Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Odložená „Velšská národní“

Ondřej Blahník: Odložená „Velšská národní“

Dnes se v Británii odběhne několik velkých dostihů, které byly odloženy kvůli špatnému stavu dráhy rozmáčené deštěm.

Koncem minulého roku některým drahám v Británii nepřálo počasí. Zrušeny byly dostihy v Chepstow, kde se měla 27. prosince běžet Welsh Grand National, a na Nový rok nakonec odpadl i mítink v Cheltenhamu. Dostihy v Chepstow se odložili, Relkeel Hurdle se z Cheltenhamu přesunuly do Kemptonu.

Ani pře tímto víkendem to neměli organizátoři tak jednoduché. V Chepstow, kde se běží Welsh Grand National, bude ještě v 9 hodin našeho času inspekce. Mělo by se běžet na hluboké dráze, kromě deště ale dělal problémy i chlad. V noci mělo být na nule. Pořadatelé nenechali nic náhodě a v týdnu byly vidět záběry, jak je celá dráha zakrytá. Inspekce bude ráno i v Kemptonu, tam se by se mělo běžet na rychlejší dráze s označením „good to soft“. Tak doufám, že se opět nerozepisuji zbytečně.

 

Kdyby se Dornan Engineering Relkeel Hurdle běžely v Cheltenhamu a na tenkrát hodně měkké dráze, byla by pro mě jasná volba můj oblíbenec a obhájce z loňského roku Summerville Boy. Dokáže dobře zaběhnout na 2 i třech mílích, středních 4000 metrů mu asi sedí nejvíc. Nejsem si ale jistý, zda mu sedne rychlejší dráha v Kemptonu. S „good to soft“ není problém, na tom vyhrál už na podzim v Aintree.

Pro jeho hlavního soupeře McFabulouse je zdejší dráha výhodou. Už zde vyhrál jedničkový handicap na jaře. V Long Distance Hurdle v Newbury porazil jistě i Summerville Boye, ale ten tam šel na můj vkus hodně defenzivní taktikou a zas tak silný finiš nemá. Hrát by mu měla do karet i rychlejší dráha. Na měkké vyhrál jen NH Flat.

Younevercall se mi nezdá tak dobrý, ale v Kemptonu má pozitivní bilanci. Dvakrát tu vyhrál a jednou byl druhý. Kim Bailey ho posílá jen na pravotočivé dráhy.

Thomase Darbyho jsem hrál před dvěma lety v Supreme Novices‘ Hurdle, kde byl třetí. Cheltenham by mu sednul líp. V Kemptonu dvakrát prohrál.

Úplně bych neodepisoval Call Me Lorda, ale to nedělají ani zdejší bookmakeři a drží ho v tak nízkém kurzu, jako jediná sázkovka na ostrovech.

Nesmím zapomenout na Indefatigable. Kobylka mi na závěr Cheltenham Festivalu udělala velkou radost, když v kurzu 34:1 vyhrála neuvěřitelným finišem o krátkou hlavu handicap na 4100 metrů. V této společnosti si ale nejsem jistý její třídou. I jí by podle mě seděl víc Cheltenham. V Kemptonu absolvovala poslední start možná na moc dlouhých 3 mílích, především ale na rychlé dráze, kde si vítězka udělala tempo, z něhož dokázala nasadit ještě k trháku.

On The Blind Side se tuto sezónu vrátil ze steeplů, na nich v Keptonu jednou vyhrál, a na proutěnkách v Cheltenhamu si nevedl špatně. Je to ale spíš kůň do handicapů a takovou třídu podle mě nemá.

STARTOVNÍ LISTINA

 

V Ladbrokes Committed To Safer Gambling Handicap Chase na 3 míle by se mi líbil Slate House, který před rokem vyhrál Kauto Star Novices‘ Chase. Cheltenham podle mě pro něj není a návrat do Kemptonu i přes nejvyšší váhu mu prospěje. Nabízen je 10:1, ale není v hlavní nabídce našich kanceláří, navíc je na dnešek nahlášen i do Wincantonu a Colin Tizzard se bude rozhodovat asi podle inspekce. Přesto nakonec tip do Kemptonu mám, přestože jsem hodně váhal.

STARTOVNÍ LISTINA

 

MASTER TOMMYTUCKER   V  4:1

Kempton – 15:55 – 6. dostih - Ladbrokes Silviniaco Conti Chase – 4100 m

Tipsport  1 bod

V tomto dostihu totiž poběží předběžný favorit Ryanair Chase Imperial Aura a všichni očekávají, že potvrdí své ambice před Cheltenham Festivalem, kde loni přesvědčivě vyhrál handicap pro nováčky. V nové sezóně má na svém kontě dva bezchybné starty. Jeden v Carlisle a ještě působivější v Ascotu. Tam o 5 délek porazil Itchy Feeta a Real Steela, což jsou velmi dobří koně, ale takové hvězdy zas ne. Podobně to vidí i trenér Kim Bailey a brzdí přehnané nadšení. Svého svěřence má ale nachystaného v dobré formě.

