Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Pardubice otvírají brány

Ondřej Blahník: Pardubice otvírají brány

První pardubický mítink nabízí řadu zajímavých dostihů a v sázkové nabídce se dá najít nějaký ten tip.

BUGSIE MALONE   1-5   3,85:1

Pardubice – 14:45 – 5. dostih - I. kvalifikace Velkou pardubickou (5800 m)

Tipsport 1 bod

V první kvalifikaci na Velkou Pardubickou se představí jeden z největších překážkových talentů poslední doby Evžen. Výborně se ukazuje od čtyř let, kdy vyhrál Cenu ČASCH, další rok Cenu Vltavy a loni přidal Cenu Labe. Prohrál jen dvakrát. Jako pětiletý prohrál na úvod sezóny s elitou ostřílených starších koní, loni v tom samém dostihu, který ale byl kvůli promáčeným oranicím změněn na klasickou steeplechase, kde ho porazili Dusigrosz a Aeneas, kteří měli s lehčími skoky větší zkušenosti. Je logické, že když zatím prakticky nezklamal, je favoritem i tady, přestože půjde ještě na delší distanci a proti těm nejlepším. V Ceně Labe porazil po boji Lombarginiho a to není takové eso. Jaroslav Myška to ale vysvětloval jeho nesoustředěným výkonem. Já mu věřím, ale přeci jen mě kurz v takové konkurenci zcela neoslnil.

Je logické, že šel dolů kurz Playera, který byl druhý ve Velké pardubické, loni se ukázal slušně už v prvním startu a stáj si s ním věří. Naopak u Talenta prý měli horší předjaří a tedy možný skluz v přípravě. Ve své překážkové kariéře však jen dvakrát nedokončil a kromě Velké pardubické 2019 byl vždy do čtvrtého místa. Vandual byl loni jak politý živou vodou, ale první start v sezóně neměl tak dobrý.

To vítěz Velké 2019 Theophilos obhajuje, ale dle zpráv od Josefa Váni jsou jeho koně ještě trochu chlupatí a pokud se bude v Pardubicích měkčí dráha, nebude to pro něj ideální. To by naopak vyhovovalo No Time To Lose, který když si vzpomene na lepší časy, měl by kurz 1-5 3,25 hodnotu.

Mě přijde vysoký kurz na Tzigane Du Berlaise. Kdy jste si mohli zahrát vítěze VP 2018 v kurzu 10:1. Loni sice nic extra nepředvedl, ale to byla omezená sezóna. Před dvěma lety bojoval v první kvalifikaci s Hegnusem a stáj má viditelně formu. Bohužel se její zástupci chovají neprofesionálně a mlčí, takže jak proběhla na jaře jeho příprava nevíme.

Asi moc velký kurz má Dulcar De Siovola, přeci jen byl loni čtvrtý a dá se hrát až 1-7. Na měkké dráze ve Velké pardubické se sice nepředvedl, ale je to pořád mladší kůň, co sbírá zkušenosti. Pro Sztorma si myslím nebudou dobré hlubší oranice.

Já si tu vybral koně, jehož kurz na tom byl v týdnu líp. U Fortuny na vítěze dokonce 40:1, ale tak vysoko bych s ním nemířil. Mě se líbilo 3,5 1-6, ale už je to dole, proto zkusím post o jeden výš. Bugsie Malone nebyl v Británii s ratingem 125 lb žádný zázrak, ale něco si vyhrál. Odpovídá to 56 kg francouzskému a víme, že to u nás na širší špičku stačí. U nás má za sebou dvě sezóny, v nichž se stále něco učil. Přesto starty v Itálii nebyly špatné, v Gran Premio Merano mu ujelo sedlo. Loni se poprvé představil v pardubických krosech. Premiéru měl rovnou v kvalifikaci a na seznámení to nebylo špatné. V dalším startu klopýtl na irské lavici, která se šla z druhé strany, což není nikdy lehké a najížděl ji jako první. Ve Velké pardubické mu v závěru trochu došel dech, ale tohle je o 1100 metrů kratší.

