Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Proč mi říkají "kůkárdovec"

Ondřej Blahník: Proč mi říkají "kůkárdovec"
Cue Card v Bowl chase v Aintree foto: thesun.co.uk

V Británii ukončil kariéru jeden z předních překážkářů minulých let CUE CARD.

Když v roce 2010 ve svých 4 letech s přehledem opanoval v kurzu 40/1 Champion Bumper, tak jsem ho samozřejmě neznal. Vítěz tohoto dostihu ale u mě byl tehdy dost populární a tak není divu, že stejně jako Cousin Vinny nebo Dunquib z předešlých let se do mého hledáčku dostal také CUE CARD.

Překážkovou kariéru odstartoval samozřejmě vítězně, v Supreme Novices' Hurdle ale skončil až čtvrtý. Má důvěra v něj ale zůstávala a já se ho stále držel. A to se vyplatilo.

Hned "chase debut" proměnil ve vítězství, když utekl nějakému Silviniaco Conti. V "Arkle" již nosil svůj pověstný "nánosák", ale nevyhrál. Jako jediný se však snažil ohrozit Sprinter Sacre, ale ten byl ve své nejlepší formě koněm z jiné planety.

Další sezónu však zazářil na tratích okolo 4000 metrů, když vyhrál svojí první Ascot Chase a na Cheltenham Festivalu Ryanair Chase. Trenér Collin Tizzard s ním ale měl jiné plány a to vyhrát Cheltenham Gold Cup. A to znamenalo ho takzvaně "natáhnout". A to se mu více méně povedlo, i když jednu sezónu nedokončil kvůli zdravotním problémům. Cua Card je ale prostě "držák".

Změnil taktiku z kratších dostihů, kdy své soupeře doslova utahal, a naučil se víc šetřit síly. Třikrát vyhrál Betfair Chase v Haydocku, v infarktovém závěru porazil Vautoura v King George VI Chase v Kemptonu. To jsou obě rychlé dráhy. Zda by prostál 5300 metrů dlouhý Cheltenham Gold Cup se již nedozvíme. Oba starty v něm totiž pro pád nedokončil. Zvlášť v tom prvním měl dostih velmi dobře rozjetý, na třetí překážce před cílem ale skončil.

Já sám jsem ho viděl na vlastní oči loni v Aintree, kdy těsně prohrál v Bowl Chase s Tea For Two. A letos v Cheltenhamu. V jeho 12 letech ale tahle sezóna již nebyla ono. V Betfair Chase se trápil na hluboké půdě, v Ascotu sice nechal vzpomenout na svoje nejlepší časy, když to pěkně "nakopl" a porazit ho dokázal jen nadějný Waiting Patiently, v Cheltenhamu ho ale čekaly těžké podmínky. Nastoupil opět do Ryanair Chase, ale na měkké dráze se svojí taktikou dlouho nevydržel a nakonec byl zadržen.

Se svojí bohatou kariérou, kdy vyhrál 16 dostihů a 1.447.454 £, měl zakončit v Sandownu. Během ní ho v sedle zpočátku provázel trenérův syn Joe Tizzard, později především Paddy Berennan. Nejvyšší rating měl 176 lb a Racing Post ohodnotil jako jeho nejlepší výkon výhru v King Georg VI Chase známkou 180 lb.

Colin Tizzard ale rozhodl, že se již nebude o nic pokoušet, když se mu v práci moc nelíbil. CUE CARD se tedy již na dráze neobjeví a my budeme vzpomínat na jeho rychlost, s jakou "válcoval" soupeře. Užívej důchodu, kamaráde.

Ondřej Blahník

Na začátku kariéry dominoval Cue Card v Champion Bumper

 

Cue Card vyhrává Ryanair Chase na Cheltenham Festivalu

 

Cue Card poráží Silviniaco Conti v Betfair Chase 2015

 

Cue Cardova těsná porážka Vautoura v King George VI Chase v Kemptonu

 

Cue Card odchází od soupeřů v Ascot Chase 2017, kterou vyhrál podruhé

 

Legenda Cue Card a jeho nejlepší výkony