Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Newbury začne elitními dlouhými proutěnkami

Ondřej Blahník: Newbury začne elitními dlouhými proutěnkami
Summerville Boy s Noelem Fehilym po vítězství v Supreme Novices Hurdle

Začíná dvoudenní Ladbrokers Winter Carnival v Newbury jehož prvního vrcholu se zúčastní vítězové posledních dvou ročníků Stayers‘ Hurdle.

Čeká nás nabitý víkend. V sobotu se v Newcastlu představí vítězka Champion Hurdle Epatante a neděli ve Fairyhouse nastoupí loňská suverénka Honeysuckle, ve francouzském Auteuil jsou velké překážkové dostihy a odběhne se Japan Cup. Jedním z taháků víkendu je i Ladbrokers Winter Carnival, kde se zítra poběží Labrokers Trophy Chase, dříve známá jako Hennessy Gold Cup. Ale již dnes se v Newbury představí elita proutěnkářů na dlouhých distancích. Pojďme si to rozebrat formou tipu.

 

SUMMERVILLE BOY     V    7:1

Newbury - 16:00 – 6. dostih - Ladbrokes Long Distance Hurdle – 4800 m

Tipsport       1 bod

Na dráhu se po loňském zaváhání v Stayars‘ Hurdle vrací Paisley Park. Suverén sezóny 2018/19 loni začal výhrou v tomto dostihu, když porazil výborného Thislecracka (kterého jsem hrál já) a v Cheltenhamu pak porazil dalšího mého oblíbence Summerville Boye, který poprvé běžel na distanci 3 mil. Na obhajobu Stayer’s Hurdle nastoupil jako horký favorit v kurzu 1,7:1, jeho obvyklý finiš však nepřišel a doběhl sedmý. Vysvětlením byla defibrilace srdce. Paisley Park je nyní v pořádku, trenérka Emma Lavelle tvrdí, že v práci šlape jak hodinky, přesto jistá nedůvěra už tam je. Na to reaguje i trh a jeho kurz jde nahoru. Také mezi tipaři není nijak populární. Ve verdiktu ho má snad jen Racing Post a ostatní se předhání, kdo se stane novým králem „stayerů“.

Pozornost je zaměřena především na dosud neobjevené koně nebo loňské nováčky. Hodně je skloňováno jméno Honest Vic, který před měsícem při svém debutu na 3 mílích excelentně zaběhl ve dvojkovém handicapu v Cheltenhamu. Přestože je populární, jeho kurz se stále drží vysoko a dá se hrát i na místo.

McFabulouse takhle dlouhý dostih teprve čeká. Po přechodu na distance okolo 4000 metrů ale vyhrál lehce všechny tři starty. Naposledy udělal velmi dobrý dojem začátkem října v Chepstow, ale jen proti špičce nováčků, mezi nimiž velké eso nevidím. Přestože si o něm Paul Nicholls myslí, že z něj může být hvězda, bude to po něj premiéra v takhle těžké společnosti i na tak dlouhé distanci.

Mě se z nových nadějí nejvíc líbí Thyme Hill, který už v Newbury vyhrál a loni jsem ho hrál v Albert Barlett Novices‘ Hurdle na Cheltenham Festivalu. Tam se mu ale v souboji o prvenství dvakrát zavřel prostor, což je především v cheltenhamském kopci dost nepříjemné, proto skončil čtvrtý. Myslím, že by měl být dobrým koněm pro Stayers‘ Hurdle, ale teprve vstupuje do sezóny, proto jsem si tu vybral někoho jiného.

Musím přiznat, že SUMMERVILLE BOY patří delší čas mezi moje oblíbence. Byl jsem v Cheltenhamu, když mi vyhrál Supreme Novices‘ Hurdle.  Další sezónu ale podával matné výkony. Na vině byla vlasová zlomenina, po jejímž zotavení se už na konci sezóny nedostal do takové formy. Loni ho zkusil Tom George převést na steeplechase. V prvním startu v Uttoxeteru porazil slušného First Flowa, ale na skocích udělal několik chyb. V Sandownu to bylo ještě horší a dostih skončil pádem. Návrat na proutěnky mu vyloženě pomohl, když na Nový Rok vyhrál v Cheltenhamu Relkeel Hurdle na 4100 metrů, kde porazil velmi dobrou Roksanu. Ani jeho debut na 3 mílích nebyl špatný, když po ofenzivní jízdě nebyl daleko od Paysley Parka. V Stayers‘ Hurdle pak skončil pátý.

Nemyslím si, že 3 mile jsou pro něj to úplně to pravé a tím pádem v něm nevidím potenciálního vítěze Stayers‘ Hurdle. Není to ani typ na rychlejší dráhu, která ho teď čeká, ale může na ní zužitkovat rychlost, kterou v sobě má. Před třemi týdny se uvedl velmi dobře v Aintree, kde vyhrál na 4000 metrů. Na trhu moc populární není, kurz mu stoupl, proto by mohl být dobrou variantou pro menší sázku v tak nabité konkurenci. Tipsport ho má 7:1, ale sledoval bych to, jestli nebude lepší počkat na LIVE, protože většina sázkovek na ostrovech ho má nejmíň 8.

Poslední vítěz Stayers‘ Hurdle Lisnagar Oscar má za sebou čtvrté místo ve Wetherby, kde skončil s odstupem za Roksanou. Myslím, že jeho forma bude gradovat postupně.

Sam Spinner byl v roce 2018 druhý v Stayers‘ Hurdle za Paysley Parkem. Loni přešel na steeplechase a vyhrál všechny tři starty. Sezónu však ukončil kvůli prasklé pánvi. Věřil jsem mu, že by se mohl ukázat při návratu v Charlie Hall Chase ve Wetherby, ale tam se již v půlce dostihu dostal pod tlak a Joe Colliver ho zastavil. Bude lepší počkat, jak se ukáže tady.

Aux Ptit Soins v posledních startech vyhrál handicap v Aintree a byl slušně pátý v Champions Stayers Hurdle v Punchestownu. Mezi špičku se tedy zařadil, nastoupí však po vynechané loňské sezóně. Kurz ale má slušný.

STARTOVNÍ LISTINA

Tipů: 129, správných tipů: 37, vsazeno: 174,5 bodů, zisk: - 3,96 bodů

Tipů 2020: 3, správných tipů: 1, vsazeno: 3 bod, zisk: + 3 body

(Ondřej Blahník)