Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Rychlí steepleři a „velšská národní“

Ondřej Blahník: Rychlí steepleři a „velšská národní“

Druhé dny mítinků v Kemptonu a Leopardstownu nabídnou vrcholy pro 2 mílové steeplery, v Chepstow se odběhne Welsh National.

Kromě dvoudenního Christmas Festivalu v Kemptonu odstartoval i Leopardstown Christmas Festival v Irsku, který potrvá až do úterý.

Dnes nabídne Paddy's Rewards Club Chase na 3400 metrů s účastí předběžného favorita Queen Mother Champion Chase Chacun Pour Soi. Ten tu sice loni prohrál, ale byl to jeho první strat v sezóně. Teď už má za sebou lehkou výhru v Corku. Kurz je ale pro mě nehratelný, zvlášť když proti němu jde řada zajímavých koní a na to, jaký je Willie Mullins trenérem dvoumílových cracků, v tomhle dostihu nemá tak úspěšnou bilanci. V posledních deseti ročnících uspěl jen s Douvanem a Twinlightem.

Nevím, co si mám myslet o jeho stájovém druhovi Annamixovi, který lehce vyhrál oba starty ve steeplechase, ale nejednalo se o velké dostihy.

To dvojice Henryho De Bromheada. Notebook loni zklamal jen v Arkle, jinak mezi nováčky všechno vyhrál včetně dvou startů v Leopardostownu na „yielding“, což je povrch, na kterém se poběží i dnes. Na úvod sezóny si opět poradil s Fakir D’oudairisem, což je dobrý kůň, takže šance tu jsou.

Větší dojem na mě asi udělala Put The Kettle On. Vítězka „Arklu“ měla startovat v Desert Orchid Chase v Kemptonu, čímž by se vyhla měření sil se stájovým kolegou Notebookem, ale díky Covid opatřením nemohla cestovat do Británie. Kurz na ní není špatný, ale přeci jen zatím dominovala hlavně v Cheltenhamu a absence stratu v Leopardstownu může hrát roli.

Naopak Leopardstowm je dráha pro Le Richebourga. Před dvěma lety tu mezi nováčky vyhrál lehce oba starty a byl považován za favorita Arkle Chase. Bohužel se ale zranil a Joseph O’Brien ho dostal na dráhu až teď. Na první start po pauze mu ale nenachystal vhodný dostih. V Punchestownu na hluboké dráze navíc na distanci 4100 metrů, ani jedna z věcí mu nešla k duhu. V té mlze jsem si ani nevšiml, kdy ho zastavili. Tady může teprve ukázat, jak na tom po zranění skutečně je.

STARTOVNÍ LISTINA

Tipu se tady vyhnu, ale v dalších dvou vrcholech již koně mám.

 

GLOBAL CITIZEN    1-3   4:1

Kempton – 15:30 – 4. dostih - Ladbrokes Desert Orchid Chase – 3200 m

Tipsport 1 bod

V tomto dostihu se představí hvězda první velikosti Altior. Na překážkách prohrál jen jednou a to na příliš dlouhé distanci. Na 2 mílích nenašel soupeře. Loňská sezóna se mu ale moc nepovedla. Po porážce od Cyrname se sice vrátil vítězně v Newbury, třetí výhru v Queen Mother Champion Chase ale nezískal, když byl kvůli lehčímu zranění škrtnut. Zatím se na dráze neukázal ani v nové sezóně, když z Tingle Creek Chase v Sandownu ho Nicky Henderson škrtal kvůli měkké půdě. Stále ho straší, že na ni Altior utrpěl jedinou porážku a po dostihu byl hodně vyčerpaný.

Včera oba hlavní dostihy vyhráli ofenzivní koně, přes noc však mělo pršet a dráha bude asi opět měkká. Nicky Henderson se dušuje, že tentokrát Altiora kvůli půdě neškrtne. Na měkku už vyhrál pár dostihů a v tomto dostihu uspěl před dvěma lety, takže i dráha mu sedne. Přeci jen jsou tu nějaké otazníky a kurz je v desetinách. Přesto ho respektuji a vybírám někoho, kdo by mohl přijít za ním.

GLOBAL CITIZEN je podle mě neprávem největším outsiderem dostihu. Sice neuspěl v prvním sezónním startu, ale Ben Pauling se přiznal, že zkoušeli novou taktiku, která se nepovedla. Navíc Exeter podle mě není dráha pro něj. Jemu sedne právě Kempton nebo Haydock, vyhrál i v Newbury.

V Kemptonu startoval zatím třikrát. Mezi nováčky na proutěnkách vyhrál Gr.2 o 9 délek, špatné nebylo ani čtvrté místo v Christmas Hurdle před dvěma lety, po nichž v Haydocku porazil Silver Streaka v Haydocku. Před rokem tu porazil mezi nováčky na steeplech Rouge Vifa, s nímž došel prakticky hlava-hlava v Arkle Chase.

Slušnou formu má Sceaux Royal, ale ten potřebuje vyloženě rychlou dráhu a pokud napršelo, je to proti němu. Co nejvíc deště by naopak potřeboval Duc Des Genievres. Na ní vyhrál Arkle Chase a po přechodu od Willieho Mullinese k Paulu Nichollsovi potrápil i Put The Kettle On v Cheltenhamu. To je ale pro něj asi lepší dráha, loni ho tu porazil Bun Doran, což zas není takové dělo.

Přestože je Global Citizen ofenzivní kůň, kterému by víc sedla dráha, jako byla včera, dokázal vyhrát tímto stylem i na měkku. Podle mě je to do Kemptonu ideální tip. Mírným otazníkem je jen to, že po třech startech nebude mít tentokrát podvázaný jazyk. Před tím to ale také zvládal bez toho. Proti soupeřům, s nimiž si myslím, by měl být vyrovnaný, tu má dost vysoký kurz a já si ho vezmu.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Welsh Grand National se nekoná. Inspekce dostihy v Chepstow kvůli rozmáčené dráze zrušila. Tip tedy stahuji.

 

Tipů: 136, správných tipů: 40, vsazeno: 184,5 bodů, zisk: + 6,89 bodů

Tipů 2020: 10, správných tipů: 4, vsazeno: 13 bodů, vyplaceno: 26,85 bodů, zisk: + 13,85 bodů

(Ondřej Blahník)