Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Loterie Welsh Grand National

Ondřej Blahník: Loterie Welsh Grand National

Dnes se v Chepstow odběhne Welsh Grand National, ale pokračuje i Christmas Festival v Leopardstownu.

Trochu jsem se rozhodoval, jestli neudělat celý rozbor Welsh Grand National, ale přeci jenom 20 koní by bylo dost práce. Tak jsem to udělal formou tipu. I tak to nebylo nic lehkého, ale aspoň si nastíníme, kdo to půjde.

 

BALLYOPTIC     V/1-5    17/2,85:1

Chepstow – 15:50 – 5. dostih – Welsh Grand National (Gd.3, 5900 m)

Tipsport   V 0,5 bodu, 1-5 1 bod

Na startu jsou úspěšní koně z minulého ročníku. Raz De Maree (20:1) byl ve Welsh Grand National 2016 druhý a loni dokonce vyhrál. Teď má rating o 2 lb vyšší, což by se dalo zvládnout. Je mu ale už 13 let a jeho poslední formy nijak neoslní, přestože byl patrně speciálně připravován na tenhle dostih.

Loni třetí Final Nudge (13:1) šel na jaře s formou dolů a naposledy startoval začátkem května. Výhodou může být o 7 lb nižší rating, než s jakým nastoupil loni.

Naopak Vintage Clouds (10:1) šel po čtvrtém místě v minulém ročníku ještě nahoru a sezónu zakončil třetími místy ve velkém handicapu na Cheltenham Festivalu a Scottish Grand National. Do sezóny vstoupil vítězně v Haydocku, za což mu sice vzrostl handicap na známku o 6 lb vyšší než v loňském roce, ale s tím by se mohl vypořádat a oprávněně patří mezi okruh favoritů.

Tím největším je Elegant Escape (6:1), který patřil k předním nováčkům ve steeplechase a po vítězném vstupu do sezóny nestačil v Ladbrokers Trophy jen na stájového kolegu Sizing Tennessee. Handicapy na Welsh Grand National ale byly stanoveny před tím a tady ponese o 4 lb méně, což je stěžejní výhoda.

Irský host Flosom Blue (7,77:1) se může opřít o nespornou vytrvalost. Loni po přechodu ke Gordonu Elliottovi zpočátku běhal na proutěnkách, pak však vyhrál trial na Irish Grand National, v níž samotné skončil v těsném doběhu na pátém místě, když jeho finiš byl navíc přibrzděn jedním ze soupeřů. Teď se rozběhal na proutěnkách a mohl by mít slušnou šanci, která by vzrostla, kdyby se běželo na „heavy“.

Baie Des Iles (10:1) byl v trialu na Irish Grand National s odstupem třetí za Flosom Blue, tehdy ale měl proti němu váhovou nevýhodu. V létě si vyhrál ve Francii, vstup do sezóny přímo v Prix la Haye Jousselin byl ale na něj moc náročný.

Vítězem zdejší předzkoušky se stal Ramses De Teilee (7,77:1). Se zdejšími reáliemi tedy má dobré zkušenosti. S úplně takhle dlouhými dostihy ale zatím ne.

Zajímavým koněm by mohl být i Vieux Lion Rouge (13:1). Po delší době se blýskl druhým místem v Becher Chase. Prezentuje se ale především na rovných závodištích, což platí i o vítězi Grand national Trialu v Haydocku Yala Enki (13:1).

Looksnowtlikebrian (13:1) často vyhrává, ale zatím jen v menších dostizích, a i Rons Dream (13:1) se spíš prosazoval na okrajových závodištích, i když v dostizích s vyšším statusem. Regal Flow (23:1) by zas potřeboval vyloženě bláto. Vyta Du Roc (17:1) má podle mě moc vysoký handicap.

Přestože se mi tu asi nejvíc líbí trojice favoritů Elegant Escape, Folsom Blue a Vintage Couds, vybral jsem si tu někoho s vyšším kurzem, který se dá zahrát i do dálky. Tím je s nejvyšší vahou nastupující BALLYOPTIC. Toho jsem již vytáhl do tipu pro Becher Chase v Aintree, kde na okruhu Grand National spadl na jednom ze skoků. V minulé sezóně patřil k předním nováčkům ve steeplechase, čímž navázal na svou úspěšnou kariéru proutěnkáře. V RSA Chase skončil jen těsně za Elagant Escape a pak jen těsně prohrál Scottish Grand National, kde za ním skončil Vintage Clouds, jehož porazil i v zimě v Haydocku. Váhový poměr vůči oběma mu sice teď moc nenahrává, kvalitní kůň to ale je a v tohle kurzu mu dám šanci.

 

SIMPLY NED   V/1-3   15/2,5:1

Leopardstown – 14:15 – 3. dostih - "Sugar Paddy" Chase (Gd.1, 3400 m)

Tipsport   V 0,5 bodu, 1-3 1,5 bodu

Favoritem dostihu je Foodpad (2,17:1), který minulou sezónu jako nováček na krátkých steeplech doslova zářil a vyhrál co se dalo. Do té nové ale nevstoupil dvakrát šťastně, když v Naas neustál poslední překážku. V té chvíli ale ani nevypadal, že by dokázal porazit lehce si vyšlapujícího Saint Calvadose. To je sice hodně slušný kůň, ale zklamání to bylo. Teď se bude muset pokusit o reparát.

Dobře tady vypadá i jeho stájový kolega Great Field (4,5:1). Ten běhal mezi nováčky o rok dříve a ani on nenašel přemožitele, když dominoval i na Punchestown Festivalu. Loňskou sezónu ale skoro celou vynechal. Na jaře se však opět vrátil ve velkém stylu. Doctor Phoenix se k němu přiblížil jen díky tomu, že si Cody McGarvey myslel, že za ním stále nikdo není. Při vstupu do nové sezóny však spadl hned v první části dostihu, když se držel v popředí. To o jeho aktuální formě moc neřeklo. V tuhle chvíli se mi ale možná líbí víc než Footpad.

Podle mě je i lepším koněm než Ballyoisin (4,5:1), kterého tehdy v Punchestownu porazil. Ten je ale momentálně na vítězné vlně. Rychlá dráha mu bude svědčit. Jak jsem ho ale posledně viděl, hodně se žene a při skocích pak dělá chyby.

V Corku, kde spadnul na začátku dostihu Great Field, se zaskvěl Castlegrace Paddy (11:1). Nechal za sebou Special Tiaru, který se „odvařil“ na měkké dráze. Vypadá to, že je to právě ten povrch, který by potřeboval, ale jehož se tentokrát nedočká.

Já jsem si tu vybral SIMPLY NEDa, protože kurz na něj se mi zdá moc vysoký. Je to obhájce prvenství, které mu ale přiřknuli rozhodčí za tísnění na bariéře od prvního Mina. To je ale hodně slušný kůň, který mu v dalším startu v Leopardstownu porážku vrátil. Simply Nedovi je sice už 11, ale své kvality stále má. Vstup do sezóny v Kelso sice nebyl nic moc, ale v Cheltenhamu nadal Sceau Royal nic zadarmo, a to nosil o 3 lb víc. Sceaux Royal také patří ke špičce, bylo to na „good“, takže dráhu zvládne a místní reálie taky zná. Proti mladým koním to nebude mít jednoduché, ale ti zatím nejsou tak prověření a u některých je otazníkem aktuální forma. Proč to tedy nezkusit.

 

 

Tipů: 67, správných tipů: 17, vsazeno: 94 bodů, zisk: - 18,56 bodů