Ondřej Blahník: Ve Skotké národní se bojí Ira

Všichni jsme se těšili na naši sezónu, ale já i nato, že dneska někdo vypíše Scottish Grand National. To se však nestalo. Takže až v Tipsport LIVE.

Koukám, že se po Cheltenhamu a Aintree všichni bojí jediného Ira na startu Mister Fogpatches, který je teď favoritem dostihu 8:1. Ten poměr hodnocení Irů a Britů v poslední době skutečně moc nehraje. Možná to dokážou víc speciálně připravit na dostih a obětují tomu zbytek sezóny nebo jsou to často ještě nepodchycení koně. Mister Fogpatches byl naposledy čtvrtý v handicapu na 4300 metrů, když ještě za posledním skokem klopýtl o padajícího soupeře. Tam jsem hrál vítězného Mitchouku. Ten těsně porazil Livelovelaugh, který tehdy nastoupil s ratingem 137 lb, ale nedělalo mu problém si se 145 lb udělat procházku v Topham Handicapu v Aintree. Jeho nízký rating mu tady dává šanci a u Irů už pro mě není vodítko, že často běhají na kratších tratích.

Mě se v týdnu líbil kurz 11:1 na Soldier Of Love, který běhal přes léto a v říjnu byl druhý za pozdějším vítěze National Hunt Challenge Cupu Galvinem. Na měkké dráze pak by v dalším staru zadržen, ale návrat na pevnější dráhu mu jistě sedne. I po té zimní pauze by mohl zaběhnout, ale kurz už klesl a v tuto chvíli je 9:1, což je stejně jako na koně, kterému dám přednost.

AYE RIGHT mě letos stále překvapuje svojí konzistentní formou. Zatím jsem ho nikdy nehrál, ale ve všech startech dokázal dobře zaběhnout, přestože na vítězství zatím nedosáhl. Byly to ale všechno těžké dostihy. Od Charlie Hall ve Wetherby přes Trophy Chse v Newbury, v Doncasteru mu Takingrisks sebral vítězsví těsně před cílem. I v Cheltenhamu běžel dobře a měsíční pauza by mohla stačit na regeneraci. V Ayru běžel dvakrát, a přestože to byly jen proutěnky, v obou případech vyhrál.

Mighty Thunderovi se po přechodu na steeplechase nepovedl jen jeden start. Minule prohrál až v závěrečných metrech Middland Grand National.

Dingo Dollar v Ayru před třemi lety přišel o vítězství v Novices' Championship Handicap Chase na 3 míle až těsně před cílem. Po třetím místě v Trophy Chase to vypadalo, že by z něj mohlo něco být, ale pak nějak ustrnul. Až po čerstvé změně trenéra se ukázal jako pokropený živou vodou. Možná to bylo tím, že měl poprvé podvázaný jazyk. Jeho rating rázem vystoupal o 8 lb, ale to kdysi uměl.

Notachance tuto sezónu začal dvěma výhrami včetně Classic handicapu ve Warwicku. V Haydocku ale byl v únoru zadržen. Šlo prý o poranění šlachy. Dělal na mě dojem, že mu víc sedne měkká dráha a teď po zranění bych počkal až jak se ukáže.

Protože kurzy nejsou vypsané, nevěděl jsem, jak to pojmout. U Aye Righta by mě zajímal především kurz na místo. Pojmu to ale stejně jako tip. Kurz uvidíme v LIVE sázkách, kde ale nezjistíme jak byl na plac, proto ho dám jen vítěz, kde se dá určit SP – konečný kurz.

AYE RIGHT   V SP (9:1)

16:35 – Ayr - Coral Scottish Grand National Handicap Chase – 6400 m