Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ondřej Blahník: V cheltenhamské loterii nezapomeňte na „Pěnkavu“

Ondřej Blahník: V cheltenhamské loterii nezapomeňte na „Pěnkavu“
Happy Diva po vítězství v Paddy Power Gold Cup Handicapu 2019 - foto: Otakar Nový

Sázkovým tahákem druhého dne cheltenhamského mítinku je tradiční handicap, v kterém si můžete najít zajímavý kurz.

Paddy Power Gold Cup Handicap Chase je prvním ze série velkých handicapů, které se na distanci 4000 metrů v Cheltenhamu běhají.

Žádný z koní mě neoslovil natolik, abych ho tu vytahoval do tipu, ale několik jsem si jich vybral, na něž rozložím své sázky. Dostih se běží již 15:15, tak si pojďme v rychlosti některé účastníky představit.

Saint Sonnet byl hodně populární, ale už jde trochu nahoru. Ani mě nijak neoslnil, přestože by měl být první šancí Paula Nichollse, který tenhle handicap dvakrát vyhrál a pojede ho stájová jednička Harry Cobden. Loni ve čtyřech letech sice vyhrál Listed v Auteuil pro čtyřleté a letos v únoru se uvedl vítězně na britské půdě v Cattericku, v Marsch Novices‘ Chase na Cheltenham Festivalu ale na mě zvláštní dojem neudělal.

Brelan D’As je dalším svěřencem Paula Nichollse a loni tu bojoval o vítězství s Happy Divou. Další start v Caspian Caviar Handicapu však už nedal a pak už nestatoval, takže jeho forma je otázkou. Proti loňsku je o 5 lb výš.

Slate House měl loni tenhle dostih dobře rozjetý, spadl ale na druhé překážce před cílem. Určitě by bojoval o přední příčky, ale není jisté, zda by vyhrál. V dalších startech se mu však dařilo a o Vánocích vyhrál jedničku pro nováčky na steeplech v Kemptonu. Tam 3 míle dal, v Cheltenhamu se ale nechytal a zkrácení distance je pro něj plusem. Rating má prakticky stejný jak loni, u mě si ale již dřív vybudoval pověst nespolehlivého koně.

Aso vyhrál v Cheltenhamu před dvěma lety podobný handicap před druhou Happy Divou, oproti níž nosil výrazně vyšší váhu. Tehdy měl stejně jako letos rating 158 lb. Po druhém místě v Ryanair Chase se minulou sezónu pokoušel uspět ve velkých dostizích, což bylo dost těžké, navíc někdy na 3 mílích, což asi nebylo úplně pro něj. Uvidíme, co v něm zůstalo.

Simply The Best si v handicapech pro nováčky vyběhal úctyhodný rating. Za vítězství v handicapou na Cheltenham Festivalu dostal 157 lb, když s ratingem 149 porazil Happa Divu. Uvidíme, kam až se dostane. Trenér Harry Whittington si myslí, že ještě vyspěl a v práci chodí dobře.

Siruh Du Lac měl vynikající předminulou sezónu, kdy vyhrával jeden dostih za druhým a po výhře v handicapu na Cheltenham Festivalu se jeho rating vyšplhal na 150 lb. Před rokem tu ale byl zadržen, při obhajobě na Festivalu však šel dobře, když spadl na předposledním skoku, když byl v první vlně. Chodí ofenzivně a mohl mu již docházet dech. Právě jeho operaci se podrobil v létě a teď nastoupí poprvé s Tomem Scudamorem, který nahradí Lizzy Kelly, která ukončila kariéru.

Coole Cody se líbí redaktorům Sporting Life Mattu Brocklebankovi a Benovi Linfootovi, zvlášť v návaznosti na včerejší druhé místo Southfield Stona, za nímž skončil v Cheltenhamu druhý v říjnu.

Al Dancer patří mezi populární loňské nováčky na steeplech. Do sezóny vstoupil vítězně v Newton Abbotu, kde byl tlačený již v oblouku do cílové roviny, přesto porazil od startu vedoucího Master Tommytuckera. Byl to jeho první start na 4000 metrů, když před tím se specializoval na 2 míle, tak uvidíme, zda tahle distance bude jeho parketou. Trenérovi Nigelu Twiston-Daviesovi se v tomto dostihu daří a v posledních 12 letech vyhráli jeho svěřenci třikrát.

Mister Fisher je prvním z koní, na které asi položím nějaké peníze. Loni tu vyhrál v Cheltenhamu mezi nováčky, v Doncateru porazil Al Dancera a dobře šel i v Marsch Novices‘ Chase na Cheltenham Festivalu, kde nestačil jen na trojici velmi dobrých koní Samcro, Melon, Faugheen. Je to mladý kůň, distance sedí i realizační tým Nicka Hendersona. V týdnu to byla moje jasná volba, ale to měl 10:1. Teď už je spolufavorit maximálně 6:1 (Fortuna ho má 5,5). To mi přijde v takhle nabitém handicapu málo a value už tam nevidím.

Happy Diva mi tenhle dostih vyhrála loni. Tehdy se u nás sázet nedalo, naštěstí jsem využil Oty Nového, který byl tehdy v Cheltenhamu. To měla rating 143 lb, ale unesla i 149 lb, když na jaře na Festivalu bojovala se Simply The Bestem. Teď má o 2 lb víc, ale to by mohla zvládnout. Už se rozběhala ve Wetherby, na první koně tam sice ztrácela, páté místo ale nebylo špatné. Nosiala nejvyšší váhu a to pro kobylu nebývá lehké, přestože její stálý jezdec Richard Patrick má úlevu 3 lb. Kurz na ní není špatný. Fortuna jí má 15:1. Že by se poprvé od Cyfor Malty v roce 2002 stala dalším dvojnásobným vítězem není tak jisté, ale V/M si jí dám.

Spiritofthegames je dalším mým oblíbencem. V Cheltenhamu běhá spolehlivě a v podobných handicapech byl minulou sezónu dvakrát druhý a ani šesté místo na Cheltenham Festivalu nebylo špatné. Na umístění pro mě jasná volba.

Pinson Du Rheu je čerstvý import z Francie, když byl kupován privátně. Ve Francii vlastní rating 64 kg, takže přepočet na 141 lb přibližně odpovídá. Jeho formy nevypadají špatně. Před rokem vyhrál steeplechase v Compiegne, koncem února byl druhý v Auteuil. Když v květnu v Auteuil v Gr.3 handicapu, kde nosil jednu z vyšších vah, padal na poslední překážce, byl asi na čtvrté pozici. Nyní je v péči malé trenérky Alexandry Dunn i jeho jezdec Micheal Nolan toho tolik nenajezdí, včera ale byl druhý v cross country. Na seznámení se s místními reáliemi to je hodně těžký dostih, ani jeho tým neoslní, ale 100:1? To mi přijde v handicapu fakt dost. Za drobák už jsem „Pěnkavu“ podpořil.

STARTOVNÍ LISTINA

(Ondřej Blahník)