Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ostuda jako Brno

Ostuda jako Brno
foto David Maslowski

Sobotní mítink v Brně nám ukázal, jak se dostihy dělat nemají, a že takový způsob dostihové příznivce jen odradí.

Brněnský mítink byl absolutně nezvládnutou akcí. Vina je částečně na straně pořadatele, ale především na komisi, která vzniklé problémy nedokázala řešit.

Brněnské závodiště spadá do kategorie C, která většinou nemají tolik financí a podmínky na pořádání dostihů nejsou na takové úrovni. Proto se jim některé věci odpouští. Přesto se musí dbát na to, aby dostihy byly regulérní.

Problém malých závodišť v teplém počasí bývá pevná dráha. Díky špatnému zavlažování tomu bylo i v Brně, kde byl její stav uváděn 2,7 (dobrá až pevná), ale podle dodatečného vyjádření komise vůbec nebyla měřená a byla pevná. Díky tomu zdejší točitá dráha od začátku klouzala a počasí zařídilo, že to pak bylo ještě horší. Již v prvním dostihu se přidal problém i se startovacími boxy. Jak říkám, na vinně jsou asi finance, ale pokud se během dostihového dne pokazí zásadní věci, nelze nad nimi mávnout rukou. Dostihy prostě mají svoje pravidla, jejichž dodržování musí být transparentní. Excesů v rozhodování komise však bylo velké množství.

Začněme startovními boxy. Již v prvním dostihu se správně neotevřel box č.9, ve výroku je jen napsáno, že Tanitschka ztratila na startu 7 délek. Jinak se to přešlo bez povšimnutí, přestože Tanitschka měla být prohlášena za nestartující a majiteli by se vracelo startovné. V hlavním rovinovém dostihu se neotevřel box č.6 Tropical Bondovi. Jeho jezdec tedy hned po startu bral zpátky v domnění, že bude opakován start. Dostih se však odběhl a komise jen přijmula jezdcovo vysvětlení, že dle jeho názoru byl start neregulérní, přestože je to na záznamu jasně vidět. Možná díky jeho domněnce byly další dva rovinové dostihy radši startovány praporkem.

Další zásadní věc způsobilo počasí. Během třetího dostihu, což byla steeplechase, se rozpršelo. Déšť na pevné dráze způsobil ještě kluzčí povrch, díky němuž ve čtvrtém, rovinovém dostihu, dva koně spadli. Dostih byl přerušen a Simona Laubeová skončila v nemocnici, zraněna byla i druhá jezdkyně.

Za této situace se řešilo, co dál. Po delší pauze se rozhodlo, že dostihy budou pokračovat, přestože řada jezdců odmítla na takové dráze dál jezdit a vyfasovala za to pokuty za nedodržení sjednaného závazku. Ulehčili tím některým trenérům, kteří by za této situace stejně škrtli své koně. 

Přitom uznání dráhy bylo za této situace velmi sporné. Byla tu další situace, kdy na názor jezdců nebyl brán zřetel. Přitom jsou to oni, kdo riskují své zdraví. Lidé, kteří na to jen koukají, to nemohou tak dobře posoudit. Nevím, jak to bylo zde, ale komise by neměla podlehnout tlaku lidí, kteří neriskují své zdraví, jako jsou třeba někteří majitelé nebo trenéři. Měla by se odvážit i takových rozhodnutí jako dostihy zrušit. Vždyť se mohly třeba příští týden přidat do programu Slušovic.

Za této situace vystřídali zkušené žokeje "odvážní amatéři" a podle toho to také vypadalo. Průběhy dostihů byly divoké, nebyla nouze o další pády. Byl to výsměch i pro sázející, kteří si na dostihy vsadili dopředu. Zahrávat si takhle s jejich důvěrou je skutečně velký risk. Vždyť jsou to právě jejich peníze, jimiž Tipsport sponzoruje dostihy.

A zajímavé bylo i rozhodnutí o vítězi prvního dostihu. To bylo po tuhém boji o délku nosu přiděleno Bouřce před Fable. Je možné, že Bouřka skutečně těsně zvítězila, ale rozhodně jako důkaz nemůže svědčit zveřejněná cílová fotografie. Hlava druhého koně je totiž zcela v zákrytu a druhá čára rozhodně neoznačuje jeho nos. Pokud rozhodčí nemají lepší snímek, jedná se pouze o dohad a měl být oznámen „mrtvý“ doběh.

Co k tomu dodat. Prostě ostuda „jak Brno“. Určitě by se nad průběhem dostihového dne nemělo mávnout rukou. Pokud se nebudou dodržovat pravidla, mohly by mít dostihy velké problémy.

Videa z brněnských dostihů

(Ondřej Blahník)