Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Najdou Matheson Hurdle soupeře Epatante?

Ondřej Blahník: Najdou Matheson Hurdle soupeře Epatante?

Poslední den Leopardstown Christmas Festivalu nabídne proutěnkářský vrchol na 2 míle.

Přestože Epatante utrpěla v Christmas Hurdle porážku, stále je na čele sázkového trhu na Champion Hurdle s kurzem 3,5:1. Její přemožitel z Kemptonu Silver Streak je nabízen 12:1, přestože už také ukázal, že dokáže v Cheltenhamu zaběhnout.

V sázkové nabídce za Epatante jsou seřazeni Saint Roi a Abacadabras, kteří jsou favority dnešní Matheson Hurdle na 3200 metrů. Tento dostih, jemuž se říká i December Festival Hurdle, vyhrála v minulosti řada koní, kteří uspěli v Champion Hurdle. Ať to byl famózní Hurricane Fly, Sublimity, Brave Inca nebo legendární Istabraq. Teď by mohl rozkrýt, kdo z Irů bude hlavním vyzyvatelem Epatante.

Saint Roi se na Cheltenham Festivalu uvedl výborně, když v handicapu na 3400 metrů s ním Barry Geraghty v klidu čekal a když se do něho opřel, odešel soupeřům o víc jak 4 délky. Do sezóny vstoupil lehkým vítězstvím v Tiperrary, v Morgiana Hurdle však těsně prohrál s Abacadabrasem.

Tenhle dostih je hodně diskutovaný, že Saint Roi neměl ideální průběh a Willie Mullins vyhlašuje, že musí uzpůsobit taktiku. To nevím, co znamená. Dostihy se tehdy neodvíjel dvakrát rychle, Mark Walsh měl na Saint Roiovi plné ruce a byl usazený na třetí pozici, když se ale již před obloukem snažil zrychlit, nedokázal obejít Supasundae a soupeři, kteří šli venkem měli lehčí cestu. Když se rozhýbal, předvedl opět silný finiš a na Abacadabrase se dotáhl na délku nosu. V souboji tří koní byl ještě Jason The Militant, který i v minulém startu prohrál s Abacadabrasem jen o hlavu.

Abacadabras těsně prohrál v Supreme Novices‘ Hurdle se Shishkinem, v sezónním debutu však prohrál. V Down Royal vypadal, že má vše pod kontrolou, když Jack Kennedy na rozdíl od ostatních ještě nejezdil, žádné zrychlení se však nekonalo. Naopak loni druhý z Triumph Hurdle Aspire Tower od něj odešel na 4 ½ délky.

Na rozdíl od Saint Roie mají dobré zkušenosti se zdejší dráhou, když oba před rokem na Christmas Festivalu lehce zvítězili. Z trojice má nejvyšší kurz Aspire Tower a kdybych se rozhodoval mezi nimi, tak bych si ho vzal. Jsou tu ale ještě další.

Petit Mouchoir je nestarším koněm v poli, ale stále mu to běhá. Tento dostih vyhrál v roce 2016 a loni tu byl druhý. Umístil se i ve velkých letních handicapech. Pokud mu jeho čerstvý trenér Gordon Elliott nezmění taktiku, měl by to být on, kdo by se měl starat o tempo. Díky tomu by mu jistě sedla rychlejší dráha, ale zvládl to i na měkké.

Saldier vyhrál Champion Four Year Old Hurdle 2018 a na úvod další sezóny měl v Navanu našlápnuto k dalšímu vítězství, když se na poslední překážce zřítil k zemi. Trvalo mu celý rok, než se opět vrátil a byl z toho hned jistý triumf v Morgiana Hurdle v Punchestownu, když za ním skončili Petit Mouchoir i Sharjah. Teď se vrací opět po více jak roční přestávce, ale jak je vidět, start po delší době mu nedělá problémy. Willie Mullins se vyjádřil, že ho už potřebuje dostat na dráhu, aby viděl, jak na tom je.

Beacon Edge byl blízko Honeysuckle v Hatton’s Grace Hurdle, ale to byl takový falešný dostih s rychlým finišem. Bude muset ukázat, zda na špičku skutečně má. V únoru se ale dotáhl jen na délku nosu na již zmiňovaného Jason The Militanta.

Coeur Sublime vypadal před poslední překážkou Morgina Hurdle, že by si mohl dojít pro vítězství, ale nakonec to byl on, kdo ve finiši vycouval. Trenér Gearoid O'Loughlin byl ale spokojen, protože prý potřeboval dostih v nohách a je pravda, že soupeři už byli rozběhaní. Druhého z Triumph Hurdle 2019 nelze podceňovat, loni tu stačil na třetí příčku.

SHARJAH    V   8:1

Tipsport   1 bod

Sharjah vyhrál předešlé dva ročníky a dráha v Leopardstownu mu vyloženě svědčí. Už při svém prvním startu tu málem vyhrál, ale společně s Real Steelem spadli na poslední překážce. Před svými dvěma výhrami v tomto dostihu byl vždy v jiné situaci. Shoduje se jen to, že nikdy nebyl favoritem.

Před první výhrou měl sezónu rozjetou už od léta, kdy vyhrál Galway Hurdle Handicap, oskočil si na roviny, vrátil se třetím místem v Down Royal a smáznul Faugheena v Morgiana HUrdle v Punchestownu. V Leopardstownu pak předvedl strhující finiš, na který neměl nikdo odpověď. Willie Mullins mu pak dal oddech do Champion Hurdle, tam nastoupil překvapivě jako outsider a přerazil se přes padajícího Buveur D’Aira.

Loni začal prohrou v Morgiana Hurdle za Saldierem a Petit Mouchoirem, kde koncovku nepředvedl. V Mackeson Hurdle stačilo za poslední překážkou pár pobídek, aby od fírujícího Petit Mouchira lehce odešel. V Irish Champion Hurdle na stejné dráze však skončil až šestý 11 délek za vítěznou Honeysuckle. Podle mě mohlo být příčinou, že šel víc aktivně, a proto mu chyběl finiš. V Champion Hurdle ho Patrick Mullins vedl zcela vzadu, v závěru ale lehce prošel polem a jeho finiši nestačil jen na Epatante. Dokázal tak, že nejenže zvládne Cheltenham, ale i měkkou dráhu, na níž už dříve vyhrál Galway Hurdle.

Před pokusem o hattrick je situace opět zcela jiná. Sharjah šel v létě dva rovinové handicapy. Už na začátku kariéry si ve Francii vyběhal 40 kg a tady potvrdil rating 94 lb, přestože ani v jednom dostihu nevyhrál. Teď nastoupí bez přípravného startu, ale Willie Mullins si myslí, že by to neměl být problém. Dříve sice první starty na překážkách prohrál, nebylo to ale v jeho oblíbeném Leopardstownu, kde by měl zvládnout i měkčí půdu. Na startu jsou nažhavené mladší naděje, já si ale myslím, že Patrick Mullins si tady na finiš počká a pak jim bude rovnocenným soupeřem. Na to, kolik toho dokázal, mám pocit, že je často podceňovaný.

STARTOVNÍ LISTINA

Tipů: 139, správných tipů: 40, vsazeno: 187,5 bodů, zisk: + 3,89 bodů

Tipů 2020: 13, správných tipů: 4, vsazeno: 16 bodů, vyplaceno: 26,85 bodů, zisk: + 10,85 bodů

(Ondřej Blahník)