přeci jenom dost let. Přesto i s ním plánuje na jaře Grand National a prý opět uvažuje i o Velké pardubické, což se ale říkalo již několikrát. V tom případě by se k tomuhle veteránovi měl trochu líp chovat. V rámci honu za šampionátem ho totiž 12 dní po absolvování Grand National na těžké půdě "vyhnal" do krosu v Punchestownu, kde stačil jen na čtvrté místo.

Tam byl jeho přemožitelem Josies Orders (3,25:1), který o prvenství v La Touch Cupu přišel na cílové čáře. Ani jeho trenér Enda Bolger se s mím moc nemazal a za dva dny ho vyslal do dalšího krosu, který vyhrál. Jeho nejlepší sezónou však byla 2015/16, kdy vyhrál všechny tři edice cheltenhamského krosu. Loni tu ale s Bless The Wings prohrál, tehdy ale byl jejich váhový poměr obrácený a i oproti Tiger Rollovi může využít skoro 7 kilovou výhodu, když při stejných vahách za ním byl na jaře s odstupem šestý.

Zbylí soupeři mohou těžit z nízké váhy, s krosovými dostihy však nemají zkušenosti. Z nich nejpreferovanější Midnight Shot (8:1) i přes poslední vítězství na 3 mílích zatím běhal spíš kratší dostihy.

STARTOVNÍ LISTINA

Tipů: 58, správných tipů: 15, vsazeno: 81 bodů, zisk: - 22,96 bodů

Bless The Wings v paddocku v Cheltenhamu