Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: The New One mi přirostl k srdci

Ondřej Blahník: The New One mi přirostl k srdci

Kariéru ukončil jeden z předních britských proutěnkářů THE NEW ONE, který patřil mezi moje velké oblíbence.

Už když běhal National Hunt Flaty, patřil mezi špičku. A to platilo i po přechodu na překážky. Nevím, kdy mě zaujal, ale v 4200 metrů dlouhých Neptune Investment Management Novices' Hurdle na Cheltenham Festivalu jsem ho zaručeně hrál. Dalo by se říct, že mu tahle dráha sedla, když místní kopec uměl hezky vyběhnout. On ale dokázal zaběhnout kdekoli. Tehdy s přehledem vyhrál, když za ním skončil pozdější vítěz Grand National Rule The World.

Stejně jako moji oblíbenci z minulých let Hardy Eustace a Rock On Ruby, kteří také šli tenhle dostih, se v dalším roce začal věnovat dvoumílovým proutěnkám. A opět si v nich vedl znamenitě. Na své konto si připsal první úspěch v International Hurdle v Cheltenhamu, kterou pak vyhrál ještě dvakrát.

V dalším startu po těsném souboji prohrál Christmas Hurdle v Kemptonu s My Tent Or Yours, který také nedávno ukončil kariéru. Právě tohle je jeden z dostihů, který nikdy nevyhrál. Startoval v něm pětkrát a vždy skončil druhý.

A dalším vrcholem, na který nikdy nevystoupil, jsou Champion Hurdle. Nejlépe tam šel hned poprvé. Tehdy mu ale asi v polovině dostihu spadnul pod nohy jeden ze soupeřů, čímž ztratil pozici a závěrečným spídem se bojující dvojici Jezki – My Tent Or Yours přiblížil jen na 2 1/2 délky.

Tohle bylo pro jeho trenéra Nigela Twiston-Daviese velké zklamání. Možná proto chtěl, aby se v dalších ročnících podílel na diktování tempa. Podle mě, aby dokázal do kopce vyvinout zrychlení do závěrečného stoupání, potřeboval by si trochu „odfrknout“. K aktivní taktice se však přikláněl čím dál tím víc a Nigel Twiston-Davies nakonec říkal, že to je přesně to, co potřebuje. A nebylo to bez důvodu, i Internationa Hurdle v prosinci 2016 vyhrál s Richardem Johnsonem poté, co to od startu „napálil“.

Jeho stálým jezdcem byl trenérův syn Sam Twiston-Davies. S ním slavil úspěch v Aintree Hurdle i ve čtyřech ročnících Champion Hurdle Trialu v Haydocku. Naposledy letos v lednu.

Pak s ním ale jeho tým vymyslel, že na Cheltenham Festivalu dají přednost Stayers‘ Hurdle, přestože dosud nebyl v Champion Hurdle hůř jak pátý. Dokázal sice vyhrát na 4000 metrů, takhle dlouhé dostihy ale nebyly jeho parketa. A tohle byl vlastně konec jeho vrcholné kariéry. V tom dostihu zcela propadl, ale i následně v Aintree Hurdle přestal stíhat a byl zadržen.

Lepší nebyl ani vstup do nové sezóny a Nigel Twiston-Davies oznámil před včerejšími International Hurdle, že pokud nezaběhne, ukončí jeho kariéru, během níž vyhrál 20 dostihů a vydělal milión liber.

To se také stalo. Sice nastoupil aktivně, v závěru se ale začal propadat a Sam Twiston-Davies hnědáka, který běhal v barvách Sarah Such a Gina Paletty, před poslední překážkou zastavil.

Ve svých 10 letech tak odchází ze scény kůň, který patřil šest sezón ke špičce. Byl to můj oblíbenec, celou dobu jsem se ho držel a fandil mu.

Ondřej Blahník

KARIÉRA

New One poráží Rule The World v Neptune Investment Management Novices' Hurdle

 

Těsné druhé místo v Christmas Hurdle v Kemptonu za věčným soupeřem My Tent Or Yours

 

První start v Champion Hurdle 2014 a třetí místo

 

Aintree Hurdle 2014 a dramatický souboj, v němž porazil dalšího mého oblíbence Rock On Ruby