Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Na Opasana zapomeňte

Ondřej Blahník: Na Opasana zapomeňte

Dnes jsou na pařížské dráze v Longchamp na programu tři předzkoušky Prix de l’Arc de Triomphe.

BROOME    V  4:1

ParisLongchamp – 16:30 – 6. dostih – Prix Foy (Gr.2, 4+, 2400 m)

Fortuna  1 bod

V Paříži jsou dnes tři předzkoušky „Arcu“. V Prix Vrmeille se představí v konkurenci klisen i jeho favoritka Snowfall. V Prix Niel pro tříleté je favorit O’Brienův Bolshoi Balet, který neuspěl jako favorit Derby, ale v Americe si vyhrál Gr.1. I já přikloním na stranu toho trenéra v předzkoušce starších.

Favoritem je zde Skaletti, což je jistě výborný kůň. Loni byl druhý v Champion Stakes v Ascotu, letos ještě neprohrál. Dosud ale běhal maximálně na 2000 metrech a dřív občas i na míli. V dostizích chodí koncem, což může dělat dojem, že by mohl prostát delší trať, ale vyzkoušené to nemá. Letos vyhrál i Prix d'Ispahan na 1850 metrů, kde to tedy stihl jen těsně, to na něj bylo kratší. Naposledy dominoval v Gr.1 na 2000 metrů v Mnichově, ale přeci jen kvalita německé špičky na této distanci není taková. Prostě tohle je pro něj nový krok, v dalším startu jako valach nepůjde Arc, ale pokusí se o hattrick v Prix Dollar a pak by měl jít do Champion Stakes. Bude to pro něj tedy ojedinělý experiment na 2400 metrů. Navíc si myslím, že to nebude úplně francouzský ploužák.

Tím, kdo by se měl postarat o tempo, bude podle mě BROOME. Již v Grand Prix de Saint-Cloud mu tahle taktika vyšla dokonale. Nebylo to žádné pomalé tempíčko, ale ani žádný rychlý úprk. Prostě si to udělal pro sebe v normálním tempu. Většina z nás tento dostih viděla, protože tam běžel i Nagano Gold.

Broome rozjel velmi dobře kariéru ve třech letech. Po čtvrtém místě v těsném doběhu Derby však propadl i tom Irském, ukončil sezónu a loni měl dva neúspěšné starty. Letos se však vrátil ve velkém stylu, kdy doma v Irsku vyhrál tři dostihy v řadě, vítězství v Tattersalls Gold Cupu (Gr.1) mu však těsně uniklo. Podle mě to bylo skoro hlubokou půdou, na níž byl lepší Helvic Dream. V Ascotu ho porazila Wonderfull Tonight, které také sedla měkká dráha. Podle mě tam navíc šel víc defenzivně. Poslední start absolvoval v King George VI and Queen Elizabeth Stakes v Ascotu. Tam s ním měl Wayne Lordan v plánu diktovat tempo, ale špatně odskočil z boxů a aby se dostal dopředu musel všechny obíhat. V takhle nabitém dostihu, kde vyhrál Derby vítěz Adayar, druhý byl Mishriff a třetí Love, to pohřbilo jeho šance již na začátku. V rovině přes něj tato dvojice v pohodě přešla.

Když si ale vezmu kvalitu koní, kteří ho porazili a že se mu ten dostih vlastně nepovedl, je to podle mě dobrý výkon. Teď jeho ofenzivnější taktice sedne rychlejší povrch, v sedle bude mít Frankieho Dettoriho a proti sobě Skalettiho, který půjde distanc poprvé a dosud běhal i na měkčí půdě. Omlouvám se těm, co mají jen Tipsport, kde ho mají nejmíň 3,5:1. Kurz Fortuny 4:1 už jde. Aspoň tak ho mají britské kanceláře. Oproti nim drží Tipsport výš Skalettiho. Asi má podobný názor jako já.

Z Japonska přilétá Deep Bond, který preferuje ještě delší tratě než 2400 metrů. Loni byl doma čtvrtý v St Legeru, letos na jaře vyhrál Gr.2 na 3000 metrů a v květnu byl druhý v Gr.1 na 3200 metrů. Na rychlou dráhu je doma zvyklý, ale také na ostřejší tempa. Nedrží se však v závětří a chodí z pozice, takže se může podílet na tempu.

Také Iresine to nemá rád pomalé. Minule ve Vichy na pomalý začátek doplatil. S takhle silnou konkurencí se sice nesetkal, ale na jaře dokázal dominovat v Listed na 2400 metrů, což se pro něj jeví jako lepší distance než 2000 metrů, co chodil v posledních dvou startech.

Své kvality má i Sublimis, který na jaře porazil Nagano Golda a pravidelně se umisťuje v grupových dostizích. Ten chodí spíš zezadu.

V takové konkurenci nemá Opasan velké šance. Falamour, kterého porazil při svém prvním black type vítězství, aktuálně kvalit těchto koní nedosahuje. Jeho tým se vyjádřil, že ho sem směřuje, že by zde neměla být taková konkurence. Řekl bych, ne taková jako v Arcu. Jinak je to kvalitou jako Gr.1. Pokud by dosáhl na 4.550 € páté dotace, byl by to pro něj velký úspěch. Jeho kurz u našich kanceláří je navíc dost nízký. Všude se dá hrát minimálně 17:1.

STARTOVNÍ LISINA – FRANCE GALOP

STARTOVNÍ LISTINA  - RACING POST

 

Tipů: 187 tipů, 57 správných tipů, vsazeno 260,5 bodů, výběr 289,39 bodů, zisk: +28,89 bodů (11,1%, ROI 1,11)

2021: 47 tipů, 16 správných tipů, vsazeno 72 bodů, výběr 90 bodů, zisk +18 body (25%, ROI 1,25)

2020: 14 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 17 bodů, výběr 34,85 bodů, zisk: +17,85 bodů (105%, ROI 2,05)

(Ondřej Blahník)