Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: Souboj Un De Sceaux s Cue Cardem lahůdkou festivalu

Ondřej Blahník: Souboj Un De Sceaux s Cue Cardem lahůdkou festivalu
Cue Card v Bowl chase v Aintree foto: thesun.co.uk

Cheltenham Festival se přehoupne do druhé poloviny. St Patrick’s Thursday má na pořadu dva vrcholy. V Ryanair Chase se schyluje k souboji dvou velkých hvězd.

Favoritem je Un De Sceaux (2,1:1), který byl výborný především ve dvoumílových steeplech, kde vyhrál Arkle Chase a druhý byl za Sprinter Sacre v Queen Mother Champion Chase. Ve Francii ale vyhrál několik velkých dostihů na tratích okolo 4000 metrů na tamních haies a jak se ukázalo, se stejnou distancí si dokázal poradit i ve steeplechase. Loni s přehledem opanoval tento dostih. Tuto sezónu se opět vrátil na dvě míle a v obou startech se k němu nikdo ani nepřiblížil. Na tak silné soupeře ale nenarazil. S měkkou půdou by problém mít neměl, ale díky jeho distančním preferencím to pro něj nemusí být ideální. Loni tu vyhrál na „good“. Zatím se ani neví, koho Willie Mullins posadí do sedla. Ruby Walsh se po zranění moc neohřál a při pádu v RSA Chase si zlomil nohu. Tím pro něj nadějně rozjetý festival končí.

Já se přikloním na stranu CUE CARDA (5,5:1), i když nevím, jestli jsem v tomhle směru jako známý “kůkárdovec“ objektivní. Tenhle kůň je pro mě legenda. Před osmi lety tu opanoval Champion Bumper, později přešel na 2 mílové steeply, kde byl druhý v Arkle Chase. Pak se přeorientoval na delší tratě. Třikrát vyhrál Betfair Chase v Haydocku a před dvěma lety porazil těsně Vautoura v King George VI Chase. Zde mítinku před pěti lety opanoval právě Ryanair Chase, jeho pokusy uspět v Gold Cupu však skončily pádem. Tuto sezónu sice nezačal nejlépe, když při se při obhajobě Betfair chase musel z velké vzdálenosti koukat na záda Bristol De Mai, ale důvodem byla i hluboká dráha. Ta ho sice čeká i nyní, kratší dostih by ale na ní měl zvládnout. V únoru v Ascot Chase podal velmi dobrý  výkon a v konci přes něj přešel jen talentovaný Waiting Patiently, který dáví přednost následujícímu mítinku v Aintree. V jeho dvanácti letech je to asi jeho poslední šance ukázat se na Cheltenham Festivalu a já věřím, že jí využije.

Včera se po roce vrátil Douvan (4,5:1) v Queen Mother Champion Chase, ale po chybě na čtvrtém skoku před cílem, skončil na zemi, když se krátce před tím ujal vedení. Teď je na startce tohoto dostihu, ale bude záležet na tom, kolik mu včerejší dostih sebral sil. V předešlé kariéře byl fenoménem na 2 mílích.

Ani ostatní nelze odepisovat. Pro Cloudy Dream (13:1) by měl být ideální délka dostihu, Frodon (12:1) tu zas v zimě převálcoval soupeře ve větším handicapu.

 

 

 

Probere se „Oscar“ v JLT?

Těším se ale i na první dostih, kterým je JLT Novices‘ Chase.  Zde mám dalšího svého oblíbence. FINIA’S OSCAR (8:1) je také z tréninkového střediska Collina Tizzarda. Hned z kraje kariéry na mě udělal dojem, loňský festival ale musel kvůli zranění vynechat a uspěl až v Aintree a v Punchestownu pak prohrál s Bacardys jen těsně. Na podzim přešel na steeply a zpočátku si v nich vedl nadějně, když vyhrál první dva starty. Pak ho však trenér poslal na dvě míle, kde od začátku nestíhal. Jen těsná prohra v Ascotu již vypadala mnohem líp, když vítězný Benatar (6,5:1) nosil o 5 lb více. Pak ho však pět, dle mého nesmyslně poslali na „hirdy“ a on v rozmáčených Cleeve Hurdle  na 3 míle v Cheltenhamu zcela propadl. Trať 4200 metrů je ale podle mě pro něj lepší a po operaci dýchacích cest se snad ukáže v dobré formě. Po takovém programu to ale nebude nic jednoduchého.

Favority jsou irský Invitation Only (4:1) a naposledy v Sandownu úspěšný Terrefort (5:1). Špatně se nemusí ukázat ani Modus (8,5:1) a v Irsku byla úspěšná i Shatteford Lad (8,5:1), ale dost střídala distance.

 

Stayers‘ Hurdle otevřenou záležitostí

Přiznám se, že Sun Bets Stayers‘ Hurdle jsou pro mě trochu loterie. Řada koní u mě má otazníky. Určitě se mi ale nelíbí, že Nigel Twiston-Davies vybral pro The New One tenhle dostih. Podle mě by měl slušné šance na umístění v Champion Hurdle. Jeho parketou jsou 2 mílové dostihy. Možná by zvládnul 4000 metrů, ale trať 4800 metrů a ještě na takhle měkké dráze, pro něj bude moc dlouhá. Já jsem si tu původně myslel na The Worlds End, který vyhrál loni nováčky v Aintree. Tuto sezónu se mu sice tolik nevedlo, na jindy obvyklém pevnějším podkladu by však podle mě mohl být nebezpečný. Teď je však hlášen „soft“. Na něm by neměl uspět ani Supasundae, který na mě po posledním vítězství na 2 míle nedělá dojem typického vytrvalce a to platí i o před dvěma dny třetí z Mares‘ Hurdle Apple’s Jade.

Vytrvalost by naopak neměla chybět Unowhatimeanharry. Ten ale po loňské povedené sezóně zažívá nyní horší časy, když před Vánoci v Ascotu nestačil na SAM SPINNERa. Ten je z malé stáje a mezi špičku se dostal až nyní. Předvedené výkony z něj ale dělají oprávněného favorita. Trenér Jedd O’Keefe si sice stěžoval, že jim sníh zkomplikoval přípravu, ale z měkké půdy je naopak rád.

Tipy:

14:30 – 1. dostih – JLT Novices‘ Chase – FINIAN’S OSCAR – 8:1 – V – 1 bod

15:50 – 3. dostih – Ryanair Chase – CUE CARD – 5,5:1 – V – 1 bod