Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Sázka na potenciál

Ondřej Blahník: Sázka na potenciál

Pozornost se v Británii tento víkend upíná do Warwicku, kde se odběhne jedna z předzkoušek Grand National i několik zajímavých dostihů pro nováčky.

Dráha ve Warwicku je trochu netypická. Přestože dokola má asi 2600 metrů, rovina není tak dlouhá a točí se do ní poměrně ostrým obloukem. To je její rovná pasáž. Za cílem mírně zahýbá a začíná stoupat do kopce, který je na nejvzdálenější straně od tribun. Z něj se pak seběhne na protilehlou rovinu.

Já jsem si na dnešní den vybral dva koně, kteří se mi líbí, ale přiznám se, že „value“ tam asi moc není. Chci ale zachovat pravidelné tipy a můžeme si něco říct o dnešních dostizích.

 

NEXT DESTINATION     V   1,9:1

Warwick - 14:50 – 3. dostih – 4800 m

McCoy Contractors Civils And Infrastructure Hampton Novices' Chase

Tipsport    3 body

Tady byly proti mně již škrty. V týdnu byla na přihláškách zajímavá sestava a Next Destination měl 3:1. Na startovní listině ale zůstala pouhá trojice koní. Takhle nízké kurzy zpravidla nejsou pro mě, zvlášť v překážkových dostizích, kdy i největší favorit se může ocitnout na zemi. Přesto na něj nakonec peníze položím.  

Pro některé je překvapením, že je Next Destination takový favorit. Fidlerontheroof na sebe loni upozornil hezkou výhrou v Sandownu mezi nováčky, v Supreme Novices‘ Hurdle však v rozhodující fázi nehrál velkou roli. Rozhodně ale má z této trojice největší zkušenosti ze steeplechase a to může hrát roli. Tuto sezónu startoval již čtyřikrát a nebyl hůř jak druhý. Chodil proti slušným koním, vyhrál ale jen jednou v Exeteru. Navíc zatím nešel delší dostih než 4200 metrů, spíš kratší. Kratší rovina mu sice dává určitou výhodu a ponese o 5 lb míň než favorit, přesto v něm úplně nevidím takovou hvězdu.

Golan Fortune startoval ve steeplechase dvakrát. Poprvé lehce vyhrál, mezi špičkou v Kemptonu se držel dlouho ve hře, v závěru ale již zeslábl. Není to špatný kůň, ale podle mě nepatří mezi užší elitu.

NEXT DESTINATION patřil mezi špičku mezi nováčky na proutěnkách. V Irsku vyhrál dva větší dostihy, v Ballymore Novices‘ Hurdle na Cheltenham Festivalu se ve chvíli, kdy se to víc rozjelo propadl, závěrečným finišem ale stihl třetí místo. V dalším startu na Puchestown Festivalu se prosadil na 3 mílích, kdy porazil Delta Work a čerstvého vítěze Albert Barlett Novices‘ Hurdle Kilbricken Storma. Pak se ale na dvě sezóny odmlčel.

Na dráhu se vrátil až tuto sezónu a patřil mezi koně, kteří od Willieho Mullinse přešli k Paulu Nichollsovi. Ten ho nejprve poslal na proutěnky do Wetherby. Bylo vidět, že po takové pauze po něm Harry Cobden nic nechce, přesto se druhým místem za velmi dobrou Roksanou ukázal nadějně. Velmi dobrý dojem na mě udělal i při své premiéře na těžkých skocích v Newbury. Druhý One Foo The Team sice pak nešel tak dobře v Kemptonu, to ale podle mě nebyla dráha pro něj. V závěru se přesto dotáhl na Golan Fortuna.

Pro mě je podstatné, že tehdy si šel Next Destination přesně to, co potřeboval. Bylo to na „good ground“, měkká dráha mu ale sedne líp. Může zde uplatnit svoji vytrvalost, i když je tu kratší rovina a v poli tří koní bude záležet na taktice. Nemyslím si však, že by to bylo tak pomalé. Má sice za sebou zdravotní problémy, ale zatím „drží“. Čekám od něj v druhém startu na steeplechase další zlepšení. Podle mě má potenciál hrát roli v RSA Chase a pokud je můj odhad správný, nezastaví ho ani penalita 5 lb.