Výhodu má startu v nohách. Ten absolvoval v Prvomájové steeplechase, ale dráha v Lysé není to pravé pro typ velkého tempového koně, který potřebuje cválat. Navíc zpočátku byl veden moc defenzivně a když se to rozjelo, trvalo mu, než se rozešel. Přesto zaběhl dobře a v Pardubicích by mu to mělo sednout líp. Mám trochu obavu z měkčích oranic, ale mohl by to zvládnout. Co se naučil v loňském roce, může letos zužitkovat. Lukáš Matuský v sedle je také pozitivum.

 

MEDICIMAN   1-3  5:1

Pardubice – 14:05 – 4. dostih - Cena Viléma z Pernštejna (II. kat., cross country, 3300 m)

Tipsport 1 bod

I v tomto dostihu jsem si vybral svěřence Radka Holčáka. Jeho otec má v dostihu Mustamira, který je nejlepším koněm v poli. Vítěz Zlatého poháru 2018 se loni přeorientoval na krosy, kde mu ale dělala velký problém irská lavice. Tady jí míz nebude, přesto je to řada terénních překážek jako drop nebo Hadí příkop. Je to vytrvalý kůň, který většinou uplatňuje koncovku a takhle krátký rychlý dostih nemusí být pro něj. Výhodou je jen měkčí dráha. Hlavním cílem je zřejmě rozběhnutí se před dalšími starty s vidinou Velké pardubické.

Medic, Chrystal Cross a Lad In, jsou koně, kteří se v těchto krátkých krosech potkávají. Ofenzivní Medic by možná potřeboval rychlejší dráhu. Lad In přes svůj také ofenzivní styl dovedl zaběhnout i na měkku. Je to můj oblíbenec a druhým místem v Memoriálu Rudolfa Poplera mě potěšil. Přípravu ale stáj neměla ideální, přestože prý vypadá dobře. Chrystal Cross vyhrál v srpnu, když si udělal dostih, v „Poplerovi“ šel spíš zezadu a udělal několik chyb.

Le Moulleau si vyhrál menší steeply v Meranu. Má zkušenosti i s tamními krosy, ale v Pardubicích půjde poprvé. Distančně to ale sedí. Naopak na Imphala by to mělo být krátké.

Mediciman nikdy nezářil, ale nebyl to špatný proutěnkář. Vyhrál si na proutěnkách i steepl v Bratislavě. V jedničkové konkurenci šel na podzim 2019 ve Slušovicích, kde byl ve steeplechase na 3200 metrů třetí. Loni se poprvé ukázal v pardubických krosech a byly z toho hned dvě výhry. Sice ve slabší společnosti, ale jednou vyhrál o 11 délek a podruhé měl vysokou váhu. Na podzim se překvapivě vrátil do klasického steeplu. Společnost ve Stříbrné trofeji však na něj byla silná, navíc to bylo na měkké dráze na pro něj příliš dlouhé distanci.

Mezi specialisty na 2 mílové krosy to nebude mít jednoduché. Poprvé půjde drop i Hadí příkop. Něco ale už ukázal a se svým handicapem moc nezaostává za svými soupeři. Proto se mi kurz na něj zdá přemrštěný. Většina z nich má kurz okolo 5:1 na vítěze, on do třetího. To si vezmu.

STARTOVNÍ LISTINY

Tipů: 165 tipů, 49 správných tipů, vsazeno 226,5 bodů, výběr 251,34 bodů, zisk: +24,83 bodů (10,1%, ROI 1,1)

2021: 25 tipů, 8 správných tipů, vsazeno 38 bodů, výběr 51,95 bodů, zisk +13,95 body (36,7%, ROI 1,36)

2020: 14 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 17 bodů, výběr 34,85 bodů, zisk: +17,85 bodů (105%, ROI 2,05)

(Ondřej Blahník)