Proti němu jde Clondaw Castle, který na mě zatím takový dojem neudělal, a Riders Onthe Storm. Jemu nesedly poslední dva starty v Cheltenhamu, navíc minule na příliš krátké distanci. Před tím však vyhrál tři starty v Ascotu a Aintree, kde porazil i Cyrname. Bylo to ale na měkké až hluboké půdě a tady to bude rychlejší.

Proto jsem si vybral koně, kterému by rychlá dráha měla sednout. MASTER TOMMYTACKER tu minulou sezónu startoval třikrát. Jednou vyhrál a dvakrát spadnul. Chodí ofenzivně a než chyboval, vypadal dobře. Chyb na překážkách se zatím zcela nevyvaroval, což byl případ jeho posledního startu v Cheltenhamu, kde v Caspion Caviar Gold Cupu nesl nejvyšší váhu. Tamní dráha pro něj podle mě není ideální, navíc v poli 17 koní není lehké si držet pozici. Před tím vyhrál velmi lehce v Haydocku a v Huntingdonu a na úvod sezóny prohrál v Newton Abbotu jen Al Dancer, když to vypadalo, že už to má vyhrané.

Rovná dráha v Kemptonu by mu měla vyhovovat stejně jako v Haydocku. V poli čtyř koní nemusí být takový tlak a zdá se, že už je zkušenějším skokanem, takže to prubnu proti favoritovi.

STARTOVNÍ LISTINA

 

LORD DU MESNIL    V/1-4  12/3:1 

Tipsport  1+1 bod

YALA ENKI                     1-4        4:1

Tipsport   1 bod

Chepstow – 15:50 – 5. dostih – 6100 m

Coral Welsh Grand National Handicap Chase

Situace před opakovanou Welsh Grand National je podobná jako jejím vánočním termínem. Jak sestava, tak půda, na níž se poběží. Proto můj názor zůstává nezměněn. Původně jsem si myslel, že svůj původní tip jen zkopíruji, protože v týdnu byla i podobná sázková nabídka, kurzy se ale trochu pohly, proto to trochu upravím.

Welsh Grand National tvoří spolu Grand National v Aintree a Scottish Grand National trojici velkých národních handicapů na supervytrvaleckých tratích. Na rozdíl od obou, které se běhají na jaře na rovných drahách, pro Welsh Grand National je typická zvlněná často hluboká dráha v Chepstow, na níž se poběží i teď. Kvůli lepšímu startu se loni její distance prodloužila o 100 metrů.

Velkým favoritem je Secret Deprieve, který udělal dojem ve zdejší předzkoušce. Díky dříve vypsaným vahám teď neponese přídavek 12 lb, který za to od handicapera dostal, ale jen 4 lb za vítězství. I díky tomu je na trhu populární. Navíc je to mladý kůň, který může mít potenciál. Kurz na něj ale v takovém dostihu dost nízký.

Znalost zdejší dráhy je určitě výhodou. Jen dva z posledních deseti vítězů na ní před svým triumfem neběželi. Všichni ostatní před tím udělali v Chepstow dobrý výsledek. Vítěz zdejší předzkoušky ale naposledy vyhrál v roce 2011.

Mě tu na první pohled zaujal Yala Enki. Sice ponese nejvyšší váhu, ale i s tou by si měl poradit. Je to zkušený supervytrvalec, na hluboké dráze to umí a v posledních dvou ročnících skončil shodně třetí, takže místní specifika dobře zná. Jeho kurz oproti minule stoupl, a proto jsem se ho rozhodl zahrnout do tipu.  Na umístění se s ním musí opět počítat, díky těsnému druhému místu z listopadového Cheltenahmu teď ale má o 4 lb vyšší rating než loni. Pád v Aintree na specifických překážkách neberu v potaz. Měkkou dráhu má rád a je typem ofenzivního koně, což se v takhle početném poli hodí.

Na výhru jsem si vybral koně, s nímž jdu trochu proti statistikám. LORD DU MESNIL totiž v Chepstow nikdy neběžel. Ukazuje se ale jako kvalitní supervyrvalec, i když jeho úspěchy jsou především z rovné dráhy v Haydocku, kde dvakrát vyhrál a byl druhý v Grand National Trialu na 5700 metrů. Že zvládne i kopcovité dráhy ukázal v Cheltenhamu, kde byl druhý v steeplechase pro nováčky na 4 míle na Cheltenham Festivalu.

Jeho poslední formy sice moc dobře nevypadají, ale jedna je z kratších proutěnek v Kelso a i v Aintree to bylo jen na 4200 metrů. Návrat na delší distanci mu sedne, měkká dráha mu vyhovuje a v dostihu chodí ofenzivně, což se v tomto dostihu zpravidla hodí. O Vánocích byl 17:1 a 1-5 3:1. Teď má kurz o něco nižší, přesto se mi stále líbí.

STARTOVNÍ LISTINA

Tipů: 140 tipů, 41 správných tipů, vsazeno 188,5 bodů, výběr 199,39 bodů, zisk: + 10,89 bodů (5,7%, ROI 1,05)

2020: 14 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 17 bodů, výběr 34,85 bodů, zisk: + 17,85 bodů (105%, ROI 2,05)

(Ondřej Blahník)