STARTOVNÍ LISTINA

 

LE BREUIL    V   5,5:1

Warwick – 16:00 – 5. dostih – 5800 m

McCoy Contractors Civil Engineering Classic Handicap Chase

Fortuna    1 bod

V tomto vytrvaleckém handicapu drží většina kanceláří jako favorita sedmiletého Notachance. Jeho trenér Alan King má na této dráze dobrou bilanci a tento dostih už vyhrál. Přiznám se, že sleduji hlavně špičku a koně, co jdou zespodu tak podchycené nemám. Zatím chodil slušně dostihy nižších kategorií. Před rokem prohrál v Newbury s Django Django, který teď bude mít oproti němu váhovou výhodu. Ten se ale v dalších startech moc neukázal, zato Notachance si dal pauzu až do listopadu, kdy v Bangoru vyhrál lehce trojkový handicap. Porazil tam nedávno druhého z Welsh Grand National The Two Amigos, ale ten nesl vyšší váhu. Jeho rating stoupl o 7 lb, je to ale mladý kůň a může jít nahoru, já si ale počkám, až jak se ukáže v této kategorii.

Populární je loni druhý Capitan Chaos, který pak deklasoval soupeře v Doncasteru. Podstatné je, že v obou případech šel ofenzivní taktikou vybaven blinkers. Tuto sezónu chodil zatím bez nich a podával matné výkony. Loňský dobrý výsledek a opětovné vybavení úspěšnou pomůckou ho tady vrací do hry. Na špici mu ale nemusí nechat klid další „fírák“ Storm Control, který ofenzivní taktikou vyhrál oba poslední starty v Cheltenhamu.

Nejvíce zatíženým koněm v poli je Ballyoptic, který patřil ke špičce, ale tuto sezónu nezačal dobře. Měkká dráha je pro nej určitě lepší, než když šel Trophy Chase v Newbury, matný ale byl i při prvním startu a to mývá vstupy do sezóny dobré. Využije 5 lb úlevy svého jezdce, přesto díky vysokému ratingu 160 lb, nastoupí kvůli němu několik koní nevyhandicapovaných. To platí především o loni třetím Petite Powerovi.

Představí se tu i specialista na „Grand National ovál“ v Aintree Walk In The Mill. Dvojnásobný vítěz Becher Chase ale při pokusu o hattrick spadl a jeho rating je možná už vysoko.

The Hollow Gingle nešel špatně v Trophy Chase v Newbury. Před týdnem nedokončil Welsh Grand National, ale chyboval ještě daleko před cílem. Proti Late Romanticovi má mnohem lepší váhový poměr, než když ho před rokem porazil.

Dostáváme se k mému tipu. Vím, že si řada lidí stěžuje na Fortunu, že úspěšným hráčům omezuje vklady, přesto tu nabízím jejich kurz pro ty, co to můžou využít. Sám jsem si včera u nich vzal o bod vyšší a tam myslím to value bylo. LE BREUIL vyhrál před dvěma lety na Cheltenham Festivalu National Hunt Challenge Cup Amateur Riders' Novices' Chase na 6300 metrů. Loni jsem díky tomu do něj vkládal jisté naděje a byl pro mě jedním z kandidátů Grand National. Proto jsem ho myslím vytáhl jako tip do Becher Chase. Jeho výkony ale pro mě byly zklamáním. Tuto sezónu se ale začíná opět chytat. V Kelso na rychlejší dráze si v rozhodující fázi nechal přední koně odskočit a dotáhl se na ně až před cílem, jeho výkon v Becher Chase na mě ale udělal dobrý dojem. Vieux Lion Rouge tam měl jeden ze svých výborných dnů a zopakoval výhru z roku 2016 navíc ve velkém stylu. Le Breuil ale skončil slušně třetí za loňským vítězem Classic Handicapu Kimberlite Candy. Ten měl sice proti němu váhovou nevýhodu, ale Le Breuil dostal ještě libru dolů a oproti loňskému roku bude mít dnes ve Warwicku o 8 lb nižší handicap. Loni sice využil jeho jezdec 5 lb úlevy, ale stejně jako v jeho ostatních startech minulé sezóny ho vedl dost defenzivně a skončili s odstupem pátí. Teď ho jezdí Kielan Woods a nikde se s ním „necourá“, což se mi líbí. Le Breuil nastoupí i po čerstvé operaci dýchání, což je další pozitivum, a přestože už nemá tak dobrý kurz, zkusím ho zde doporučit.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipů: 143 tipů, 43 správných tipů, vsazeno 192,5 bodů, výběr 207,39 bodů, zisk: + 14,89 bodů (7,7%, ROI 1,07)

2021: 3 tipy, 2 správné tipy, vsazeno 4 body, výběr 8 bodů, zisk + 4 body (100%, ROI 2,00)

2020: 14 tipů, 5 správných tipů, vsazeno 17 bodů, výběr 34,85 bodů, zisk: + 17,85 bodů (105%, ROI 2,05)